Báseň o hašiši

Text nejznámějšího z prokletých básníků, esej o účincích hašiše.

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/3633/basen-o-hasisi-iuo-3633.jpg 3.461

Le Poème du haschisch (1858)

Literatura světová, Poezie
Vydáno:, Volvox Globator

Kniha Báseň o hašiši

Dolina
30.06.2018

"Kdo bude utíkat k droze pro myšlenky, nedokáže za chvíli myslet bez drogy".

houbaaa
12.04.2017

Spíše kuriózní dílko jinak výborného autora. Pokud se nejedná o hodně velkou hyperbolu, pak mám podezření, že dnes už ani ten hašiš není to, co býval.

Marbo
29.10.2015

Některé činosti je lepší konat přímo, než z druhé ruky o nich číst...v patnáctém roce mého života toto dílko mělo punc zakázaného ovoce, deset let na to nemá příliš co nabídnout

ziriant
11.03.2015

Nejde podle mě tolik o to, kde je "pravda", jak hašiš působí a jak už ani ne. I kdyby si celý tento text Baudelaire vycucal z prstu, budu jej hltat jako pohádku na dobrou noc. Je to další skvostné dílo takových literárních kvalit, že číst jej je jako být pod vlivem.

eddie
11.09.2013

Literární zajímavost. Nevím, co Baudelaire kouřil, ale jeho popis odpovídá spíš heroinu než hašiši. Hašiš jsem zkoušel opakovaně i v opravdu velkých množstvích (2.5 gramu během několika hodin v Amsterdamu) a mojí vůli nezlomil ani jsem nepropadl žádným božským stavům.

Pokud se někdo zajímavá o proklaté básníky, nemůže toto dílko vynechat, přestože mé zkušenosti (a troufám si tvrdit, že i nespočtu jiných) se od těch baudelairových značně liší.

Lady Dracula
19.06.2013

Čím dál tím více se otvírám dílům a názorům obsahující tuhle tématiku. A není to jen díky zvědavosti, ale to ponechme stranou.
Ačkoli můj názor, zda zkusit či nikoli, byl vždy pevný, teď se tak trochu viklá ve větru a nebýt zdrav. důvodů, asi to okusím. Na druhou stranu má Baudelaire pravdu v tom, že mi moudří si chceme zachovat svou vůli, a tak budeme stát na vrcholku Olympu mezitím, co u jeho úpatí budou naříkat a prosit helióti zotročeni věčnou touhou po slasti a blaženosti, uměle vyvolanými.
Co mě velmi potěšilo a zároveň překvapilo byl fakt, že Charles s lehkostí sobě vlastní, básnickým umem, předložil přede mě na stříbrném podnose vše, co ochutnání hašiše člověku způsobí. Dokonale vykreslil veškeré pocity, vnímání zvuků a barev, ztráta pojmu o čase, chování člověka v tom dokonalém stavu zboštění, kdy výčitky jsou jen otravnou mouchou, skvrnou na okně, ukázal mi, jak člověk vnímá druhého, kterého miluje...
Možná se ptáte, jak o mohu chápat, když jsem nikdy neokusila to mámení pekelné. Ale lidské chování je opravdu snadno postřehnutelné, zvláště, pokud ten člověk s vámi sdílí delší čas. úsek v životě. A pak jen sedíte, čtete knihu Báseň o hašiši, tu a tam mírně pokývnete hlavou nebo se vám oči zalijí slzami, když si vzpomenete, na to, co bylo a jak moc to sedí.

swamp

Zajímavé počtení, nemožno však brát jako důležitou literární tvorbu, spíše zajímavost.