Kuře melancholik

Kuře melancholik https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/1531/mid_kure-melancholik-lNh-1531.jpg 4 1094 177

Novela z vesnického prostředí o utrpení malého dítěte je pozoruhodnou ukázkou z tvorby vůdčího představitele českého naturalismu 2. poloviny 19. století. Jako všichni naturalisté i Šlejhar vychází z pojetí člověka jako tvora, pro něhož zlo, sobectví a násilí jsou přirozené sklony, vítězící nad city, obětavostí a pocitem soucitem. Na malém prostoru v příběhu osiřelého nemocného chlapce sadisticky týraného svým okolím, shrnul myšlenku, že člověk postrádající běžné lidské vztahy a lidskou účast, postrádá to nejdůležitější, co činí člověka člověkem.... celý text

Sixao
05.02.2020

Když to shrnu: pěkně napsaný velice krutý příběh. Přečetla jsem poměrně hodně knih o holokaustu, thrilery, kde vyšinutí lidé páchají zločiny, ale nic se mnou tak nezamávalo jako tohle bezpráví zpáchané na bezbranném dítěti. Nacisti to dělali alespoň na něčí rozkaz a pro nějaký důvod. Tady se ptáte, to ani vlastní otec se neslituje a nenajde kapku svědomí? Přečteno jedním dechem do výzvy, ale řadím to k jinému tématu, než jsem zamýšlela.

Stanas513
17.01.2020 4 z 5

Smutný příběh, trochu mi to připomíná Malého Bobše, kterého jsme četli někdy ve čtvrté třídě a vím, že jsem z toho byla vždycky psychicky na dně. V epilogu se píše, že děj v této novele není skoro žádný, ale je to hlavně o pocitech malého dítěte a o nesnášenlivosti a lhostejnosti tehdejších lidí. Ne, že by dnes mezi námi takoví lidé neexistovali, ale asi to umíme lépe skrývat. A navíc si myslím, že je skutečně lidstvo jako takové lepší.
Původně jsem si to půjčila kvůli názvu, protože já sama jsem hustý melancholik, ale hned od začátku se pojednává o smrti a pohřbu - zadám tuto novelu do jiného bodu.

OsolenéKnihy
02.12.2019 5 z 5

Teskná a smutná kniha vyobrazující krutost a paralelu člověka se zvířetem, si mě dokázala získat a udržet při čtení, vyvolala ve mně mnoho emocí, a některé přetrvaly i po dočtení.

Kacennnka
04.11.2019 3 z 5

Jako po dočtení se mi to moc nezádlo, ale výhledově to fakt zanechalo efekt.

Ronny97
04.11.2019 4 z 5

Skvěle vyobrazená lidská přetvářka a krutost

terezarath
31.10.2019 5 z 5

Já nemám slov. Ze začátku mi kniha přišla zvláštní a snažila jsem se marně hledat pointu. Prvotní naivní a dětský pohled na svět mě uváděl trochu do neklidu, hlavně v místech, kde dítě obdivuje umíráček. Následná změna, kdy příběh dostal naprosto nový morbidní nádech, mi ale vyrazila dech a konec už jsem dočítala s bolestí na hrudi a slzami v očích. Neskutečná kniha.

Lesandi
10.10.2019 5 z 5

Zasáhla mě do hloubi duše. Tolik jsem neplakala u žádné jiné knihy. Četla jsem ji na střední a v tu dobu jsem se cítila všelijak. Možná proto mě tak dostala.
Ale nevím, jestli ji doporučit. Je vážně smutná, není to pro každého. Jsem ráda, že jsem ji četla, je skvělá, ale už jí nikdy nechci číst. Tu bolest s chlapcem nechci znovu prožít.
Vytáhla jsem si ji u maturity a to bylo velké plus, protože jsem krásně popsala snad úplně všechno. ☺

MilanCFC
13.09.2019 5 z 5

Uff, tolik bolesti, smutku a nespravedlnosti na tak malém prostoru v tak malých stvořeních. Jazyk je krásný, čte se to velice dobře, a přitom tak těžce.

RosMeggie
18.08.2019 4 z 5

Za mě velice krásná a smutná knížka. Na pár stránkách je vyobrazen silný příběh, který nenechá chladným ani toho největšího drsňáka. Příběh o utrpení malého chlapečka, který ještě pořádně nechápe svět venku, natož aby poznal lidskou krutost.

Knihu doporučuji k přečtení, ale nedoporučuji k maturitě.

S láskou,
Rose

AlčaH
03.08.2019 5 z 5

Velice smutná kniha o lidské krutosti a o lidském utrpení, která je ovšem napsaná opravdu nádhernou češtinou. Stojí za přečtení, i když z ní člověku není zrovna lehko.

Gweny
29.07.2019

Spíše než o kuřeti je kniha o malém chlapci, který je nucen snášet násilí všeho druhu. I když je pravda, že kuře i chlapec toho mají mnoho společného. Konec knihy, ač smutný, je vlastně pro dítě i čtenáře úlevou.
Pan Šlejhar používá nesmírně krásný, květnatý jazyk. Ve chvíli, kdy jsem četla následující odstavec, jakobych tu scenérii měla přímo před sebou:
"Byl již večer.
V těch chvílích, kdy večerní chlad již smysly jímá a tajemný soumrak vniká do duše; kdy listím provanuje tichý šelest a na dálném obzoru temně slehají se nebesa; kdy zdá se, že kolem není oblohy ani vzduchu ani jakýchkoliv předmětů a vše je tak šeré, usněné, kam práhne a vznáší se duše celá; v těch okamžicích, kdy zdá se, že anděl urovnaného smíru vane svými perutěmi..."
Příběh je to jistě strašlivý a každý, kdo oplývá jen minimální empatií, nezůstane klidným do té doby, než knihu přečte. A i po jejím přečtení jí nebude moci dlouho dostat z hlavy.

GeRaltzRiVie01
28.07.2019 5 z 5

Taková jednohubka, ale přesto velmi silný a krutý příběh. Nejvíce na mě dolehla věta "moji mamince jsem nikdy nesmrděl".

Gaara1
10.07.2019 5 z 5

Největší Zlo, které člověk dokáže spáchat, je na nevinném dítěti. Příběh depresivní od začátku do konce, jen kuře občas dokáže zachvět dětským srdéčkem.

Kdy se končí lidská zloba? Pravím, kdy se končí? Je naděje, že ukojivši svou vášeň, sama se rozplyne a uklidní? Nikoliv! Konce jí není. Žene se dál silou pořád vzrůstající, vše jí slouží za pohnutku, ve všem spatřuje zmocnění k svým útiskům..

MatoZu
03.07.2019 5 z 5

Nejvíce mě dojala část, kde se obyvatelé domu připravovali na příchod doktora a příchod doktora samotného.

matej.kulistak
10.06.2019 5 z 5

Zezačátku mě trochu rušilo, že se pořád mluví o "děcku" - ve středním rodě, člověk nejen že nezná jména hlavních postav, ale u dítěte dlouho zůstává v nejistotě i ohledně pohlaví. Pak mi to začalo imponovat. Čím obecnější příběh byl, tím míň jsem mohl nenávidět abstraktní macechu/milovat abstraktní dítě. Ale hluboko pod kůži se mi zažírala syrost krutosti, nevinná bezmoc. Tak zoufale drásavě, tak zoufale obecně. Ta vylíčená krutost neobviňuje nějakou konkrétní osobu, neobviňuje ani dobu nebo společenský stav. Obviňuje člověka jako takového. Mnoho lidí mi říkalo, že se jim z knihy dělá fyzicky zle. Myslím, že je to proto, že to, o čem vypovídá, velice dobře všichni známe. Každý byl někdy v něčem ta macecha, každý byl někdy v něčem to dítě. Tak zoufale konkrétně se to týká každého člověka, že nezbývá než žasnout. A vzít si poučení. Jaké přesně? No, jen si to přečtěte...

Kopretina
29.05.2019 3 z 5

Do poslední chvíle jsem držela palce, aby to ani jeden nevzdal. Pěkně napsáno, příběh krutý.

Vera1718
29.05.2019 5 z 5

Ačkoli jsem děj znala z hodin češtiny ve škole, jsem opravdu ráda, že jsem si knihu přečetla. Je neskutečné, jak dokáže Šlejhar celou situaci tak barvitě a krutě popsat, kam se na to hrabou dnešní horory. Osobně pak musím uznat, že mi třeba Zolův Zabiják oproti Kuřeti přijde jako slabý odvar.
Jak říkávala naše češtinářka: "Kdyby žil Šlejhar déle, mohl být slavnější než kdejací světoví naturalisté." Naprosto s ní souhlasím.

karol.cadex
21.05.2019 5 z 5

Nejhorší a nejodpornější týrání je týrání zvířat a dětí. Od začátku do konce jsem u knížky brečela, naštěstí to netrvalo dlouho. Kniha je krátká a i přes komplikovaný "zastaralý" jazyk a archaismy se čte svižně. To, jak Šlejhar dovedl vykreslit nenávist a zlobu v lidech, mě upřímně děsí. Po dočtení podobných knih si vždy říkám, jestli je správně, že je nás na světě tolik a jestli to s lidmi bude někdy lepší. Posledních pár stran jsem se modlila, aby chlapeček i kuře konečně zemřeli a dostali se pryč, někam, kde jim bude lépe.

yvett239
15.02.2019 5 z 5

Mým nejoblíbenějším literárním klasikem je Guy de Maupassant. Chtěla jsem tedy prozkoumat pro srovnání český naturalismus a nezklamal mě. Sice je téma úplně jiné, ale kniha je skvěle napsaná, příběh má hloubku a silné emoce. Zastaralý jazyk mi vůbec nevadil, hodil se tam.
Hrůza, jakého chování dokážou být lidé schopni... Kniha ve mně vyvolala velký smutek a zároveň agresi - touha ublížit někomu tolik zlému jako macecha a potrestat někoho tak slepého a ignorantského jako otec.

Celestino
15.01.2019 1 z 5

Víte, mě tenhle román opravdu nesedl... Ač jsem na něj slyšel převážně pozitivní ohlasy (a to dokonce i z řad mých náctiletých vrstevníků), mě neoslovil. Život je krutý, to ano, to autor vystihl dokonale (!), ale vidět jak je vše doopravdy podáno takto chladnokrevnou formou, bylo pro mé oči a duši poněkud dehonestující, potažmo dokonce "násilné". Ale jo, jsem rád, že jsem si jej přečetl. Nechápejte mě špatně; tím, že říkám, že se mi román nelíbil nijak nehaním autorovu tvorbu, která je bezesporu geniální, spíše zkrátka takovýhle typ příběhu není můj šálek kávy. A právě pro autorův um přidávám dva body do svého hodnocení (2/5).

zfilmováno venkov naturalismus domácí násilí týrání sirotci

Část díla

Josef Karel Šlejhar