Kúzelné upratovanie: Japonské umenie, ako zbaviť dom neporiadku a nájsť životnú harmóniu https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/250225/mid_kuzelne-upratovanie-250225.jpg 4 903 903

Kniha japonskej konzultantky sa z večera na ráno stala svetovým bestsellerom z jednoduchého dôvodu akokoľvek sa usilujeme, nedokážeme vo svojich domácnostiach udržať poriadok. Krátko aj po tom najdôkladnejšom upratovaní veci opäť začínajú žiť svojím životom a chaoticky zaplavovať naše príbytky. Z generácie na generáciu si predávame rozmanité skúsenosti, ale umenie upratovania medzi nimi nie je, hoci patrí k tým najdôležitejším. Priestor, v ktorom žijeme, totiž ovplyvňuje aj našu duševnú pohodu. Marie Kondo premenila svoju celoživotnú obsesiu najprv na zamestnanie upratovacej konzultantky a neskôr aj na úspešnú knihu. Len v Japonsku sa jej predalo vyše 1,2 milióna kusov a dnes okupuje rebríčky v Európe aj Spojených štátoch. Úspech nevychádza len z toho, že ľudia nezvládajú svoj boj s neporiadkom, ale predovšetkým z toho, aká jednoduchá a účinná je jej metóda. Spočíva v radikálnom vytriedení vecí, ktorými sme sa obklopili, a v ich správnom uložení. Stačí sa držať niekoľkých jednoduchých pravidiel. Veci treba vytriediť v presnom poradí a uložiť iným spôsobom, než sme boli doteraz zvyknutí s mimoriadnym ohlasom sa napríklad stretla jej metóda skladania oblečenia. Marie Kondo radí ponechať si iba veci, ktoré máme naozaj radi, a nezahlcovať priestor ani vlastnú hlavu zbytočnosťami. Výhodou jej metódy je, že ak svoj dom podľa nej upracete raz, stane sa imúnnym voči neporiadku natrvalo.... celý text

Literatura naučná Dům a byt Osobní rozvoj a styl
Vydáno: , Premedia

The Life-Changing Magic of Tidying , 2011

Alma5
12.02.2016 5 z 5

Kniha je zajímavá a inspirativní. Líbí se mi ten "energetický" přístup k úklidu a vůbec věcem, to vytváření vztahů k různým předmětům mám taky. Moc mně neoslovilo třeba to každodenní vyndavání věcí z kabelky, ale jiné postupy jsou použitelné.
Lze doporučit pro toho, kdo chce uklízet a nemůže se odhodlat :)

Venezia
01.02.2016 5 z 5

Nechajte si len to, čo vám robí skutočne radosť a čo potrebujete, ostatných vecí sa zbavte. Minimalizmus je jednoduchý recept na poriadok. Autorka vypracovala spôsobom pokus-omyl metódu, ako sa raz a navždy zbaviť nepotrebných vecí - a že je čo vyhadzovať. Funguje, ale aj tak si určite nájdem miesto na maturitné vysvedčenie, výplatné pásky a tú hromadu kníh, ktoré si plánujem prečítať. A skladať tričká horizontálne je fakt úlet. :-)

Breburda
01.02.2016 3 z 5

Rozhodně stála za přečtení, ale podle mého názoru by se dal obsah knihy shrnout do max. deseti stránek. Informace se neustále opakují.

bamba
30.01.2016

vždy keď tam bola zmienka o uprataní kníh a ich vytriedení, bol dodatok - netýka sa to spisovateľov a k vyhadzovaniu fotiek - obávam sa, že ako potomok fotografa a spisovateľky, nevyhodím ani knihy ani fotky. Nech žije bordel!
Mimochodom, ako môžete kladne hodnotiť knihu, ktorá hovorí o tom, že máte knihy nemilosrdne vyhadzovať a že sa knihy majú deliť o miesto na poličke s topánkami!

Safienka
29.01.2016 5 z 5

Skvělá kniha. Pro mě je velkým přínosem. Nečetla jsem ji v kuse a je to tak lepší. Beru ji jako velkého nutiče a motivátora k uklízení. Obsahuje spoustu rad a návodů a to občas až hodně podrobných. Každý si v ní vybere to, co chce použít.

Vítr
26.01.2016 5 z 5

Kniha se dobře čte, autorka ji hodně vymazlila. Mě se líbí, ale korektury jsou hodně z rychlíku.
Co se uklízení týče, mě se to nedaří. Asi je nutné to udělat dost nekompromisně, protože udělat to tak nějak po svém, vůbec nefunguje.

Pechule
22.01.2016 3 z 5

Čerstvě dočteno, něco z knihy se použít dá, něco mi přijde zvláštní a nepoužitelné. Každý si to musí tak trochu přizpůsobit svému způsobu bydlení a osobnímu pohledu na pořádek. Mně by se nelíbilo žít v bytě s holými stěnami bez polic a mít vše "uklizené" ve skříni, někomu to naopak vyhovuje...

soroboru
21.01.2016 2 z 5

Vůbec nechápu, jak může někdo brát autorku vážně. Každý den děkovat věcem za dobře odvedenou práci mi nepřijde úplně v pořádku.

anickalysano
20.01.2016 3 z 5

No myšlenka je fajn a je mi jasné, proč bychom kolem sebe neměli mít věci, které nemáme rádi. A spousou rad se řídit budu (líbí se mi třeba systém brát úklid/vyhazování dle kategorií a vše si před sebe naskládat a vidět to a ošahat si to - těch dnešních 700 knih byl vážně dost zápřah :D - asi 150 vytříděno). Trochu mi ovšem vadí, že je to psané jako pro blbečky, je třeba taky brát v potaz kulturní rozdíly a brát s rezervou to, proč by člověk musel mít rád některé spotřební nezbytné věci, jako je toaleťák nebo zubní kartáček.

Marketule
20.01.2016 2 z 5

Čekala jsem vic. Cela kniha by se dala shrnout do jedne stranky, porad se opakuje totez.

Daenerys.Tar
15.01.2016 5 z 5

Z téhle knihy jsem opravdu od první, do poslední stránky, nadšená. Už se nemůžu dočkat, až začnu s úklidem, což je u mě opravdu nevídané! Mám pocit, že pokud se člověk bude řídit radami autorky, tak mu to opravdu může změnit život k lepšímu. Zatím jsem o tom teda přesvědčená, teď to ještě převést do praxe :-)

vendula23
08.01.2016 4 z 5

Čekala jsem další knihu, ve které autor "nenápadně" nabízí a propaguje svoje služby. Začátek byl skutečně v tomto duchu, ale zbývající dvě třetiny knihy jsou opravdu zázračné. Rozhodně dokáže člověka nakopnout ke změně.

sarka45
06.01.2016 4 z 5

Velice zajímavá kniha. Asi nejde brát úplně doslova rady autorky na úklid, protože vychází ze zcela jiné kultury. V Japonsku se jinak bydlí, jinak žije. Ale myslím, že něco pro sebe v této knize určitě najde každý. Některé zlozvyky totiž přechází i hranice kultur a kontinentů. Na některých stránkách jsem si říkala, že je to napsáno o mně :-), že mě autorka patrně dobře zná :-). Všem vřele doporučuji.

Lucecitka
02.01.2016 5 z 5

Super knížka. Už dlouho se snažím přimět probrat doma věci, udělat takovou malou čistku a po přečtení téhle knihy k tomu mám i obrovskou chuť, tak hned v pondělí začnu a jsem zvědavá, jestli byt opravdu prokoukne ;)

nef
26.12.2015 5 z 5

Myslím, že je to úžasná kniha a opravdu má sílu změnit život.
Právě knihu dočítám, ale budu podle ní v úklidu postupovat a především ve vyhazování.:-)
Bude to náročné, něco vyhodit:-), ale jinak to nejde. Zakopaný pes je opravdu v tom neustálém hromadění věcí a v lítosti některou věc vyhodit. Co kdyby se mi to jednou mohlo hodit...?!
Ale v 90% je to opravdu tak, že když něco, z toho co máme, potřebujeme, tak to nemůže stejně najít.;-)
Však to všichni známe, většina Čechů by si mohla otevřít vetešnictví,
škoda, že tu není zažitý Garage sale tak jako v cizině.
Knihu doporučuji, může změnit život a uklidnit duši (budeme mít kolem sebe méně věcí),
a jen ty, co opravdu využíváme a přináší nám radost a to je víc než dost.;)
Nejprve jsem si myslel, co je to za pitomost, kniha o uklízení a vyhazování?!
Ale on nás to opravdu nikdo nenaučil a přitom je to tak zásadní, vytváří to naše okolí.
Domov má dýchat a ne se dusit věcmi. Prostě super!

Danafantom
18.12.2015 4 z 5

Doporučuju přečíst těsně před generálním úklidem. Jinak z vás nadšení vyprchá, a začnete nad tím moc přemýšlet, že by sice bylo hezké, mít kolem sebe jen věci, které mám ráda, ale... prostě jsem to propásla a do úklidu jsem se nepustila :)))

wir
14.12.2015

Knihu jsem spíše proletěla než přečetla, nějak jsem si nedokázala představit, že někdo žije v prostředí, ve kterém popisuje autorka, ... Ale některé tipy nebyly od věci.

MahulenaK
30.11.2015 2 z 5

No nevím. Tak nějak jsem doufala, že třeba objevím nějaký nový fígl...Kdybych měla čas, tak něco podobného napíšu taky, akorát nestavím oblečení na hranu a neděkuju věcem :-(

Pistácie
30.11.2015 3 z 5

Knížka mě nadchla. Není to žádná beletrie, ale pořádně a celkem podrobně popsané kroky, jak dobře a efektivně uklízet. Ano, i mě to připadalo zpočátku zvláštní. V Japonsku existuje profese, která navádí lidi, jak správně a efektivně uklízet vlastní domov. Když se nad tím člověk zamyslí, není to tak zcestné, naopak si myslím, že víc než dost lidí má s touto oblastí velké problémy.
Nemyslím si, že se někdy ve velkém budu řídit radami uklízet hned a vše, neuklízet po pokojích, ale po kategoriích. I tak mi kniha dala hodně. Přesvědčila mě o tom, že vlastním mnoho zbytečností a věcí, které mi už dávno nejsou k ničemu. Donutila mě přemýšlet a díky tomu jsem protřídila spoustu předmětů a zbytečností, které mi zabíraly místo.

babyboar
27.11.2015 4 z 5

Autorka knihy je asi totální cvok. Nikdo normální se nechlubí tím, že si od 5 let čte časopisy o úklidu. Její uklízecí metoda je pro mnohé neméně bláznivá jako tato osoba. Bohužel žijeme v době, kdy je dostupná velká spousta levného zboží a my se neustále obklopujeme zbytečnostmi. Kdybych bydlela sama, asi bych taky půlku bytu vyházela. Navíc se tato kniha celkem slušně prodává i po světě a autorka se věnuje pořádání přednášek a worshopů o vyhazování věcí, tudíž totální cvok asi nebude. Nemusím si povídat se svým spodním prádlem, ani se klanět na podlahu po příchodu domů, ale věřím, že s úklidme nepotřebných klumpů z nás může spadnout i notná dávka stresu a špatné nálady. Shrnutí. Knížka za vás neuklidí, ale v zásadě vás utvrdí, že to co jste chtěli udělat už dávno, udělat máte.