Jméno větru I.

Jméno větru I. https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1114/bmid_kronika-kralovraha-j-1114.jpg 4 363 87

Je to příběh z jiného světa, ale žádný strach, dostanete k němu mapu. Podle slov autora jde o legendu o Hrdinovi, viděnou ze zákulisí, o zkoumání a odhalování světa, o hledání pravdy, skryté v pohádkách a bájích... V první knize začíná Kvothe vyprávět, či spíš diktovat Kronikáři, o svém dětství ve společnosti kočovných umělců, o děsivé smrti svých rodičů rukou bájných Čandrínů, o všem, co zažil jako sirotek v drsném přístavním městě Tarbeanu, prolezlém zločinem, a o těžkých začátcích na Univerzitě, vyučující magická umění, kde se chce dovědět co nejvíc o tajemných vrazích, kteří pro většinu rozumných, vzdělaných lidí vůbec neexistují... Děj knihy se rozvíjí pomalu, ale postupně strhne jako velká řeka, která slibuje moře s pořádným vlnobitím, a čtenář by chtěl hned, teď, číst dál a vědět, jak to dopadlo.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Argo , Triton

The Name of the Wind , 2007

anishta
24.06.2019 5 z 5

Zbožňuji knihy, kde sledujeme hlavní postavu od dětství. I když se toho tady zas tolik nestane, tak autor velice poutavě vypráví příběh, který vás jen tak nepustí. Těším se na další díl a co bude s Kvothem dál.

mataj
03.03.2019 4 z 5

Velice povedená, poutavá kniha. Už se těším na druhý díl a jak to dopadne.

nadenka13
02.02.2019

kouzelné

RadkaHůjová
12.12.2018 5 z 5

Po dlouhé době kniha, do které jsem se opravdu začetla a téměř ji zhltla na jeden nádech.
Velice mě zaujal krásný a barvitý popis hudby pokaždé, když Kote, nebo někdo jiný hrál na loutnu, nebo zpíval... Krásná kniha. Těším se, co přinese pokračování. :-)

BernardBlack
07.09.2018 5 z 5

Je to už skoro 20.let co jsem četl fantasy co by mě tak uhranula, sejmula a zaujala (R.R.Martine ty víš:).
Jsem zcela okouzlen autorovým světem, slovem a fantazií.I když to sem tam chtělo prosekat (třeba les s drakem:), tak jde asi o nejlepší debut co jsem kdy četl a jsem v očekávání věcí, příběhů a jinotajů příštích...

Tamten
14.08.2018 4 z 5

Kniha se těžko hodnotí - místy je vynikající, místy pokulhává a záleží především na pokračování, jak nakonec bude první díl působit.

Polinius
19.07.2018 4 z 5

Kniha má všechny atributy, proč by měla být špatná a ona není!
Autor vypráví příběh v podstatě jen za pomoci jedné postavy, která je postavou i hlavní.
Příběh první půlky prvního dílu (tato kniha) má sice jasně definovaný směr, kam se chce hlavní hrdina dostat a co chce zjistit, ale nepokročí v tomto směru moc dopředu.
Autor (kniha) je pomyslným výsledkem hypotetického spáření J. K. Rowlingové a Rogera Zelaznyho.

whiolet
31.05.2018 5 z 5

Skvělý rozjezdový první díl této fantasy ságy.
Kvothe je sympatický hlavní hrdina, který zde vypráví o svém životě. Je to poutavé čtení od kterého jsem se nemohla odtrhnout a už se těším na další díl.

Forest66
15.04.2018 2 z 5

Takové tří-set stránkové čekání na pointu, která nikdy nepřišla

Idostg
28.02.2018

Skoro celá první polovina mě nebavila a kniha mi přišla hloupá, ale od chvíle kdy se kvothe dostal na univerzitu jsem se do toho začetl a celou sérii jsem přečetl za týden. Jestli se někdo rozhoduje jestli si knihu přečíst tak ale doporučuji počkat si až vyjde poslední díl(dveře z kamene).

RyonMathrin
23.02.2018 5 z 5

Epochální. Jeden z důvodů, proč miluji fantasy je číst o nových, originálních a propracovaných světech. A tento mezi ně patří. Nebo spíš mezi ostatními světy vyniká. Co se týče magie, tak se jedná o zcela nejpropracovanější a nejdetailněji popsaný systém ze všech fantasy, které jsem zatím četl. Kouzlení je zde rozděleno na několik vědeckých disciplín (autor zjevně dost čerpá z vlastního civilního povolání profesora), člověk ovládající magii si musí umět spočítat, jak bude kouzlo náročné a ještě ho musí umět uskutečnit svou zručností a v neposlední řadě k tomu mít vycvičenou mysl.
Hrdina je sympatický a jako v mnoha příbězích musí projít velkými těžkostmi (sice poměrně běžná zápletka pro mnoho knih, ovšem perfektně napsáno, plno zvratů a strhujících momentů).
Je také velmi šikovný a oplývá od narození mnoha talenty (obzvláště muzikanti si některé pasáže vychutnají).
Doporučuji všem. Pro příznivce fantastiky nutnost. Pro čtenáře, kteří s fantasy zatím moc nepřišli do styku, doporučuji dvojnásob.

MayaBu
28.12.2017 5 z 5

Do strany 60 jsem jen kroutila hlavou, nechápala jsem, o čem to vlastně čtu. Od výše zmíněné strany však bylo všechno jinak, protože se Kvothe pustil do vyprávění své minulosti a já jsem se začala nořit do toho zatraceně čtivého příběhu, až jsem se v něm utopila. Jakmile to bude možné, půjdu do knihovny hledat pokračování.
Bylo to, nepočítaje rozpačitý začátek, přesně takové, jaké jsem si to představovala - svižný a magický příběh neobyčejného hrdiny, kterým Kvothe bezesporu je.

MorriconeTheGod
18.11.2017 4 z 5

Chvílu mi trvalo se začíst a myslel jsem, že to odložím, ale postupně si mě to celkem získalo. Zajímavé a originální myšlenky a systémy (ta magie atd.)

Dáma s hrnstjm
03.11.2017 5 z 5

Na začátku jsem absolutně nevěděla, která bije... ale to, co se postupně "vylouplo," bylo nádherné. Část odehrávající se v Tarbeanu pro mě byla naprosto strhující. Děkuji HTO za doporučení této série!

jitka7047
10.08.2017 5 z 5

Toto jsem zhltla jedním dechem. Je to poutave a vlastně i když uz od první stránky víte,kam vyprávění směřuje, ta cesta je neuvěřitelná a chcete vědět co ho dovedlo tam kde skončil.

RadeneWriter
05.08.2017 5 z 5

Kniha ma očarila od prvej strany a dnes už nedočkavo čakám na Strach Múdreho muža. Kvothe je príbeh, ktorý sa nedá prestať čítať, kým nie je koniec. Jednoznačne odporúčam...

brodequin
03.08.2017 3 z 5

Knihu jsem koupil ženě, kvůli hodnocení. Byla úplně nadšená (přečetla jedním dechem prý). A tak jsem se po dlouhé době rozhodl, že si taky něco přečtu. A jelikož mám doporučení na tuto knihu ze všech stran, tak jsem začal číst. Překvapivě však vůbec nesdílím (zatím) podobné, či stejné nadšení. Upozorňuji, že jsem teprve přečetl první knihu (která je rozdělená). S čím mám problém? Asi to hlavní je, že občas nerozumím větě, nebo odstavci - nedává mi to smysl a tak si musím číst některé věty a odstavce dvakrát, či třikrát, abych to pochopil. Někdy je to pěkně čtivé, ale někdy se dost zasekávám a snažím se pochopit, proč to píše tak divně. Další věc - měny a rozdělení týdnů a měsíců má vlastní pojmenování a tak - a nikde není nic vysvětleno. Takže sice píše "kácen", ale já vím prd, jak dlouho trvá. Obecně, co se týče první knihy (první půlky), tak se tam ani nic moc neděje a občas se nudím. Žádné napětí, zvraty apod. Tak jsem si říkal, že to po dočtení zabalím a nechám si popsat zbytek od manželky. Druhá kniha (Den druhý) má přeci jenom 1000 stránek a do toho se mi moc nechce. Ale jak si čtu recenze a tak, mělo by se to rozjet. Tak to zkusím a přečtu i druhou část. A uvidíme. První půlka zatím tedy pro mě nic moc a těch 400 stránek by se myslím dalo shrnout do stovky, aniž bych o něco přišel.

Cattleya
19.07.2017 5 z 5

Kniha, ktorá vás pohltí od začiatku do konca. Hurá na druhý diel. :D

DastyX
06.07.2017 5 z 5

Překrásná série, kterou jsem četla jedním dechem a občas se k ní v myšlenkách vracím. Rozhodně doporučuji čtenářům fantasy, nebo i knih s tematikou magie. Hlavní hrdina sice neovládá magii,ale naučil se ovládat svou mysl tak, že nezasvecenemu člověku jeho "moc" může připadat magická.
Jen tedy by autor mohl už dopsat ten poslední díl. Bez něj zůstávají některé body nedořešené.

Finn69
13.06.2017 5 z 5

Konečně fantasy podle mého gusta, dlouho se mi nic tak dobrého nedostalo do ruky. Dobře napsáno, zajímavé postavy i děj, žádná prvoplánová bojovka jako třeba Démonská trilogie. Kde se to krucinál celé ty roky schovávalo?

magie démoni dark fantasy fantasy hrdinská fantasy

Patrick Rothfuss
americká, 1973