Krédo

Krédo https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/377313/bmid_kredo-KNg-377313.jpg 4 3 2

Kniha glos a aforizmov Fedora Gála s fotografickými kolážami Mira Švolíka, ktoré dokopy dávajú akési posolstvo na konci života. "Dal som dokopy text. Jeho gruntom sú aforizmy, ktoré som písal od leta do konca 2017. Na ne som nalepil zopár glos, ktoré mi pripadajú ako osobné posolstvo vo finále života. Centrálna idea je zrejme čosi ako "časť a celok". Miro Švolík k tomu práve dáva dohromady päť fotografických koláží. Prvá sa volá "365" a posledná "Jedno". Bude to asi postupne fokusovaná mozaika fotiek, ktoré vznikali pri natáčaní filmu Krátka dlhá cesta. Mám v hlave aj grafika (Milan Nedvěd) - mladý chalan, ktorý sa podpisuje pod knihy, ktoré permanetne vyhrávajú ceny za výzor. Momentálne pracuje na Štrejtovej monografii. Zdá sa mi, že by to mohla byť útla knižočka." A tak vznikla táto kniha.... celý text

kapr
14.02.2020 5 z 5

S radostí jsem vzal tuto knížku do ruky. Chtěl jsem vám z ní něco přiblížit. Začal jsem ale zvažovat, zda se tím co vyberu nemohu někoho dotknout. Už mne ta korektnost asi také popadá. Nakonec jsem vybral tuto malou ochutnávku:

Skutočným nepriateľom života nie je nedostatok šťastia alebo smrť, ale absencia zmyslu.
A skutočným ohrozením civilizácie je nadkritické množstvo ľudí, ktorým to nevadí.

A teď ještě připojuji ty, které jsem zvažoval, ale tak nějak některé z nich trošku drhly.
Prostě, co kdyby.

Ti, kteří si otevřeně a naléhavě říkají o existenční pomoc, většinou žádnou nepotřebují.

"Na hloupý dotaz, zda vidíte rozdíl mezi fašizmem a komunizmem, by bylo možné dát tuto stručnou odpověď: Komunizmus je utopie, fašizmus praxe - stranické hnutí a moc je tím, co obě slučuje a co činí i komunizmus fašistickou praxí." - (Imre Kertész: Někdo jiný)

Nietzscheho aforizmus "Pomatenost je u jednotlivců vzácností, ale u skupin, stran, národů a časů pravidlem" by bylo dobré rozšířit: má-li pomatený jednotlivec charizma, vůli k moci i moc samotnou, jeho pomatenost je epidemická.

Po pivě potřebuji cestou domů na záchod. Není-li poblízku, zajdu do další hospody a abych se nestyděl, že jdu jen kvůli hajzlu, dám si pivo.

Večná dilema šťastia ako cieľa je bludná cesta. Šťastie je ako roj svätojánskych mušiek blikajúcich v tmavej noci. Raz stačí natiahnuť ruku, inokedy kráčať do úmoru, a stále nič.

Na peniaze je dobré myslieť, kým sú.

A mnoho mnoho dalšího.

Doporučuji.

freejazz
24.10.2018 4 z 5

poznámky starého unaveného muža. viem sa vžiť do jeho pocitov, ale neviem sa stotožniť s tým odchádzaním. myslím, že má stále čo povedať.