Květy zla

Květy zla https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30563/kvety-zla-30563.jpg 4 1420 159

Tato básnická sbírka vznikala řadu let, její autor i vydavatel byli stíhání za urážku náboženské mravnosti i veřejné morálky, řada básní nesměla být uveřejněna vůbec, nakonec bylo zakázáno knihu vydávat. Kniha obsahuje celkem šest částí, celkem 145 básní. Vůbec nejslavnější a nejrozsáhlejší z nich je 1. oddíl nazvaný Splín a ideál, tyto básně vypovídají o poslání, umění nebo o postavení umělce, hovoří také o ženách, které autor současně miloval i nenáviděl, protože ho přitahovaly i odpuzovaly, tak se v básních střídá milostná touha a krutá bezcitnost.... celý text

Literatura světová Poezie
Vydáno: , Levné knihy

Les Fleurs du mal , 1857

Belatris
21.07.2013 5 z 5

Tohle je jazyk, kterému má duše rozumí.

Lady Dracula
19.06.2013 5 z 5

Miluji! Tak moc tuhle sbírku miluji!

Pink Martini
08.06.2013 5 z 5

(Uwaga spoilery!) Les fleurs du mal. Baudelaire brutální, Baudelaire sentimentální, Baudelaire cynický, Baudelaire typicky baudelairovský. Jedna z mála knih, kdy upřednostňuji originál navzdory kvalitním a krásným překladům. Už je to jakási tradice pro podzimní deštivé večery, zahrabat se pod deku, nalít skleničku Merlotu, vytáhnout všechny francouzské slovníky a začíst se do Květů zla. Baudelaire svými verši dokáže zmrazit do morku kosti, že má člověk strach otočit další stránku, v jiné básni potěší nejednoho cynika, aby v poslední části zahrál na romantickou strunu. Tleskám a tiše se klaním mistrovi. 5/5

.. Des cloches tout à coup sautent avec furie
Et lancent vers le ciel un affreux hurlement,
Ainsi que des esprits errants et sans patrie
Qui se mettent à geindre opiniâtrement ..

evickakyticka
27.03.2013 5 z 5

Nejsem moc na básničky a sladké řečičky, ale některé básničky stojí za přečtení a hlubší úvahu. Západ romantického slunce, Lahvička, Fontána krve a samozřejmě Mršina. Bohužel jsem ve svém vydání nenašla Litanii k Satanovi nebo Ten, který straší. Proto jsem mrkla na net. A to je fakt síla.

Argony
19.02.2013 5 z 5

Povinná četba, kterou čte mládež i dobrovolně! Úžasná milostná báseň - Zdechlina.

polarni.kun
24.08.2012 5 z 5

Baudelaire je jeden z mých nejoblíbenějších básníků a sbírka Květy zla je dokonalé dílo dekadence. Mimochodem o Baudelairovi se traduje, že byl satanista, takže podle toho taky jeho básně vypadají.

Lady_Ef
22.08.2012 4 z 5

Kvůli nim bych se naučila francouzsky. Za tu krásu by to stálo, protože je škoda některých překladů. Pro mě to vyhrál pan Jelínek, který dokázal uchovat krásu veršů i v překladu.

Barbanka
13.03.2012 5 z 5

Super,super,super.....kniha od prokletého básníka ;)

pufina
02.02.2012 5 z 5

U Květ zla jsem byla jako červ na rozkládající se zdechlině u silnice - "žrala" jsem to od začátku do konce..

Ládja
01.12.2011 5 z 5

Co k nim dodat? Co o Květech vůbec prás více? Hledání krásy ve zvrácenosti a v hnusných věcech. Pan Baudelaire předstihl svou dobu, dokázal něco, co jen málokdo. Mnoho lidí jistě odradí, ale je v nich třeba hledat a vracet se k nim vícekrát. Ne dvakrát či třikrát, ale třeba desetkrát. Vždy mezi básněmi dokážu najít aspoň jednu, která se hodí k zrovna prožité situaci. Poklona patří mistrům a já se před tímto dílem klaním...

JP
26.09.2011 3 z 5

Z dnešního pohledu je to od Baudelairea víc póza, než nějaké hledání krásy v ošklivosti. Hele, píchat do vosího hnízda, soustředěn výhradně na své ego, to dnes už dělají všichni a nejspíš proto jsou 'Les Fleurs Du Mal' tak populární i dnes. A to nepočítám pitomé "hltače literatury", kterým přijde kniha geniální už jen tím, že má pevnou vazbu. Na mě je to ale zkrátka lehoučké i přes tématiku, mám rád 'těžší' věci, i když třeba Mršina se mi moc líbila, už od chvíle, kdy jsem ji slyšel prvně ve škole. Jinak je to spíš jen sbírka básní o chlapíkovi, co se chtěl odlišit a co moc neseděl do svojí doby, co byl unavený tuzemskou distribucí všeho (ať to bylo cokoliv). Nevěřím, že chtěl nastavil zrcadlo, nebo rebeloval, nebo otevírat lidem oči. Ostatně, proto měl i tu svou exotickou černou krásku. Baudelaire se měl narodit a žít o století později, jako gangster na pobřeží. Kokain. Děvky. A na básně by neměl ani pomyšlení.

Petra Škrabák
14.08.2011 5 z 5

Charles Baudelaire je pro poezii ten, kterého nelze připodobnit, on sám byl samotnou poezií a Květy zla jsou pro milovníka poezie tím, co je Bible pro křesťana.

MilkyA
13.07.2011 5 z 5

pamätám jak sme sa v krčme nad vínom s kamoškou učili naspamäť Smrť umelcov :D neviem či to bolo z kvetov zla, ale určo od Baudelaira...snáď by sme ju ešte aj dali dokopy ak by sme sa stretli :D

LizzieBorden
25.04.2011 5 z 5

Přečtené snad tisíckrát, vlastněno v mnoha a mnoha vydáních. Milované, kouzelné, poutající. A vlastně to byl Baudelaire, kdo mě přivedl k poezii. Asi proto na něj nedám dopustit...
Litanie k Satanovi, Ten, který straší, Pohrobní výčitka, Víno vrahovo... a ona i ta tolik slavná Zdechlina. Úžasné...

Addie
28.03.2011 5 z 5

A teď mi laskavě definujte krásu, vážení...

carasino
06.01.2011 5 z 5

Poezii moc nečtu, ale tahle patří k tomu málu, co můžu

eraserhead
24.11.2010 4 z 5

Květy zla mi po dlouhé době opět připomenuly, proč vlastně mám rád poesii a proč se k ní pravidelně vracím.

_andy_
30.11.-0001 5 z 5

Velice zajímavý druh básní... Není snadno je pochopit, ale když se člověk zamyslí, není to tak moc těžké. Nejlepší básně: Albatros, Víno vrahovo, Zdechlina, Smrt milenců.

Amelie
30.11.-0001 4 z 5

dost narocna cetba, plno prazvlastnich sonetu a nekolik tezko pochopitelnych basni... cekala sem neco vic, zaujala snad jen nejznamejsi Mrsina, ktera dava trochu smysl a Duse vina (ci jak se to jmenovalo)... ale neni spatne si to precist, pokud mate cas tak radsi vickrat, aby to dalo smysl