Krásné věci

Krásné věci https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/468566/bmid_krasne-veci-Vtg-468566.jpg 4 67 23

Jako malá toužila Nina po umělecké kariéře v New Yorku. Její sen se však nakonec rozplynul, a tak začala se svým přítelem Lachlanem okrádat zlatou mládež v Los Angeles. Měla k tomu ostatně ty nejlepší předpoklady: i její matka byla totiž zkušená podvodnice. Když se ale matce vrátí rakovina, musí jinak rozvážná Nina jednat velmi rychle, aby sehnala peníze na drahou léčbu. Rozhodne se tedy vydat i s Lachlanem k jezeru Tahoe do sídla Stonehaven, kde žije mladá dědička Vanessa, a uskutečnit tam svůj dávný plán.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Dívčí romány
Vydáno: , Cosmopolis

Pretty Things , 2020

Peyka
14.06.2021 3 z 5

"Internet dal téhle generaci jediné - možnost suplovat Boha. Vznikne úplně nová lidská existence pomocí sociálních sítí." Tento úryvek z knihy se mi vryl do paměti, protože je to naprostá pravda.

Kniha mě zaujala už svoji obálkou, přepych a dokonalost z ní přímo sálají. To je přesně hlavním tématem. Každý by chtěl aspoň na chvíli vést dokonalý bezstarostný život, kde peníze nejsou problém. Akorát ne všichni jsou odhodlaní jako hlavní hrdinky tohoto románu.

Velmi se mi líbila kompozice. Má vzorec a je spravedlivá k oběma protagonistkám. Sledujeme vlastně Ninu a Vanessu souběžně a úhly pohledu se střídají pravidelně. Taky se mi líbilo, jak obě postavy promlouvaly občas ke čtenářům.

Jak se ale příběh chýlil ke konci, přišlo mi to uspěchané, úsečné a do toho nereálné v rámci vývoje postav a předchozích událostí.

Co se ještě týče postav, čtenář si nejspíš neoblíbí ani jednu, ale tak nějak se dokáže s každou ztotožnit. Kromě teda Lachlana a Nininy matky. :/

Nicméně, za mě je to velmi povedený ďábelský, lstivý román o nenaplněných snech, o hledání vlastní totožnosti i o vlivech moderního světa na vývoj charakteru.

Měla bych, jako obvykle, pár poznámek k překladu. "Hedgeový fond" - nevím, jestli široká veřejnost v ČR ví, co to je, ale určitě bych pro jistotu vložila poznámku pod čarou. Dále překlad slova porcelán (ve smyslu nádobí - anglicky "china"- "Je to mámina oblíbená čína." To je docela přešlap, kdybych byla neznalec, řekla bych, že se jedná o čínské jídlo ne o nádobí vyrobené právě z porcelánu. :))

Podle knihy by měla vzniknout mini série s Nicole Kidman v roli producentky i jedné z hlavních postav.

Knižní střípky
09.06.2021 3 z 5

Neznala jsem autorku, proto jsem vůbec nevěděla, co mohu očekávat. Nicméně bezmála 450 stránek uteklo jako voda, od samého začátku mě příběh vtáhl a nepustil. Díky zvolenému stylu vyprávění se čtenář hodně dozví o minulosti obou dívek a pochopí, proč jsou takové jaké jsou. Nahlédla jsem do dvou naprosto odlišných světů, jak do světa plného podvodů kriminálního ražení, tak i do pozlátkového světa influencerské hvězdičky, který je vlastně také plný podvodů a upravování skutečnosti. Ale ve finále jsem pochopila, že oba mají společného více, než by se na první pohled zdálo. Sympatie k oběma hlavním ženským hrdinkám se u mě v průběhu příběhu velice vyvíjely a měnily, uvědomovala jsem si, že i já jsem si je na začátku zaškatulkovala, nicméně vlivem děje jsem musela změnit názor. Byl to pro mě tak trochu zvláštní příběh, který se mi ovšem velice líbil a jsem moc ráda, že jsem se k němu dostala.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

Dela111
16.05.2021 4 z 5

Do tohoto příběhu se čtenář (tady možná spíš čtenářky) ponoří velmi lehce. Kniha mi dějem i zpracováním trochu připomíná úžasné příběhy, které psal Sidney Sheldon.
Příběh má hlavní ženskou hrdinku. Nina už od dětství žije jen s matkou, která ji sice miluje, ale zároveň byla dříve podvodnice a díky své živelné a bohémské povaze ji vláčila z místa na místo. Nina vždy toužila po opaku - vystudovat a mít stálý domov a práci. Když však matka těžce onemocní a náklady za léčení stoupají k částkám, které se poctivou prací rychle vydělat nedají, stává se z Niny podfukářka. A když už se věnuje této činnosti, rozhodne se vyřídit si účty s bohatou rodinou, která jí kdysi hodně ublížila. Sestaví plán a společně s komplicem se vydává nejen krást, ale i se mstít...

Co se mi líbilo a musím ocenit zvlášť je, jak se autorce podařilo dokonale popsat prostřednictvím jedné postavy život instagramové influencerky. Tato prostoduchá aktivita instagramových "celebrit", které zveřejňováním fotografií s jalovými inspirativními a motivačními citáty dokumentují každý svůj čin denně od rána do večera, je tady perfektně vykreslena v celé své ubohosti. Toto autorka trefila přesně a díky za to.

Zápletka je povedená a poutavá, děj je nápaditý a ačkoliv se všechno zdá přehledné a jasné, přesto něco překvapí. Když už jsem v úvodu přirovnávala knihu k těm od Sheldona, musím říct, že jeho příběhy jsou přece jen o něco rafinovanější, ale i tento je dobrý a určitě stojí za přečtení.

rakovina, nádory dědictví pomsta lhaní, lži krádeže a loupeže

Janelle Brown
americká, 1969