Kruh

Kruh https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/245787/bmid_kruh-Y89-245787.jpg 4 291 90

Mae Hollandová získala práci v Circlu, nejsilnější internetové společnosti na světě, a nemůže uvěřit svému štěstí. Otevřely se jí tím nejen dveře do světa milých a pracovitých lidí, ale i sportovních klubů, skvělých restaurací a luxusu. Zaměstnanci Circlu používají nejmodernější technické vymoženosti, nosí nejkvalitnější oblečení, stojí u zrodu nových trendů a dokážou svými nápady a oddaností obrátit běh světových událostí k lepšímu. Navíc ve všech situacích drží pospolu a o každém svém kroku se informují na sociálních sítích. Mae tak víří v kruhu pracovních povinností, virtuálního přátelství, rostoucí sebedůvěry a stále větší zodpovědnosti a ani si nevšimne, jak se vzdaluje běžnému kontaktu s rodiči a přáteli… Opravdu chceme jeden o druhém vědět všechno, nebo je to na škodu? Máme ve světě sdílení informací ještě právo na tajemství a soukromí?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Plus

The Circle , 2013

vendy.b.
01.07.2017 5 z 5

S každým novým nápadem jsem si říkala "Jako vážně tohle někdo chce? To jim to nevadí? Chtít mít chvilku pro sebe a nesdílet každé uprdnutí, je sobeckost?"
Doufám, že podobné věci se skutečností nikdy nestanou. Oh, wait... my už na tom pracujeme.

Tánička11
26.06.2017 3 z 5

Kniha na mě udělala dobrý dojem hned odzačátu, málo knih se zabývá tak pestrobarevným tématem jako je pohlcení sociálních sítí vlastně kvůli tomu jsem si taky knihu koupila. Obálka je pěkná není přeplácaná ani na ní nic nechybí je prostě pěkná. K tomu bych vám strašně ráda řekla konec který mě zaskočil a doslova škoval ale ne. Je spoustu plusů na knize ale taky spoustu mínusů, na knihu musíte mít trpělivost popisuje se tam každá vteřina a příběh i když se nezdá je velice zdlouhavý ale vše k ničemu patří a to zdlouhavé téma které vlastně ani nechápeme k čemu spisovatel napsal je tam užitečný, i já jsem knihu četla fakt dlouho k tomu se čte velice těžko, jsou tam slova která jen tak v běžném jazyce nepoužíváme ale i přesto je rozumíme nebo alespoň porozumíme. Strašně se mi líbilo že byla tam menší romance u který bylo to že nebyla přeslazená to se mi na tom líbilo nejvíc nebylo to jako YA bylo to dobrý.

Devorah
26.06.2017 3 z 5

Nemůžu říct, že by se mi kniha četla lehce. Byla svižně napsaná, to ano, ale přes všechnu tu záplavu technických detailů (zingovat, mailovat, smajlovat, lajkovat, přesné počty sledujících/nesledujích, procenta, jak si zrovna stojíte v práci....ufff) jsem vždy musela knihu odložit, abych se k ní opět zvědavá vrátila. Takto jsme se obě - já i kniha - naháněly asi týden :-) Dočteno. Konec zvláštní. Zápletka poplatná k dnešní době, spíše si myslím, že od poloviny by mohla být lépe propracovaná. Neustále omílání stejných témat, která jsou neměnná s neustále více nepříjemnější hlavní hrdinkou. Ne, k této knize se již nevrátím.

zuzana4291
25.06.2017 5 z 5

Kniha se nejen dobře čte, ale je velmi inspirující. Vzhledem k době, ve které žijeme i velmi poučná. Ať se jedná o nereálný příběh, tak bych ho přirovnala již k začínajícímu příběhu, kdy náš svět takto asi dopadne.

kerstyn
16.06.2017 3 z 5

Autor nešetří slovem "transparentní" nebo "dává to smysl". Na čtení myšlenek už jsem jenom čekala, kdy to přijde. Vede to k zamyšlení, to bezpochyby. Ale ta druhá část mě už trochu nebavila, nebavila mě Mae a její demence. Nicméně je to hodně zajímavý příběh.

Clairie123
04.06.2017 4 z 5

Kiha je moc dobře napsaná, chvílemi mi to přišlo jako kdybych četla Orwellovo 1984, pořád mi znělo v hlavě ,,Velký bratr tě sleduje". Myslím že knížka dobře ukazuje na situaci, která by klidně mohla nastat. Kroutila jsem hlavou nad myšlením hlavní postavy, o tom, že sledování je v pořádku. Je to dobrá možnost si díky této knížce uvědomit na co si dneska dávat pozor.

Princezna22
31.05.2017 4 z 5

Kniha se četla poměrně snadno a rychle. Děj se mi líbil,až na tu dávku tě erotiky ta mě v knize dost zaskočila. V téhle době je tahle kniha trošku náhled do budoucnosti co by se mohlo ale i nemuselo stát.. Jen mě upřímně dost lezly na nervy ty věcné čísla a statistiky.. Abych pravdu řekla tak konec knihy jsem dost nepochopila....

Arya26
26.05.2017 5 z 5

Tato knížka je vyprávěna z pohledu Mae, která není nijak neobyčejná, naopak bych řekla, že se do ní člověk dokáže snadno vcítit. Mae je novou zaměstnankyní firmy Circle. Circle je na první pohled dokonalí, podle Circlu má každý právo všechno vědět podle jeho teorií, by měli všichni lidé sdílet vše o svém soukromí, měli by být neustále pod dohledem cizích očí, měli by být transparentní. Ti co se nechtějí dělit o své soukromí, musí skrývat hrozná tajemství a nebo ne? Mae je typická snaživka, chce se vedení Circlu zavděčit, přichází o svůj život, rodinu a přátele, o svoji duši, to jen proto, aby šplhala výš a výš na společenském žebříčku Circlu. Nikdo nevidí, jak je anonymita a soukromí důležité. Soukromí je vlastně určitá svoboda, na kterou má každý z nás právo, a nebo ne?
Tyto myšlenky vás provází celou knihou. Mae na konci knihy byla úplně zfanatizovaná, zvrácená a její proměna mě až děsila. Podle mě je tato knížka určitě zajímavá, řeší docela citlivé téma, každý uživatel sociálních sítí by si ji měl přečíst. Jen doufám, že takto v budoucnosti neskončíme....

vendulanovotna
22.05.2017 5 z 5

Na knihu mě upozornil, jak asi mnoho z vás, trailer v kině. Působivý obal, velmi čtivá. Téma aktuální a poutavé. Překvapující, avšak na druhou stranu hodno očekávání, kam až život v zajetí sociálních sítí může dospět. Fanatismus postav "v Kruhu" versus pravý reálný život... pevně věřím, že ve realitě to dopadne jinak. Rovněž mi nepřišlo, že by byl závěr "nedotažený", směřování je jasné.

hastings
02.05.2017 5 z 5

Skvělý námět který by si zasloužil být jen malinko dotaženější, avšak..... jako jedna z mála knih mě nutí se k ní neustále vracet. Bylo již mockrát řečeno, že hlavní hrdinka není z nejchytřejších. Nemůže být. A množství tleskačů a následovatelů? Jistě, skryti v bezpečí a anonymitě davu... Těším se na film.

TheMelorry
28.04.2017 5 z 5

Od knihy jsem moc nevěděl co čekat, v podstatě jsem si ji půjčila kvůli filmu, který má přijít do kin (uviděla jsem obálku, vzpomněla si a bez větší přemýšlení knihu sbalila). A musím říct, že jsem byla nadšená. Nevím k čemu bych knihu přirovnala, protože něco tak zajímavého jsem už dlouhou dobu nečetla. Hlavní hrdinka Mae mi byla poměrně sympatická a svět Circlu, ve kterém jsem se s ní ocitla mě uchvátil a zároveň vyděsil. Jak snadné by bylo, aby se něco takového stalo i v reálném světě?!?! Za mě velmi povedená kniha, kterou můžu jedině doporučit.

ajla5
19.04.2017 5 z 5

Šokující, ale velmi možné. A také lidské....

Sarfias
26.03.2017 4 z 5

Pozor, možná maličko budu spoilovat.
Dlouho jsem přemýšlela, zda dát 4 nebo 5 hvězd. Kniha jako taková se nečetla špatně, myšlenky v ní obsažené sem tam zamrazily, byla jsem při jejím čtení v podstatě nadšená. Nicméně jsem se nezbavila pocitu dvou věcí.
Za prvé..nepřišlo mi to nijak světoborné. Za druhé.. to jako fakt mohou být lidí tak slepí a hloupí, že budou následovat nějakou usměvavou holku a nechají se v podstatě šmírovat 24/7?
Vím, že autor chtěl zřejmě poukázat na možné nebezpečí sdílení dat s každým a vše a pořád.. Nicméně mi to přišlo málo reálné vzhledem k tomu, že konfliktů, které se "zametly pod kobereček" bylo až podezřelé minimum. Chci říct.. autor podle mého názoru málo psal o tom, že určitě v lidské společnosti existují i takoví lidé, kterým ústřední myšlenka "čím víc víme, tím lépe" bude tak nějak ..smrdět.
Nevím nevím, asi bych se měla soustředit hlavně na tu onu myšlenku "uzavírajícího se kruhu", která mě nápadně připomínala smyčku na krku.. Ale hlavní postava byla tak stupidní a měla tak dokonale vymytý mozek, že to asi jen tak nepřekousnu :-)
Jsem zvědavá, jaká bude filmová adaptace :-)
Autorovi rozhodně tleskám. Myslím, že se dotkl tématu o kterém zřejmě ještě uslyšíme!

sumcicka
14.03.2017 1 z 5

Vzdala jsem to po 39 stranách. Nesympatičtí hrdinové mi nevadí, ti úplně blbí ano..

Kattie
10.03.2017 4 z 5

Nikde není psáno, že by měla být hlavní postava všemi zbožňována. Naopak se mi líbilo, že tady tomu tak není. Kdyby se May čtenářům líbila, pravděpodobně by to vše probíhalo jinak – a o to jde. Jak snadné je manipulovat s určitým typem lidí. To, že byly některé procesy dotaženy až do absurdnosti bez toho, aby se alespoň malá skupina aktivistů bránila, je dle mého názoru nereálné. Jedině, že by Circle nějak tajně příspěvky těchto skupin nepouštěl dál, ale i tak to bylo zajímavé čtení s mnoha postřehy. Co mě mrzí je, že mě v závěru nic nepřekvapilo. Nic, ani totožnost Kaldena, ani konec „vedlejších postav“ ani celkové zakončení knihy.

RadimWiniarski
06.03.2017 3 z 5

Ani nevím jak začít. V první řadě jsem si knihu našel díky blížícímu se filmovému zpracování, a tak jsem chtěl i částečně vědět, co mohu od filmu očekávat. Kniha začíná vcelku nevinným nástupem do jedné obrovité internetové firmy. Postupem času se vše dramatizuje až do takové míry, kdy vám Big Brother a podobné blbiny přijdou neskutečně primitivní. Opravdu by jsme chtěli zajít až tak daleko? Vědět o každém vše? To jsou hlavní otázky celé této knihy. Co je však pro mě hlavním trnem v oku (a modlím se, aby tak nedopadl i film s mou oblíbenou Emmou Watson) je chování hlavní představitelky. Opravdu jsem místy pociťoval tak šílenou nenávist a nechuť, až se sám divím tomu, že jsem knihu dočetl. Takže v celkovém hodnocení pořádně nevím co na to říct. Námět toho, kam až jsou schopny moderní technologie zajít je úžasný, ale stále nedokážu přemoci ten odpor, který jsem k hlavní hrdince po celou dobu měl. 65%

Veroba
26.02.2017 5 z 5

Šokující kniha. Kam až to může zajít??? Hodně mi to připomíná Orwellův "1984".

InstinktCZ
23.02.2017 3 z 5

Námět knihy je skvělý. Příběh je opravdu velmi čtivý a svět v knize je až děsivý. Nicméně jsou tam i okamžiky, kdy jsem se musel do čtení nutit. Místy je kniha velmi zdlouhavá a děj postupuje velmi pomalu. Slušelo by jí o 100 stran méně. Proto nakonec pouze tři hvězdy.

martina2704
29.01.2017 5 z 5

Jakmile jsem si zvykla na Mae, která mi od začátku až do konce byla velmi nesympatická, četla jsem jedním dechem. Souhlasím s komentářem, že tohle je kniha o zrození Big Brothera, která až neuvěřitelně realisticky ukazuje, co by se mohlo stát, kdyby se nám moderní technologie a sociální sítě vymkly z rukou. Navíc je strašně čtivě napsaná. Jediný co mi vadilo byla Mae, i když je asi pravda, že tenhle příběh potřebuje naivní holku, která je schopna nechat se zmanipulovat v zájmu vyšších cílů jako je bezpečnost pro všechny. Ale za celých 400 stran se nenašla chvíle, kdy by mi nelezla na nervy.

Každopádně chystám se i na zbytek knih od Eggerse, protože Kruh mě vážně zaujal. Tak doufám, že i další jeho knížky budou stejně tak skvělé.

-Pečivo-
29.01.2017 1 z 5

Srovnání s Brave New World a 1984 je tak strašně mimo mísu, že kdybych takhle močil, tak nedělám nic jinýho, než že permanentně vytírám okolo hajzlu.

Circle je suprhipstrvegan firma v Kalifornii, kde chce pracovat každej absolvent. Circle spojuje všechny sociální sítě v jednu a jeji revoluční vynález je spojeni všech internetových identit v jednu, což má za následek konec anonymity na internetu. To prej má za následek rapidní snížení retardovaných komentářů v diskuzích. Dave Eggers očividně nikdy nebyl na idnesu v komentářích.

Circle jde jeste mnohem dál a je to celej kampus, kde se dějou děsně cool věci a všichni sou strašně happy. Mae je 24letá holka, která díky své nejlepší kamarádce najde u circle práci a vypracovává se vražedným tempem vzhůru. Akorát, že Mae je vylízaná jak talíř, nesympatická a tak blbá, že s ní firma manipuluje jak s Tomem Cruisem ta firma ve filmu Firma.

Kniha je velmi předvídatelná a snaží se nastavit zrcadlo dnešní společnosti, co vše hrozí, když se vzdáme vlastního soukromí a začneme se chovat jako absolutní retardi. Narážky cílí na firmy typu Alphabet, Apple, Facebook, Agrofert a Jägermeister a tak dale pana krále. To vše je v pořádku, ale u Eggerse je většina lidi neschopna jakéhokoli přemýšlení a chová se tak prvoplánově, že radši končím recenzi. Literární chleba.