Kurupira: zlověstné tajemství

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Démonická stolová hora v srdci amazonských pralesů.
Na hranicích mezi Brazílií a Venezuelou se uprostřed pralesa tyčí stovky metrů vysoká, nepřístupná stolová hora. Místní indiáni z ní mají panickou hrůzu a jsou přesvědčeni, že na ní sídlí nejvyšší démon pralesa. Právě sem mířila výprava profesora Challengera v románu A. C. Doylea Ztracený svět, zde se setkala s dávno vymřelými živočichy. Ale jak je tomu doopravdy? Proč se indiáni této hoře obloukem vyhýbají? Co viděli zlatokopové a hledači drahokamů, kterým se podařilo proniknout až k ní? A co spatřil při své výpravě ke Kurupiře sám autor? Proč brazilská vláda v poslední době na žádost Američanů celou oblast neprodyšně uzavřela, a to i pro vědce?

Noční ticho prořízne klokotavý chrčivý řev přicházející shora. Napřed se ozve jen krátce, pak se však vrátí znovu v dlouhých, nepravidelně členěných kaskádách, začínajících dunivým hřměním a přecházejících ve zlobné bublavé mručení. Nikdy jsem něco takového neslyšel. Tma je v té chvíli neproniknutelná a okraj plošiny je v ní beznadějně utopen. Stále se vracející řev však dokazuje, že na mesetě je život. Že tam musí žít něco velkého a neznámého. A pokud se to tam v posledních stamilionech let nemohlo dostat zdola, muselo se to tam po celou tu dobu vyvíjet nezávisle na okolním světě. Mrazí mě při té představě.
Pak se mraky roztrhají a vyjde měsíc. Postříbřená skalní stěna dostane pohádkový nádech. Jako by neměla konce, jako by kdesi tam nahoře její strmé srázy splývaly s temnou oblohou. Jako by byla mostem, který od věků spojuje Zemi s hvězdami, mostem, na nějž není souzeno vkročit žádnému člověku.

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/25307/kurupira-zlovestne-tajemstvi-25307.jpg 4.972
Žánr:
Literatura naučná, Cestopisy a místopisy
Vydáno:, Motto
více informací...
1. vydání originálu:2005
Počet stran:392
Ilustrace/foto:Vladimír Rimbala
Autor obálky:Natálie Šercová
Vazba knihy:pevná / vázaná s přebalem
ISBN:80-7246-299-7
Nahrávám...

Komentáře (18)

Kniha Kurupira: zlověstné tajemství

Přidat komentář
bruntal
16.04.2018

Každá ze tří částí by mohla být samostatnou knihou. První část je výborná, druhá naprosto skvělá a třetí pro mne osobně trochu nudná, až moc encyklopedická, ale jako celek je kniha napsána čtivě, velmi zajímavě a pro mne jako milovníka dobrodružných knih a příběhů si zaslouží právem pět hvězd.

alcan
27.10.2017

Co vím tak poslední rozhovor na téma Kurupiry, zveřejnil Tomáš Stěhule (cestovatel a publicista) zde: http://tom-stehule.com/2017/10/14/jaroslav-mares-kurupira-stale-tajemna/

Jessie_K
25.09.2017

Kurupira, Kurupira. Znělo mi v hlavě celý týden. Ani nevím, kde jsem k tomu přišla, kde jsem tohle slovo četla nebo slyšela. Nedalo mi to a v knihovně jsem ho vepsala do databáze knih v počítači a vyhodilo mi to právě knihu pana Mareše. Ze začátku jsem se trochu lekla toho, že jde o cestopis, ale okamžitě po začtení do příběhu, mě děj knihy naprosto uchvátil, cestopis necestopis :-) Dozvěděla jsem se tolik věcí o amazonské fauně a flóře, kultuře tamních kmenů, o kterých jsem doteď neměla ani ponětí, a to naprosto záživnou a napínavou formou, že bych se tam okamžitě vydala, abych to vše viděla na vlastní oči. Teda pokud bych neměla panický strach z hmyzu. A vraždících Indiánů. A jaguárů. A taky hadů. :D No prostě by mě tam dobrovolně asi nikdo nedostal. :D Jediné zklamání, které mám s knížkou spojené je to, že po přečtení jsem se snažila samozřejmě hledat aktuální informace o téhle mesetě a nikde nic. Takže pokud někdo něco ví, budu ráda, když se mi ozve do zpráv. :-)

pagac17
16.07.2017

Mám za sebou hodně přírodopisných knih, ale tato převyšuje ostatní, je to snad encyklopedie Amazonské přírody. Autor sugestivně líčí své zážitky a svých partnerů, při pátrání o stolové hoře uprostřed pralesa. Popisuje důkladně své zážitky, že se tak trochu cítím s ním. Jsem zase podrobně informován o životě domorodců v Brazilii a okolních státech, až mě dochází dech. Co všechno se dá nalézt v pralesích Amazonky a jejich přítoků. Jsou to drsné zážitky, které přesahují možnosti normálního badatele. Bohužel se nepodařilo při první akci objevit tajemnost KUKUPIRY a zatím to snad trvá. Znovu se ukazuje, že zájem o tuto stolovou horu je především ekonomický, vždyť se tam nalézá také vzácný niob, nehledě na zlato. Vřele doporučuji.

alcan
14.07.2017

Za mě naprosto dokonalá kniha. Stala se jednou z mých nej, která podnítila moji lásku k Jižní Americe a přírodě celkem. Rád se k ní vracím a v knihovně má nezastupitelné místo.

Ni.kk.i
29.11.2016

Tento cestopis zbožňuji a patří k mým oblíbeným knihám. Pan Mareš své putování krásně vylíčil a do nejmenších detailů popsal, až se mi chvílemi tajil dech nad krásou Brazilského pekla. Musím se přiznat, že mu toto dobrodružství závidím a myslím si, že každý kdo tuto knihu četl, měl nutkání sbalit se a vyrazit.....Kam? Na Kurupiru! :)

redzac
21.10.2016

Pro mě TOP. Neskutečně zajímavá, napínavá kniha bez "hluchých" míst.

lenka70
21.03.2016

Musím přiznat,že tuhle knihu jsem přímo hltala po večerech,zaujala mě takřka ihned! Moooc pěkná...


Štítky

kryptozoologie

Autor a jeho další knihy

Jaroslav Mareš

Jaroslav Mareš
česká, 1937

všechny knihy autora

Kniha Kurupira: zlověstné tajemství je:

v Právě čtených1x
v Přečtených91x
v Čtenářské výzvě3x
v Doporučených19x
v Knihotéce50x
v Chystám se číst35x
v Chci si koupit15x