Jméno větru I.

Jméno větru I. https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1114/bmid_kronika-kralovraha-j-1114.jpg 4 363 87

Je to příběh z jiného světa, ale žádný strach, dostanete k němu mapu. Podle slov autora jde o legendu o Hrdinovi, viděnou ze zákulisí, o zkoumání a odhalování světa, o hledání pravdy, skryté v pohádkách a bájích... V první knize začíná Kvothe vyprávět, či spíš diktovat Kronikáři, o svém dětství ve společnosti kočovných umělců, o děsivé smrti svých rodičů rukou bájných Čandrínů, o všem, co zažil jako sirotek v drsném přístavním městě Tarbeanu, prolezlém zločinem, a o těžkých začátcích na Univerzitě, vyučující magická umění, kde se chce dovědět co nejvíc o tajemných vrazích, kteří pro většinu rozumných, vzdělaných lidí vůbec neexistují... Děj knihy se rozvíjí pomalu, ale postupně strhne jako velká řeka, která slibuje moře s pořádným vlnobitím, a čtenář by chtěl hned, teď, číst dál a vědět, jak to dopadlo.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Argo , Triton

The Name of the Wind , 2007

Vlčice.N
04.04.2015

Už dlouho se mi nestalo, abych četla po nocích, protože není možné od příběhu se odtrhnout. Teď to ale jinak nešlo. Opět jsem jednou objevila skvělé fantasy. Knihu jsem dlouho odkládala, asi rok, teď ale vůbec netuším, proč vlastně. Mám trochu problém s hrdiny, kteří jsou geniální a mají pro vše nadání, často totiž mají tendence sklouzávat až k neuvěřitelnosti. Tady jsem ten pocit ale neměla - Kvothe byl naprosto skvěle vykreslený (lidský), a já jeho příběh hltala opravdu s chutí. Charaktery postav jsou tu obecně skvěle vykresleny. Kniha mě také učí trpělivosti - naskýtá se tu víc otázek než odpovědí. Autor má také zálibu v různých detailech, které pro příběh nejsou zase tak postatné, přesto mají své kouzlo, a kdyby tam nebyly, něco by mi asi chybělo. Přečtením určitě nemáte co ztratit, jen doporučuju mít po ruce i pokračování.

Mantichora
17.03.2015 5 z 5

Skvěle napsaná, děj rychle ubíhal, postavy hezky vykreslené a snadno zapamatovatelné. Taky je tam silné napětí, čtenář si musí na mnoho odpovědí počkat do dalšího dílu. Je tam tajemno, nový svět, svěží styl, zkrátka vše jak má být :)

kom72
08.02.2015

Zajímavé Fantasy, dobře napsané, nenudil jsem se. Těším se na pokračování a uvidíme, co se z toho vyvrbí...

Aaron Lewis
01.02.2015 5 z 5

Jako Harry Potter, ale na univerzitě:). Moc dobře se to čte. Ze začátku jsem měla pocit, že je škoda, že je kniha jen o Kvotheho vzpomínkách. Měla jsem pocit, kdyby se kniha věnovala jenom té Kvothově současnosti a sem tam vzpomínka, bylo by to lepší, ale pak mě děj vtáhnul do děje a já si už nestěžovala, a to je co říct:).

Klára 321
24.01.2015

Zatím jsem ještě nedočetla tenhle první díl, ale už dopředu vím, že si určitě přečtu ten druhý. Hodně mě překvapuje to, že přestože Kvothe říká, jak je hrozně chytrý a tak, tak to vůbec nezní (nebo aspoň mně ne) jako vytahování, jako se mi to často stává u jiných knih. Zajímavý styl vyprávění.

manja
04.01.2015

stejně jako jsem si zamilovala Martina, nebo Sapkowského, i tohoto autora mám mezi nejoblíbenějšími...na tuhle fantasy jsem čekala dlouho a už teď se bojím chvíle, kdy dočtu poslední stránku série- bude mi chybět.

alzbeta4963
28.12.2014

Dlouho mi trvalo než jsem se do toho začetla. Místy se knížka dobře čte, ale místy je poměrně nudná. Příběh mi připomínal trochu Harryho Pottera.

Pavlina.13
27.11.2014 4 z 5

Občas mi některé věci přišli nedovysvětlené a kdyby mi to někdo osobně vyprávěl zasypala bych ho množstvím otázek. Doufám, že ve druhém dílu se mi dostane odpovědí alespoň na některé z mých otázek.

Onys
26.11.2014

Vyborne odvypravena fantasy...dlouho se mi nestalo, ze bych zactenej prejel zastavku

Danah
14.11.2014

Ne moc známá, ale určitě vážně dobrá knížka. Je určitě velmi zajímavě zpracovaná, ale styl psaní mi nijak nevadil.

LammEr
31.10.2014 5 z 5

Velmi poutavé, zajímavé, skvělé postavy.

arram
25.09.2014 3 z 5

Od knihy jsem pravděpodobně očekával víc. Námět není špatný, ale autor příběh vyplňuje nekonečnou vatou, která knížce ubírá spád. Kdykoliv přišla nějaká zajímavější pasáž, od níž jsem se nemohl odtrhnout, autor zničehonic přepne do jiného módu a natahuje knihu vatou, která není nutná. U mě teda velké zklamání.

Eneo
01.08.2014

Jsou fantasy knížky, u kterých si řeknete - fajn, příběh je taková normálka, zapojené čáry máry mu ani tak nevadí - a jdete číst něco jiného. To ale rozhodně není případ Jména větru. Studentský život na uverzitě na vás trochu dýchne atmosféru Harryho Pottera, jen o něco dospělejšího rázu. Na knize jsou čitelné známky tvrdé a dlouhé práce, doufejme tedy, že Patrick vytrvá ve svém snažení a bude psát takováto díla dál.

angiek
28.07.2014 5 z 5

Patřím do skupiny " Hned Vás to chytne" nelituji koupi a nebýt potřeby spánku a dalších věcí,mám ji hotovou za pár hodin.
Kvothe je i můj hrdina od samého počátku a nejraději bych Čandrínům zakroutila krkem.Moc hezká kniha.

Jennkie
17.07.2014

Na knihu jsem narazila čirou náhodou, ale tak nějak mě ponoukala, tak jsem se do ní začetla a celé mě to totálně strhlo... Tato kniha má všechno, co musí mít správně dobrodružné fantasy. Je zde propracovaný fantasy svět, neotřelé zápletky a velké cíle. Těším se, jak to dopadne... :-)

Geneviene
09.07.2014 5 z 5

Chtěla jsem to vzdát, ale něco mě přimělo pokračovat a jsem víc než nadšená. Skvělé!

Shinju
08.05.2014

Knížka mě nebavila.

petrulka
24.01.2014 5 z 5

Moje srdcovka, jedna z nejkrásnějších fantasy, co jsem měla v ruce.

Alee
04.12.2013 3 z 5

Chvílemi dobře napsané, chvílemi bych si to spletla s amatérskou povídkou z nějaké literární soutěže. Ze začátku jsem byla napnutá, ale je to moc zdlouhavé, aniž by se člověk dozvěděl něco zajímavého, a to i v dalších dílech série. Občas mi to přišlo spíš jako čtení zaměřené na teenagery. Vzhledem k počtu stránek bych čekala víc. Třeba nějakou zápletku. Nebyl by problém ani tak nápad, ale pokud člověk napíše tak rozsáhlé dílo, nestačí být jen grafoman, člověk musí umět pracovat s dávkováním příběhu, aby držel pohromadě jako celek. Prostě to nemá na taková vypravěčská esa jako Brandon Sanderson apod.

Indilwen
16.09.2013 5 z 5

Tak skvělou, nádherně a čtivě napsanou fantasy jsem už hodně dlouho neměla v rukou. Když jsem dočetla poslední větu, málem jsem vyletěla z kůže, že nemám po ruce druhý díl.

magie démoni dark fantasy fantasy hrdinská fantasy

Patrick Rothfuss
americká, 1973