Kto zabil Palomina Molera?

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Detektívny thriller Kto zabil Palomina Molera? je dôkazom o Llosovom neúnavnom hľadačstve. Príbeh o láske, podaný formou grotesky a paródie, vzbudil ihneď po jeho vydaní v Peru rozruch. Kritika spoločnosti prerastenej korupciou, spochybnenie justície, armády - to všetko Llosa dokázal vyrozprávať v príbehu o smrti obyčajného peruánskeho vojaka Palomina Molera....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/108680/big_kto-zabil-palomina-molera-n4h-108680.jpg 3.937
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Slovart (SK)
Originální název:

¿Quién mató a Palomino Molero?, 1986


více info...
Nahrávám...

Komentáře (9)

Kniha Kto zabil Palomina Molera?

Radunnie
13.09.2021

Napínavý, brutální příběh, ze kterého horká, drsná atmosféra jen odkapává. Trochu připomíná díky výskytu rázovitých postav a strohých dialogů mix knih Tahle země není pro starý a Komu zvoní hrana. Chválím také autorovu schopnost v nejlepším vyprávění ukončit.

EvaEma
18.01.2020

Drsným začátkem jsem se nenechala odradit a jsem tomu ráda. Líbila se mi atmosféra, spád, oblíbila jsem si poručíka i Litumu, závěr mě překvapil a jako třešničku na dortu beru nenápadný, nenucený humor, který se tu a tam do děje vloudil.


marvarid
27.08.2018

Moc dobré čtení - kombinace detektivní příběhu žánru noir a vynikajícího vypravěčství Maria Vargase Llosy. Příběh se odvíjí pomalu, atmosféra je hutná, z popisovaného žáru severního Peru se téměř sami zpotíte. A i když na samotném příběhu toho moc vtipného není, závěr mě přece jen pobavil. (PS: nemůžu se pochlubit, že bych přečetla úplně všechno, co v češtině od MVL vyšlo, ale přesto mě fascinuje kolik "literárních odvětví" vyzkoušel a jak moc dobré ty knihy jsou - od mírně ironicky pojaté autobiografie, vyslovené komedie, přes úžasný Zelený dům, téměř etnografické studie Amazonie po životopis humanisty irského původu).

pipetion
25.11.2016

Latinskoamerická detektivka s pomalým dějem a ještě táhlejšími dialogy. Spíš se mi líbila samotná atmosféra, kritika všudypřítomné korupce, vedlejší dějová linka a pointa celého příběhu mě nezklamala. Je to trochu jiný Vargas Llosa a i to je vlastně pozitivní.

Finn69
06.04.2016

Oproti jiným autorovým knihám je to jen taková hříčka, jakási parodie na detektivku - nevím ani pořádně jak to charakterizovat. Místy pobaví, jinak nic moc, Dvě hvězdičky jsou až až.

Joges
18.01.2016

Není to pravá detektivka. Jde o spletenec všeho možného. Na pozadí zločinu autor rozehrává několik závažných témat, které vychází z peruánského prostředí. Napětí je mizivé, průběh vyšetřovaní je okořeněný humorem, cynismem, najdou se tu popletové, mecenáši, matróny a netradiční závěr jistě překvapí. Kniha byla zajímavá, nápaditá a docela bavila.

Olia
31.08.2015

jižní amerika.. prach, spalující slunce, erotika, malý a velký ryby, ospalost, chudoba, humor.. to mě baví číst, to mám ráda.. moc povedená knížka..

bondula
07.05.2014

Do formy detektívky Llosa zabalil kritiku životných pomerov v Peru. Dej je zasadený do 50tych rokov 20teho storočia do prímorského mesta Talara. Celým príbehom čitateľa sprevádza dvojica sympatických vyšetrovateľov Silva a Lituma. Trochu truhlíci, trochu cynici. Keby však šlo iba o detektívku, bola by to detektívka mizerná. Vyšetrovatelia sú úplne zaseknutí v mocenskom systéme, prípad vlastne riešia deus ex machina. Samotný tento fakt však vyznieva ako autorov zámer. Snaží sa najmä poukázať na korupciu, rodinkárstvo a obrovské sociálne nerovnosti v peruánskej spoločnosti. Prístup "veľkých rýb" k vyšetrovaniu ukazuje možnosti vyšších tried, ako si udržať odstup od nižších a vzťah poručíka Silvu k done Adriane zas možnosti tých nižších brániť sa. Veľmi pekná sonda pod pokrievku mne málo známej juhoamerickej spoločnosti.

1