Kříž u potoka

Koupit

Ušlechtilým rozhodnutím provdat se do nešťastného rodu a postavit se tak nepříznivému osudu uskutečňuje mladá vesnická dívka touhu dát svému životu hlubší význam. Skutečnost, že tato žena dokáže odpustit manželovi jeho nevěru i hrubost, osvobodí rod od prokletí a obnoví posléze i její manželské štěstí. Vesnický román z Podještědí, jehož dramatický půdorys tvoří místní pověst o bratrovraždě a o rodovém prokletí, přecházejícím z pokolení na pokolení...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/384699/kriz-u-potoka-ey3-384699.png 4.2371
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Československý spisovatel

Kniha Kříž u potoka

1.Agness

Tomuto dílu jsem se vždycky vyhýbala, jako se vyhýbají všichni rozumní kříži u potoka. Stejně tak Světlé a dalším snaživým obrozenkyním. Snad od základky jsem si nesla, že se to nedá číst. Teď jsem se k němu dostala opět díky povinné četbě a vůbec toho nelituju. Je to patos, o tom žádná. Je až neuvěřitelné, kolik hlubokých myšlenek a sociálních ideálů dokázala autorka zakomponovat do jednoho příběhu. Člověk se pobaví nad její naivitou a někdy nad její neuvěřitelnou snahou všechny své ideály jasně prosadit. Je to propaganda, ale má spád, postavy jsou černobílé, ale chytnou za srdce, mě osobně dostal Ambrož. Ze začátku jsem se chvílemi ztrácela kvůli složitější kompozici, ale možná i právě proto se ke knížce ještě někdy vrátím.

markéta783

Nemůžu si pomoct, ale i přes archaický jazyk, kterým jsou knihy Karolíny Světlé psány, se mi moc líbí a myslím, že je škoda, že pozvolna upadají v zapomenutí. Zvláště Kříž u potoka rozhodně stojí za přečtení,

zanetkov77

Karolina Světlá je pro mě českou Emily Brontë a Kříž u potoka mi v mnohém připomíná Wuthering Heights. Je to román plný bouřlivých emocí a vyhrocených situací, s úžasně propracovanou psychologií postav, a to nejen těch hlavních; s neustálými zvraty, milostnými zápletkami a tragickými nedorozuměními. Vše je postaveno především na vztazích mezi Evičkou, Štěpánem a Ambrožem, které jsou značně dynamické a během několika stran se dokážou otočit o 180 stupňů. Pestré vykreslení charakterů jednotlivých postav nám pomáhá jasně pochopit, co kdo cítí, jelikož dialogy tu vůbec nejsou tolik podstatné. Protagonisté usuzují na základě vlastních domněnek z chování ostatních, nikdo se nikdy nezeptá a nikdo nikdy druhému neosvětlí, proč tohle udělal takhle, z čehož vzniká celý koloběh tragických událostí.
Kříž u potoka je brilantním vykreslením ostře vyhroceného chování a cítění lidí, mezi kterými nefunguje komunikace.

Siesina

Zajímavý děj, nádherně napsaný. Cením si toho, že příběh se na konci uzavírá do kruhu a objevují se paralely se začátkem. Bohužel mě zklamal romantický příběh hlavní hrdinky, ale to je tím, že jsem fandila špatnému nápadníku.

preny

Kniha nebyla špatná, musela jsem u ní hodně přemýšlet, už jen to,jak byla napsána, mi dávalo zabrat,nečetla se tak rychle,ale příběh byl zajímavý.

haki34

!!! POZOR !!! možné SPOILERY!!!

baladické..možná až gotické..(svým způsobem mi to připomělo Větrnou hůrku - láska, tragedie, silné osudy....).pozvolný začátek románu - smrt mlynáře z dolanského mlýna, nás uvede do místní komunity a společnosti..od mlynáře se přesuneme k příběhu mlynářky přes ni nenásilně ke schovance Evičce a přes Evičku se dostáváme k hrůzné pověsti o rodovém prokletí....které se Evička plna odhodlání chce pokusit zvrátit. CO myslíte, podaří se jí to ? Autorka si mistrně hrála se slovy (no ano, zpočátku je nutno si zvyknout na archaismy, a větnou konstrukci, ale pak už to jde), barvitě líčila povahy i výzor účastníků příběhu... a dokázala ho teda pěkně zamotat..pravda, po úvodném příběhu o bratrovraždě kvůli ženě člověk zpozorní a číhá, jakmile se kolem Evičky vyskytne několik bratrů...
Každé odhodlání má své hranice a Evička naráží a padá, aby zároveň našla spřízněnou duši (a nejen to) v mrzoutovi Ambrošovi...to jí sice dává silu, ale celkově pomalu ve svém boji klesá na dno duševní i tělesné...a když už se zdá, že to bude opravd u opět tragický konec, Štěpán prozře, uvědomí si, že vlastně jeho dětinský truc a protest rozbíjením rodiny nic neřeší...a koná se skoro happy end...aby to nebylo tak jednoduché, přichází kríza, kterou však manželé společně s obcí zvládnou..dojde však ke konfliktu, rvačce, kde se jako duch zjevuje AMbroš a ve snaze chránit Štěpána a jeho rodinu (a jistě i Evu) po nešťastném úderu umírá... a Eva žije dál,. a na dně srdce ukrývá tajemství...
Mrzelo mě jen, že autorka tak silné Evě nedala více sil, protože po všech těch útrapách z ní zbyla podzimní kytička na hranici přežití...bledá, utrápená, a už neschopna zazářit. Vyčerpala všechny své síly na prolomení kletby...a já bych jí dopřála těch sil ještě jednou tolik na šťastný zbytek života.

pozn. moc hezký komentář mirektrubac - zejména poslední pasáž ! ta o komunikaci - ono to celé bylo nejspíš o tom...ale když vidíme, jak hrdinové vyrůstali, nelze se ničemu divit...počínaje hned Józou - okamžitě po prvním zklamání zatvrdí se nenávistí a zlobou silnější, než byla její láska..zavrhne šanci na spokojený život, šanci na vybudování normální rodiny a jediné, co pro své potomky udělá, je kletba....inspirativní a poučné i v dnešní době.

Krásná kniha, napsaná poněkud archaickou češtinou, která však příběhu podle mého názoru dodává na půvabu. Knihu jsem četla kdysi dávno, v mládí, a nyní jsem si ji zopakovala. A zase mne okouzlila. Určitě se nebude líbit každému, ale mne si získala a pokud jste aspoň trochu romanticky založení, zkuste jí dát šanci a přečtěte si ji.

Nuny

Nádherný příběh. Přečetla jsem ho za jediný den a mísilo se ve mně tolik emocí, že jsem to u knihy dlouho nezažila.
Opravdu bychom se měli vážit pokladů, které v české literatuře máme a mám radost z toho, že na mě čeká ještě mnoho takových skvostů.