Krvavé prachy: Osedžské masové vraždy a zrod FBI

Krvavé prachy: Osedžské masové vraždy a zrod FBI https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/400758/bmid_krvave-prachy-KOf-400758.jpg 4 103 31

NESMÍRNÉ BOHATSTVÍ TĚCHTO LIDÍ… Indiáni z kmene Osedžů patřili před sto lety k nejbohatším lidem na světě. Z obrovských příjmů, jež jim plynuly z ropy vytěžené na jejich území, si vystavěli nové domy, nakoupili luxusní automobily, najali bílé služebnictvo a děti poslali na prestižní university v USA i v Evropě. Dopřávali si to nejlepší, co jim nabízela civilizace. Jejich bohatství ovšem přilákalo i to nejhorší: zkorumpované politiky, křivácké právníky, podvodníky všeho druhu – a chamtivce, zloděje, násilníky a vrahy. PŘIVOLALO SÉRII ZÁHADNÝCH VRAŽD, Následující děsivé spiknutí nechá za sebou během několika let desítky zavražděných. A když se dlouhou sérii vražd stále nedaří vyřešit, když za záhadných okolností umírají další a další oběti a když přijdou o život dokonce mnozí z odvážných vyšetřovatelů, je přivolána nedávno založená FBI s legendárním J. Edgarem Hooverem v čele – jde o první tak rozsáhlý případ, který FBI vyšetřuje. Každý další krok odhaluje nová zlověstná tajemství a zločinná spolčení… JEŽ VDECHLA ŽIVOT FBI! Režisér MARTIN SCORSESE připravuje podle knihy výpravný film, v němž hlavní role ztvárňují LEONARDO DICAPRIO a ROBERT DE NIRO.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Historie
Vydáno: , Leda

Killers of the Flower Moon: The Osage Murders and the Birth of the FBI , 2018

iv.ča
22.05.2022 5 z 5

Úžasná kniha, úžasně napsaná. Lidstvo od svého zrodu vždy bylo a bude rozděleno na dobro a zlo. Co jsou někteří lidé schopni udělat pro peníze, moc, postavení je už mnohokrát historicky prokázáno. Neštítí se ničeho. Zrůdnost tohoto příběhu je jen jeden z mnoha a díky lidem, kteří se zabývají tomu, aby se na tyto příběhy skutečných lidí, kteří byli tak ohavně zabiti, nezapomělo. Děkuji vám za to.

DennisMoore
10.02.2022 5 z 5

Přímo fascinujícím způsobem hnusný, teskný příběh v novinářsky dokumentárním podání. Kniha mě opravdu pohltila a jestli mě občas z pohlcení něco vytrhlo, pak chyby v českém překladu, který se například s čárkami nijak zvlášť netrápil a který mi několikrát podrásal oči slovem "winčestrovka". Nedivím se, že zrovna podle téhle knihy natáčí Martin Scorsese film s Robertem De Nirem a Leonardem DiCapriem. Když jsem se po dočtení podíval, kdo bude hrát koho, nemám pochyb, že to bude stejně strhující, ač ošklivý zážitek.

Martinmmm
31.07.2021 5 z 5

Veľmi smutný príbeh o ľudskej chamtivosti, závisti a nespravodlivosti a následkoch voči Osagom..Indiánom, ktorí sa "previnili" tým, že náhle zbohatli..

adorjas
08.04.2021 4 z 5

Nikdy som si nemyslela, že osídľovanie v Amerike bolo príjemné- ani pre jednu stranu a úprimne som vždy ľutovala Indiánov, ako dopadli a ako ich v podstate európania eliminovali. Takže, to pre mňa nebol až taký šok, pretože práve takéto správanie zo strany tých "bielych" aj očakávala. Pre nich domorodé obyvateľstvo neznamenalo ľudský druh, skôr akýsi menejcenný podruh. Svoje názory som mala aj na Hoovera, čo sa mi v podstate naďalej potvrdzuje aj v tejto knihe.
Komentáre sa tu sťažujú na štýl autora, čo mne teda osobne až tak nevadilo, takže som s tým nemala problém, že je kniha viac cítiť "novinárčinou". Dej mi dobre odsýpal, knihu som prečítala za 2 dni, keďže tam bolo dosť akcie a naozaj sa niečo neustále dialo. Mala som menší problém so zapamätaním toľkých mien, ale nakoniec som to zvládla.
Rozhodne odporúčam!

Matty
31.03.2021 3 z 5

Kniha pohybující se nepříliš elegantně na pomezí beletrie a literatury faktu. Nejvíc připomíná dobře vyzdrojovanou novinovou nebo časopiseckou reportáž, resp. sérii reportáží. Tři oddíly, které se částečně překrývají, sice umožňují sledovat děsivé vraždy a jejich vyšetřování z různých perspektiv, ale zároveň přispívají k fragmentárnosti a repetitivnosti. Přes komplexnost tématu a množství nosných motivů, z nichž každý by vydal na samostatný román nebo dva (dějiny Osedžů, rozšíření forenzních metod a zrod FBI...), jsou namísto odhalováni nových souvislostí často jen opakovány informace, které už známe. Stejně málo oslnivý jako neohrabaná kompozice je také strohý styl, místy připomínající policejní záznam o vyšetřování zločinu. Je záslužné, že Grann vytěžil dostupné prameny a zpracoval jednu z děsivých kapitol dlouhodobé snahy bílé majority o úplnou asimilaci původního obyvatelstva. Z novinářského hlediska skvělá práce. O žádný literární skvost ovšem nejde.

verden
31.12.2020 5 z 5

"Ľudský úsudok je chybný, existuje však Ktosi,
kto "je neomylný".
V každej chvíli, vždy počas cesty životom,
nes si túto pravdu v sebe:
"Čiň druhým to, čo chceš, aby oni činili tebe.""

Celý môj zážitok z tejto knihy môžem definovať ako jedno obrovské nevychádzanie z úžasu. Doteraz nedokážem spracovať, čo sa v USA, v tej zemi zasľúbenej, dialo len 100 rokov dozadu. A to som už čítala nejednu knihu, ktorá núti odložiť ružové okuliare a pochopiť, že hoci to máme nejako zapísané v kolektívnej pamäti, tak Amerika vlastne nikdy nebola "lepší svet".

Po prečítaní komentárov nižšie musím pochváliť slovenský preklad, ktorý sa mi čítal veľmi dobre, nerozptyľovali ma žiadne zvláštne slová a na obsah sa síce trebalo sústrediť viac ako v beletristickej kriminálke, ale nijako zvlášť som sa v súvislostiach nestrácala (a to sa ja, práve, zvyknem :)) )

Iki1
26.01.2020 4 z 5

Knihu jsem bral jako literaturu faktu, která informuje o naprosto neznámých zločinech v USA, takže mi horší beletristické zpracování autora příliš nevadilo. Šokovalo mě popsané chování politických lídrů a hlavně novinářů, které brutalitu když nespustilo, tak alespoň umožnilo. Hodně jsem oceňoval závěrečnou kapitolu, ve které autor vylíčil další osudy téměř všech kladných i záporných hrdinů.

konicekbily
02.01.2020 4 z 5

Tato kniha je napsána hodně "zmateně". Hodnocení spisovatelova výkonu by dopadlo špatně. Ale knihu považuji za literaturu faktu - jádro je pravdivé. Odkrývá temnou historii při dobývání "Západu" na začátku dvacátého století. Dozvěděl jsem se historii vzniku FBI. Z tohoto hlediska velice potřebná kniha!

Blaufik
06.09.2019 4 z 5

Myslím si, že Krvavé prachy zaujmou většinu čtenářského publika. Ať už čtenáře, kteří preferují detektivní četbu, tak i ty, kteří se zajímají o historická fakta. Jedno je jisté, při čtení příběhu, který se vám dostal nebo dostane do rukou, budete naprosto šokování tím, jak se lidé dokázali chovat při zabírání cizího území a utlačování domorodých obyvatel. Ta bezmoc a zhnusení se mě drží ještě nyní, nějaký čas po dočtení.

MMacicekk
16.06.2019 4 z 5

Čtyři hvězdičky, ale s odřenýma ušima. Nevím, jestli to bylo překladem nebo autorem, ale styl psaní byl dost nešťastný. Špatný slovosled, zarážející výrazy, často jsem se tak zamotala, že jsem nevěděla, o kom autor vlastně mluví... Přitom příběh jako takový, navíc sepsaný dle skutečných událostí, byl zajímavý, často mě mrazilo, čeho je člověk kvůli penězům schopný. Myslím, že si zasloužil lepší zpracování.

milunka21
05.06.2019 3 z 5

Ta kniha má obrovský potenciál. Pojednává do detailu o vraždách o kterých se u nás moc nedozvíme. Jenže je napsaná opravdu nešťastně. Je vidět, že autor je více novinář než spisovatel. Jeho styl psaní mi absolutně nesedl.

zfilmováno Indiáni bohatství soudní procesy USA (Spojené státy americké) právníci podle skutečných událostí kriminální thrillery těžba ropy

David Grann
americká, 1967