Křížová cesta I.

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Monumentální románová trilogie "Křížová cesta" patří k vrcholným dílům vynikajícího ruského spisovatele A. Tolstého, který ji napsal v letech 1921-1941. Líčí, jak žilo a jak se hroutilo carské Rusko, jak vznikalo socialistické Rusko. První díl, "Sestry", líčí život inteligence v předrevolučním Rusku, ovzduší nejistoty a neklidu, v němž bují vášně a neřesti, rozkládají se hodnoty mravní i kulturní, dostává se do slepé uličky umění. Tento společenský proces je zachycen na životních osudech sester Káti a Daši Bulavinových, inženýra Ivana Tělegina, důstojníka Vadima Roščina, básníka Bessonova a jiných....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/101171/krizova-cesta-i-101171.jpg 4.123
Série

Křížová cesta 1.

Žánr
Literatura světová, Romány, Historické romány
Vydáno, Odeon
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Křížová cesta I.

Přidat komentář
Marbo
29.05.2017

První díl trilogie je za mnou a jsem opravdu zvědavý, jak to bude dál. Kolega pode mnou ( zipporah ) učinil srovnání s Jak se kalila ocel, což je sice tématicky správně, jinak si ovšem myslím, že toto srovnání pokulhává - hrdinové a hrdinky KC jsou totiž součástí inteligence a nikoli dělnictva. K tomu patří obavy, kolísání a jistá zahleděnost. Spíš mi to zatím lehce připomíná Živaga.

zipporah
31.08.2016

Rus je vášnivý lid, ktorý s krpcami došiel až k Tichému oceánu, utrpenie je jeho energetickým nápojom. (A európsky zakomplexovaný lid hovoriaci najmä anglicky prišiel a skopal živú masu pod zem na americkej zemi, hmota je jeho energetickým nábojom...) Vynikajúco napísané, toto je kniha, na ktorú som čakala celý rok. Podobne ako kniha Ako sa kalila oceľ podáva dostatok informácií a predstavy, čo sa v časoch prvej svetovej vojny dialo, neskreslené fakty, ktoré nám na hodinách ani rodičia ani susedia nepovedia... a to skrátka preto, že ich nezažili. I komunistov naši rodičia prežili v úplne inom význame, než sú tí v knihe. Roľníci a robotníci to nemali ľahké a zrušenie nevoľníctva nestačilo, zotročovanie pokračovalo aj keď sa už prelom storočí topil v množstve ideí a izmov. Čo mi len prekáža na prvej časti, charakter sestier, ktoré sa nedokázali sebarealizovať a potrebovali visieť na mužovi. Žiaľ, ešte dnes sa nájde ich dosť, ale zrejme autor chcel proti vojne postaviť "lásku", myslím, že napríklad aj láska decka s rodičom by postačila, ako u Gorkého v Matke, kde popisuje rast socializmu, dokonca by to zanechalo vo mne aj citový dojem, ale tieto donekonečna opakujúce sa situácie jednej a tej istej vášni zamieňanej za lásku ma unavujú, to je tá najväčšia naivnosť, akej sa dopúšťali aj tí najväčší klasici.


AllyKumari
14.07.2016

Trilogie o dvou sestrách a jejich láskách vržených do ruské občanské války, kdy se každý ocitá jinde geograficky i ideologicky. Kniha stejně krásná jako její protagonistky Dáša a Káťa. A to platí o celé trilogii.

Doporučujeme

Bídníci
Bídníci
Porodní bába od řeky Hope
Porodní bába od řeky Hope
Kvítek karmínový a bílý
Kvítek karmínový a bílý
Hospoda Jamajka
Hospoda Jamajka

Štítky

historie Rusko

Autor a jeho další knihy

Alexej Nikolajevič Tolstoj
ruská, 1883 - 1945

všech 47 knih autora

Kniha Křížová cesta I. je v

Právě čtených1x
Přečtených27x
Doporučených2x
Knihotéce55x
Chystám se číst11x
Chci si koupit2x
dalších seznamech1x