Kvílení

Kvílení https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/245338/bmid_kvileni-DkC-245338.jpg 4 608 42

Jedna z největších básnických sbírek 20. století, vpravdě kultovní Kvílení, vychází poprvé v češtině v samostatném svazku — v klasickém překladu Jana Zábrany, který mohutně ovlivnil i moderní českou poezii. 2. svazek edice angloamerických básníků.

Literatura světová Poezie
Vydáno: , Argo

Howl and Other Poems , 1956

MikulášV
04.01.2019 5 z 5

Není mně milejší básnická sbírka

megranity
11.07.2017 5 z 5

Sbírka si na nic nehraje a je přesně tím, čím říká, že je. Odrazem beatnické generace.

Amalberga
29.04.2017 3 z 5

Docela mi vadí, že se v hodnocení nerozlišuje, jaké vydání jste četli, protože každé je trochu jinak uspořádané a některé básně můžou přebývat a některé naopak chybět. Při čtení Kvílení jsem měla pocit, že na mě básník přímo křičí. Další básně už na mne tak silně nepůsobily.

kacimilek
01.11.2016 4 z 5

Kromě Kvílení a Kadiše mě osobně hodně zaujala báseň America. A rozhodně doporučuju přečíst.

RickyRicardo
25.09.2016 4 z 5

Velice, ale velice inspirativní dílo. Někdy bych si Kvílení chtěl přečíst pod lehkým omámením z THC. Myslím že bych text četl s otevřenou pusou, ze které by kapala slina na mojí hruď a přitom bych se nechal unášet do autorova šílenství.

puml
26.06.2016 4 z 5

Ve své době zjevení a pro mladou generaci je zřejmě Kvílení stále inspirativní. Pro mě to byla vždy poezie, která byla i přes svou slávu a vynikající Zábranův překlad spíš nezáživná až nudná. Z amerických poválečných básníků mi Ginsberg přišel nejpřeceňovanější a osobně mám raději Rexrotha, Kinnella a Carvera.

V případě Ginsberga dělá hodně také určitá "legendárnost" autora, jeho osobní nasazení a boj s estabilishmentem. Poezie se (nejen) díky němu dostala do povědomí více lidí a otevřela se širší veřejnosti. Přednost Kvílení je, že si na nic nehraje a otevřeně (s dávkou nemalé stylizace samozřejmě) vypovídá o mnohých do té doby tabuizovaných tématech, jako homosexualita, drogy, násilí atd. Je to vzdor a řev namířený proti pokrytectví takzvaného Amerického snu.

Většina básní je ale strašně natažená a doslova mě umořily tou záplavou obrazů jak z výprodeje. Ani mi nepřišly nijak zvlášť dobré, pokud nebudu brát v potaz jejich dikci, která staví nejčastěji na léčbě šokem. Své nezastupitelné místo v dějinách literatury ale Ginsberg určitě má.

Delicius
03.06.2016 5 z 5

Pořád se nemůžu zbavit dojmu, že sbírka Kvílení a jiné básně (v tom originálním vydání, bez spousty básní co k tomu přidal Zábrana z jinných sbírek) je nejslabší částí Ginsbergova díla...
Mám rád jeho básně když už je starý.

Fantýna
20.03.2016 5 z 5

Jedna z nejlepších knih o popisu lidech v drogové stavu a otevřená výpověď o sexu s naturalistickými prvky. Mnoho lidí to znechutí nebo nepochhopí pravou podstatu děje. Dále se dostáváme do blázince, kde je místo pro nejlepší lidi autorovi doby. Tato knížka se mi opravdu moc líbila.

Viky007
26.01.2016 3 z 5

Tato báseň opravdu kvílela, hlavně tedy pocity beznaděje, zoufalství, odvrácení od společnosti a nepochopení. Líbilo se mi, že to napsal tak, jak to cítil.
Přesto mě báseň příliš neoslovila. Působila na mě dost depresivně a špatně se to četlo.

Makoves
08.02.2015 4 z 5

Inspirativní poezie, ovšem nedá se říct, že bych s Ginsbergem ve všem souhlasil, on totiž kritizuje úplně všechno, co se kritizovat lze.

oXide
05.11.2014 5 z 5

Kvílení je stejně zajímavé jako sám autor. A není divu, že Ginsberg je vůdčí osobností beatníků. Skoro se mi nechce ani věřit, že by něco takového byl člověk schopen vymyslet. Je to něco zcela jiného, tak upřímného, pravdivého, originálního a hlavně obrovsky dynamického.

Při třetím a dalším čtení jsem zjistil, že je to vůbec to nejlepší z poezie, co jsem kdy viděl.

Tejezka
28.10.2014 1 z 5

Naprosto otřesná knížka, celou dobu jsem se přemlouvala, abych ji vůbec dočetla..U maturity jsem se modlila, abych si ji nevytáhla..

adelaska
17.09.2014 odpad!

Bože, asi nejsem normální, ale mě se to vážně nelíbilo. Ani trochu.

wercayk
04.04.2014 5 z 5

Geniální ! Nemám slov.

eddie
11.09.2013

Hipsteři s andělskýma hlavama a deklamace a deklamace.

Viděl jsem nejlepší hlavy.....

Je to koncentrovaná atmosféra beatnický šílenosti, která patří do velký beatnický trojky. Co k tomu říct? Přečtete si to. Je to krátký. Nebudete litovat.

Morsie
02.09.2013 5 z 5

Co by byli moderní hipsteři bez Beat Generation, a co by byla Beat Generation bez hlasu Allena Ginsberga! Co by byla Beat Generation bez Kvílení?

Kvílení celé té generaci dalo formu, jazyk - zcela jasný popis společnosti a stavu v jakém se nacházela. Kvílení je tak úžasná věc, tak nadčasová, že ho můžete vzít dnes a směle ho naroubovat na současnost.
Možná se někomu zdá vulgární, no sakra vždyť ono to vulgární je, jenže co ve světě není? Na hrubý pytel hrubá záplata.

Ty verše jsou skutečnou poezií světa, lidí, života... svobody a touhy…

Diemti
19.11.2012 2 z 5

Říkala jsem si - není to už trochu moc?? Byla to věc, u který mi normálně došly slova :-D každopádně je fajn, že to můžu někomu říct. Tenhle server mě baví.

Violetti
08.12.2011 5 z 5

Z celé sbírky jsem slyšela skutečně kvílení - zoufalství, nenávist... Možná, že díky Ginsbergovi přece jen poezii ještě dám šanci. Klíčové dílo...

smetyl
15.10.2011 5 z 5

Kvílení byla moje vstupenka do světa poesie. Opravdu mne nadchl ten úderný a sprostými slovy (pravdou) nešetřící hlas beatnické poezie. Je to nádherné, pocity protknuté, dílo.

xiumiu
26.09.2011 5 z 5

Díky Kvílení jsem si našla cestu k poezii.