Kuře na rožni

Kuře na rožni https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/461833/bmid_kure-na-rozni-4Ju-461833.JPG 3 41 6

Kuře na rožni, historický román a zároveň jedna z nejúspěšnějších prozaických knih Jiřího Šotoly, je životním příběhem vojenského zběha a potulného loutkáře Matěje Kuře. V mnohovrstvém ději, podaném autorovým charakteristickým mistrovským způsobem, prchá nedobrovolný infanterista z rakouské armády, aby z něj - obrácen osudem a událostmi podobně jako kuře pečené na rožni - zmizel během bitvy u Slavkova, konané opět za jeho nedobrovolné účasti. Prostředí divadel, venkovské šlechty, narychlo improvizovaných pimprlových scén, zatuchlých hospod a klidných klášterů, novověkých grutů a jejich hospodářů, příběhy podmalované snovými obrazy oživlých loutek, sychravých kopců, blátivých stezek a polí, krajina s všudypřítomným deštěm nebo sněhem, zalézajícím do děravých bot a vetchého pláště Matthesiase Kuře, a konečně proměny nálad jeho utrmácené duše - to je svět bez slávy a hrdinů, bez vítězných bitev a vznešených fanfár, v němž jakýmkoli způsobem prohraný osud nabývá dimenze lidství.... celý text

Přidat komentář

freejazz
01.11.2019 4 z 5

Šotolu som dlho obchádzal, na vlastnú škodu. freska - fraška o hrdinských bojoch a bojovníkoch zverbovaných trosiek.

Kacheenk
15.08.2019 2 z 5

Příběh je velice zajímavý, hlavní postava nemá život vůbec jednoduchý. Bohužel mi nevyhovuje styl psaní, četlo se horko těžko.


SmallLucia
23.03.2019 2 z 5

Tato knížka pro mě byla opravdovým oříškem. Na jedné straně chápu myšlenky, chápu, co kniha chtěa předat a bylo mi Matěje, stále všude odmítaného, opravdu líto, ale styl psaní mi opravdu neseděl a musela jsem se hodně přemlouvat, abych knihu v první polovině neodložila - což jsem udělat nemohla, protože jsem měla knihu přidělenou v rámci četby na vysoké škole.
Ztrácela jsem se ve jménech, vztazích mezi postavami, místech, kde Matěj putoval i v různých větách v cizím jazyce. Bylo to pro mě opravdu náročné, ale i přesto jsem v knize nalezla části, které se četly dobře - Matějův pobyt u bratra Lukáše, či jeho působení s páterem Prosperem.
Celkově však knihu hodnotím spíše negativně.

Endy17
18.01.2017 2 z 5

Vcelku zajímavý námět, ze kterého mohl vzniknout hezký příběh - bohužel forma alegorie, kterou autor zvolil, pro mě byla takřka utrpením a knihu jsem dočetl jen s velkým sebezapřením.

ladyfromskye
13.03.2015 3 z 5

Velice zajímavý alegorický historický román, který je založen na dialogu. Bohužel, dialog mezi mnou a knihou nějak nevyšel. Pochopila jsem, co se autor snažil obecně říci. Ale co chtěl říci mně, co mi chtěl, a asi i měl, dát, to jsem bohužel nezachytila.

Stammel
17.12.2013 4 z 5

Smutné, přesmutné je to, Matthias, jak se člověk pinoží světem od louže k louži. Jak chce žít, ale ono není kam uhnout z deště, a tak se musí žít v mokru, mráz nemráz. Co, Pulcino, jakéhopak Boha jsi našel v tom blátě vezdejším? Blátě rozcákaném po těle i po duchu? A jaké lekníny Ti z toho svinstva vykvetly? Stály za to plahočení? Zdobí jílovitý hrob Tvých mrtvých, nebo jsou jenom posledním křivým úsměškem té pimprlové komedii, které jsi říkal život?

Těžko mi bylo s Tebou ve Tvé duši, Matýsku. Přetěžké byly i Tvé myšlenky, jimiž bylo Ti dáno se brodit. Málem jsi mě uondal, chlape, to nemůžu tajit. Jenže ono bylo i veselo, a to náramně - to se Ti musí nechat Ty tatrmane nšťastnej. A hlavně, Mates, byl jsi člověk. A v Tvých smutných pomněnkových očích zrcadlil se vesmír. Tak, jak se právě jenom kdesi v člověku dovede zrcadlit.