Hladová smečka

Hladová smečka https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/372415/bmid_hladova-smecka-Sxs-372415.jpg 4 93 28

Kroniky o Haraldovi série

DVĚ SMEČKY ZNEPŘÁTELENÝCH VIKINGŮ A JEDEN PROKLETÝ DRAKKAR PLNÝ ZLATA… Tulák, dobrodruh a příležitostný hazardér Harald přijíždí do Norska – v tu nejhorší možnou chvíli. Aniž by to tušil, jeho osud se proplete s osudy mnohých a pro všechny to může znamenat jak požehnání, tak předčasnou smrt. Jarl Björn Berkfinnsson a jeho družiníci mají před sebou těžkou cestu, která je může stmelit, nebo navždy rozdělit. Potopený drakkar plný zlata náleží moři, které se nerado vzdává svých tajemství. A ve stopách norských Vikingů se navíc žene hladová dánská smečka. Hra dvou králů dává do pohybu události, před kterými neunikne nikdo z nich. Kráčet po stezkách cti a slávy znamená neznat slitování. Úvraty se plní potravou pro červy, víno teče proudem a v měsíčním světle se zatraceně špatně rozeznává od krve. Jak každý krkavec ví, trpělivost přináší čerstvé maso. A u bran Valhally se srotil takový dav, že v ní bohové budou muset změnit zasedací pořádek.... celý text

Gewinner
10.07.2018 5 z 5

Parádní jízda! Tohle dílo rozhodně stojí za pozornost a já budu Martina Sládka sledovat i dál, protože tady vidím velký potenciál a těším se, čím dalším nás překvapí!

enji
09.07.2018 1 z 5

Tohle je bohužel neskutečná slátanina bez hlavy a paty , doporučuji nečíst a už vůbec nekupovat. Po předchozích knihách, zjm. po Nabídce, která se neodmítá, je to obrovské zklamání.

Alex.Barunka
05.07.2018 1 z 5

Popravdě tohle se zrovna moc nepovedlo. Když jsem četla o této knize v porovnání se Zaklínačem, neskutečně jsem se těšila. No ...

Asi největším problémem je samotná podstata knihy, tedy Umění, které se mezi běžnými lidmi vyskytovala v kdoví jaké formě. Toto Umění bylo představeno tak v 10 - 20 %, což je strašně málo. Zde čněl opravdu ten největší potenciál celé knihy. Dalším kamenem úrazu byl samotný hlavní hrdina Harald, který když byl zrovna střízlivý, zrovna nezaujal. Byl nemasný a neslaný, byl takový nikdo, protože během jeho putování se o něm čtenář také nic nedozví.

Samotná zápletka průměrná. Co mě částečně uspokojilo bylo navození severského drsného prostředí. I když 100% Vikingy prostě nečekejte. Líbila se mi brutalita a reálnost. Autor se s ničím moc nemazal a vše čtenáři servíroval brutálním a přesto vlastně docela normálním způsobem. Styl psaní jednoduchý, takže se kniha čte jedna báseň. Sem tam by autor mohl ubrat na přehnaných přirovnáních.

Kolem a kolem kniha s velkým potenciálem. Kolem a kolem kniha s nevyužitým potenciálem. Rozhodně do toho šlo dát mnohem víc.

jan8470
16.06.2018 4 z 5

Jestli jste ctiteli historických románů o Vikinzích, tedy hltáte knihy Cornwella, Kristiana, Severina či Lowa. Budete pravděpodobně nadávat na každý fantasy atribut, na který v knize narazíte. A ve finále příběhu vytknete i to, že ho autor zasadil mezi Vikingy.
Ovšem pokud jste vyrostli na knihách Davida Gemmela a nebo jste hltali příběhy o Roganovi Juraje Červenáka. Pravděpodobně strávíte s Hladovou smečkou dva až tři příjemné večery.
A možná odpustíte autorovi i těch několik málo dějových odboček, které slouží spíš jako vata v jinak hutném a krvavém příběhu.

jakub6611
12.06.2018 2 z 5

NO, musím říci, že velké zklamání.
Přišlo mě to jako když jste v McDonaldu, objednáte si nějaký hamburger co na obrázku vypadá plně a nadýchaně ale pak na tácu vám naservírují zplihlou žemli.
Tak stejně to bylo i s touhle knihou - mé oblíbené fantasy servery na knihu pěli chvalné ódy + severské téma, to musí být pecka, to nemůže být jinak.
Bohužel zklamání bylo velké. Hlavní postava Haralda je nudná až šedá, severské prostředí vlastně nepocítíte, ostatní postavy jsou také nezáživné. Trošku jsou oblíbil vědmáka který stejně umře pitomou smrtí. Moc jsem nepochopil proč se autor pouštěl do severského prostředí a tématu když ho vlastně nevyužil a spíš sklouzl k tématu ala pseudoZaklínač.
Největší utrpení jsem ale zažil v části která se odehrávala pod vodou.
Pokud hledáte knihu ze severského prostředí doporučuji knihy od Poule Anndersona či knihy Juraje Červenáka.

Co cením, je velmi pěkná ilustrace přebalu knihy. Jsem rád že se konečně upouští od ilustrací od Jana Patrika Krásného, které jsou šílené.

Dervish
06.06.2018 3 z 5

V prvé řadě jsem strašně rád, že je tady další český spisovatel, který píše o Vikinzích. Hřeje mě to u mého "napolo severského" srdce.

Samotný příběh odehrávající se v knize je bezesporu zajímavý, střetávání Norů a Dánů je známé a nikdy neomrzí v jakékoliv formě. Postavy jsou napsány perfektně a celý děj utíká krásně jak voda v řece.

Mrzí mě ovšem některé věci, které musím zmínit. Především to, že Martin Sládek do příběhu kromě klasické vikingské linie, zamíchal i zaklínače, oživování mrtvých, vlkodlačí lovestory a další nesmysly. Zřejmě proto aby přitáhl větší čtenářskou základnu. A já se musím ptát: pro Ódina, proč? Vzniknul z toho totiž takový guláš, po kterém trochu bolí břicho. Myslím si, že příběhu by prospělo kdyby byl Hidde obyčejný chasník, kdyby Harald nedokázal oživovat už padlé bojovníky (kdo to kdy slyšel? tuhej je prostě tuhej, vikingové tohle nikdy neuměli) a kdybychom se více dozvěděli o bitvě Styrmana s jarlem Berkfinnem i s jarlem Bjornem - to by bylo ku prospěchu knihy (tam to Sládek odfláknul a já se přitom na ty střety těšil jak malej).

Proto musím dát to slabší hodnocení, protože do knih Lowa, Severina, Kristiana nebo Cornwella (tedy odborníky na vikingské příběhy) Sládkovi ještě nějaký um chybí, ale co není teď, může být příště. A já se na to těším, potenciál tady rozhodně je, jen se to chce držet víc při zemi, někdy je méně více.

KAREL6725
18.05.2018 5 z 5

Milé překvapení od tuzemského autora. Mám rád Vikingy a příběhy s nimi a musím napsat , že tohle byl dobrý příběh. Za mě plný počet hvězd a doufám, že o Haraldovy ještě v budoucnu uslyšíme. Doporučuji stojí za přečtení.

trudoš
09.05.2018 4 z 5

„Jsi v Norsku a mezi Nory, Haralde. Nikdo neumí bojovat, milovat a pít lépe než my.“
Drsná hrdinská fantasy, která mě nechala vzpomenout si na rané povídky Roberta E. Howarda a v závěru zas připomněla ty nejlepší kousky Davida Gemmella. Martin Sládek se poměrně striktně drží při zemi a nezahlcuje děj přílišným množstvím odboček nebo fantastických udělátek. Ne že by nedošlo na zvraty či magii, ale jedním i druhým autor šetří pro ty nejpříhodnější momenty. Evidentně si užívá prostředí a atmosféru studeného Norska, ve kterém se parta Dánů právě utrhla ze řetězu. V tomhle ohledu je nemilosrdný až krutý, aniž by přitom působil jakkoliv samoúčelně. Nejvýraznější emoce zde přitom vzbuzuje paradoxně záporná postava, protože na jejím místě byste určitě jednali stejně. Vedle skvělých bojových scén tu ale fungují i ty hororové, které po vzoru plíživé hrůzy děsí tím, co zůstává nevyřčeno. Škoda ovšem je, že tyhle etudy působí při zpětném pohledu zbytečně, protože hlavní gró zápletky je někde jinde.