Krysař

Krysař https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42447/bmid_krysar-esj-42447.jpg 4 6555 6555

Podkladem pro tuto knihu byla staroněmecká pověst ze 13. století o krysařovi, který je pozván do města, aby vyhubil krysy. Zdá se to jako prostý příběh. Avšak krysy, jakožto špinaví hlodavci nejsou jedinou špínou v městečku Hammeln, kde se celý příběh odehrává. Dyk v této novoklasicistní novele se zaměřuje (poukazuje) na spravedlnost, právo, pomstu, ale také na lásku.... celý text

seiwaa
09.08.2013 3 z 5

Nadčasovost poučnost jsou bez pochyby kvalitami této knihy! Ale mimo to je pro mě zmatený příběh se skrytými detaily, jimž je potřeba věnovat velká pozornost, proto se těším až novelu přečtu znovu v klidu a popřípadě změním hodnocení.

Kathyss
04.08.2013 3 z 5

Mě tahle kniha zrovna moc neoslovila, dočetla jsem jí jen proto, že byla k maturitě, moc mě to neohromilo.

Valentine
24.07.2013 5 z 5

Nadčasový příběh, který má vše, co by měl mít. Surovost, lásku, faleš, dobrá i zlá srdce, odpuštění i obětování. Všechno v dokonalé shodě s realitou.

hobelka
23.07.2013 5 z 5

Kniha mne opravdu pohltila a byla pro mne opravdu milým překvapením. Líbí se mi její archaičnost a ukázka chování společnosti, které se vlastně až tak moc nezměnilo..

Michaela91
17.07.2013 5 z 5

Příhěh byl velmi dobře napsaný, kniha se mi líbila a moc dobře se četla.

tatruszka
09.07.2013 4 z 5

Tohle byla moje maturitní otázka - moc mi k srdci nepřirostla :-D. Ovšem příběh zapovězené osobnosti krysaře a lásky Agnes byl pro mě velice emotivní. Myslím si, že kniha rozhodně stojí za přečtení.

Darf...
02.07.2013 5 z 5

Velmi působivá knížka. Četla jsem jí v rámci povinné četby na střední škole, ale to na mém pocitu z této knihy nic nezměnilo. Příběh se mi velmi líbil, a ač jsem ho znala již z dětství, tak mě Dykovo zpracování opravdu dostalo.

Sigas
30.06.2013 5 z 5

Tato útlá knížka podává v sérii stručných obrazů prostý, ale silný příběh plný vášně, bolesti a ztracených nadějí. Je to spíš báseň než próza, její krásný, poněkud archaický jazyk má melodii a rytmus. Pro mě velice milé překvapení.

Manifest blech
21.06.2013 4 z 5

Díky této knize, kterou jsem měla jako povinnou četbu jsem alespoň emocionálně dokázala cítit strach, hrůzu a nepochopení lidí minulého století. V neposlední řadě také to, jak slabší jedinci dokáží být až moc lehce ovlivnitelní.

smnpka
21.06.2013 odpad!

Jako přečetl jsem to, ale nic mi to neřeklo. Po tom co jsme ve škole tento příběh poslouchali jako nahrváku mluveného čtení, počítal jsem vteřiny do konce. Nevím co tím chtěl ten anarchista říct a asi to neví nikdo když má kniha tolik výkladů.

Lady Dracula
19.06.2013 5 z 5

Tahle novela je velmi pěkná. Ovšem pokud se moc nesoustředíte na děj,nemáte moc šancí ho pochopit,neboť Dyk používá kolikrát slovní obraty,které je těžké přeluštit. Záhada a tajemno inspirované podle staré německé pověsti ze 13.století je tam dost patrné. Celkově je tam vidět,že Krysař je člověk ctící zásady,které však jestliže jsou porušeny, je to dost špatné...I jeho láska k Agnes je až bolestně romantická...

Thanyss
18.06.2013 4 z 5

Příběh jsem sice znala už odmalička, ale Dykovo zpracování mě velmi mile překvapilo. Knížka se čte lehce a krysařův příběh mě zase dojal.

Toda
13.06.2013 5 z 5

Krysař je moje osudová láska...

budíček
10.06.2013 5 z 5

Krásný a zvláštní příběh, který jsem četla už několikrát a baví mě od první do poslední stránky. Možná je škoda, že takový Krysař po světě už nechodí...

pecka02
09.06.2013 5 z 5

Krátký a úžasný příběh :) Ráda se k ní vracím

Skjaninka
08.06.2013 5 z 5

"Nejmenuji se, jsem nikdo. Jsem hůř než nikdo, jsem krysař."
Dve vety, ktorými sa začal príbeh, síce krátky, ale za to pútavý, magický a nezabudnuteľný.
Príbeh, ktorý má posolstvo niekde medzi riadkami a ktorý aj napriek zdaniu jednoduchosti, má v sebe niečo zložité a nútiace sa nad ním zamyslieť.
Všetko podtrhuje nádherný Dykov štýl, ktorý robí príbeh ešte krajším, takmer dokonalým, aspoň v mojich očiach a preto bez rozmyslu ani neváham a dávam plný počet hviezd.

"Píšťala krysařova hřměla a šeptala, plakala a jásala. Slibovala nepoznané rozkoše a nezkalenou radost. A všichni, kdož slyšeli, uvěřili."

Misan1993
08.06.2013 3 z 5

Tak přesně tuhle knizecku jsem si vytáhl u maturity, je to pekne napsány to jo, ale pro me však jen v měřítku povinne četby ;)

ForiCZ
07.06.2013 3 z 5

Knihu jsem číst musel k maturitě. Nebylo to zas tak příšerné, ale jako audiokniha to byla spíš pohádka na dobrou noc. Nedostal jsem se ani k druhé kapitole – spolehlivě mě uspala konverzace mezi Agnes a Krysařem.
Byl to takový střed... měl jsem na seznamu mnohem horší knihy, ale také mnohem lepší. Nic to však nemění na tom, že autorovo smýšlení se mi příčí a to mě odrazuje od jakéhokoliv dalšího čtení. Viktor Dyk mi nesedí jako člověk a z nějakého důvodu mě to odrazuje od jeho knih.

Lady S.
31.05.2013 4 z 5

Kniha mě opravdu nadchla. Tuto knihu buď obdivujete, nebo vás nudí, žádné mezi neexistuje. Někdy mi sice vadil styl, jakým to je napsané, ale děj byl vážně skvělý.

rasputin
28.05.2013 5 z 5

Knihu jsem četl, aniž jsem musel. Knihu jsem dočetl, protože jsem chtěl.......a četl jsem jí 3x a určitě si jí přečtu i počtvrté. Není to severská detektivka, je to jednoduchý příběh o nás, o lidech, o našich vlastnostech a každý by se nad ní měl zamyslet, protože je stále aktuální.