Kriterio aneb Umění, jak dospěti pravdy

Kriterio aneb Umění, jak dospěti pravdy https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/270904/bmid_kriterio-aneb-umeni-jak-dospeti-pra-g4V-270904.jpg 5 2 1

Kniha úvah známého španělského filosofa 19. století Jakuba Balmese předkládá metody správného usuzování.

JulianaH.
30.01.2019 5 z 5

Knížka se používala jako učebnice filosofie v kněžských seminářích, což mnohé vypovídá o tom, o který žánr vlastně jde. Není to originální dílo, které by předkládalo autorovu vlastní soustavu, jež by mohla změnit naše nazírání na svět. Spíš bych knížečku popsala jako velmi milou, důvěrnou, domáckou příručku správného myšlení. Řada věcí, jež páter Balmes uvádí, je intuitivní a snad by je ani nebylo třeba psát, ale rozhodně nenudí. Přehledně předkládá různé metody myšlení a doplňuje je příklady. V těch spočívá největší krása dílka: autor je obdařen hlubokým lyrickým cítěním a schopností je poeticky vyjádřit. Oproti tomu některé argumenty jsou roztomile naivní, třeba tam, kde se filosof snaží zdůvodnit nadřazenost katolicismu nad ateismem (a moc mu to nejde).
Pro mě jde o velmi osobní čtenářskou zkušenost, takže nejspíš nejsem úplně objektivní, ale dávám plný počet hvězd.

filozofie Španělsko španělská literatura katolická církev úvahy a zamyšlení poznání gnozeologie, epistemologie

Jaime Balmes
španělská, 1810 - 1848