Krása nesmírná

Krása nesmírná https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35418/krasa-nesmirna-35418.jpg 5 888 198

Pohádky vypravuje I. Karnauchovová. Kdo by neznal z vyprávění Babu Jagu, Kostěje Nesrmtelného, krásnou Vasilisu, Finista, jasného sokola, žabku carevnu, či zdánlivě hloupé Ivany? Ruské lidové pohádky s plnokrevnými postavami boháčů a chuďasů, s osobitými čarodějnými bytostmi, s národními zvyky jsou jedním ze základních kamenů slovanských pohádek a patří do světového literárního fondu. Potěší všechny milovníky pohádkových příběhů.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Pohádky
Vydáno: , Lidové nakladatelství

Ненаглядная красота (Něnagljadnaja krasota) , 1949

Cashmere.Cat
04.11.2015 5 z 5

Kniha mého dětství.Všechny pohádky jsou hezké ale mojí srdcovkou stejně i po těch letech zůstává Vasilisa :) Podle mě jsou tyto ruské pohádky lepší než ty (pro mě drastické) od Boženy Němcové,kde kouhout chodí bez hlavy.

zdenekv
04.11.2015

Taky moje velice oblíbená kniha a dodnes ji mám schovanou.
Jen mě zaráží, když tu čtu některé komentáře, jako bych někdy četl úplně jinou knihu. Zdá se že je to způsobeno rozdíly v překladu. Nečetl jsem a nesrovnával jednotlivá vydání. Můžu jen říct že to první z roku 1952 je dodnes moje srdeční záležitost.

alef
21.10.2015 5 z 5

Jako mávnutím kouzelného proutku se rázem ocitnete na místech plných čar a kouzel, tolik odlišných od našeho světa.

Začtěte se do krásných příběhů o lásce, statečnosti a odvaze, do tajemných, magických až hororových příběhů o ježibabách, které mají chaloupky na kuřích nožkách nebo ploty z lidských kostí a s lebkami se svítícíma očima a které nahánějí takovým zvláštním až "příjemným" způsobem hrůzu :-).

Krása nesmírná je jednou z báječných knih mého dětství :-).

Ewik
04.09.2015 5 z 5

Krásná kniha. Ruské pohádky jsou takové trošku jiné. Vzpomínám si, že mi ji mamka četla pořád kolem dokola. Čím strašidelnější pohádka byla, tím to bylo lepší.
S odstupem času, když jsem ji po dlouhé době opět četla, mi vykouzlila na tváři úsměv. Moje nejoblíbenější byla pohádka o čarodějnici a chaloupce na kuří nožce. Samozřejmě nelze opomenout Kostěje Nesmrtelného. Je to jako současné Rusko, strašidelné a určitě ne pohádka. :-)

Fuksinka
24.08.2015 1 z 5

Z nějakého důvodu jsem si z dětství pamatovala, že je to super knížka. Poté, co jsem louskala Červenákova Bohatýra, jsem si na ni vzpomněla. Jak jinak, než díky Koščejovi... Vyhrabala jsem ji na půdě u našich a poctivě celou přečetla. Nadšení se nedostavilo. Omezená slovní zásoba. Stále stejné věty a hlavně "hrdinové"! Hrdiové naprosto o ničem. Lemry líné, za které to vždycky někdo oddřel, sami pomalu na nic nesáhli a vůbec byli morálně celkem k ničemu. Hlavně znásilněná holka, která porodí Medvídka a ten pak trhá dětem ruce je fakt lahůdka. Zlatá Božka.

woodward
17.08.2015 5 z 5

Jako kluk jsem Krásu nesmírnou přečetl nesčíslněkrát. Drak Gorynyč, Kostěj Nesmrtelný, překrásná Vasilisa; bylo to úžasný, navíc s nádhernými ilustracemi. Takovou chaloupku na kuří nožce jsem už potom nikde neviděl.

TAIBRA_COPAN
14.08.2015 5 z 5

Tato kniha patřila mezi moje nejmilejší dětské knihy . Hltal jsem pohádky , které mi matka nebo sestra četli před spaním a vždy jsem žadonil ještě alespoň o jednu . Bohužel kniha se nějakým záhadným způsobem z domu vytratila a samozřejmě , že nikdo nevěděl kam . Díky tomuto bazaru jsem však sehnal vydání z roku 1977 ve stavu jako nová :-)

marcela6183
21.07.2015 5 z 5

Jestli se najde někdo, kdo nemá rád pohádky, ať klidně napíše vlastní koment. Já je ráda mám a myslím, že nejde hodit na jednu hromadu národní dědictví. Jasně, to ruské je ryze slovanské a odlišné od toho našeho. Přineslo nám Babu Jagu, debila Ivánka a kočku Vasilisu.
Že je to stejné jako u nás a Rusové opisují?
Kdo od koho? Přece je to jedno. Jestli chcete něco pro děti, čtěte jim pohádky. Je jedno, zda ruské, francouzské, české nebo severské. Jsou krásné a rostli jsme na nich my, naši rodiče, prarodiče i jejich rodiče... Tak ať mi nikdo netvrdí, že opakování motivů, alegorie, statečnost, odvaha a láska je něco, co nepotřebujeme slyšet a prožít. Fakt lepší, než současná nekonečno-seriálová produkce a rádoby-pořady-pro-děti.
Stále a bez uzardění za plný počet.

Adliczka
08.07.2015 5 z 5

Cteno sice v detstvi, nepamatuju si vse...ale presto vim, ze to byla super cetba.

MarekG
06.07.2015 5 z 5

Kniha tak krásná že ani v pohádce nevypovíš.

notburga
14.05.2015 4 z 5

Mám tuhle knížku ráda. Občas jsou tam sice některé věci opakovány do omrzení, ale to už je ruský styl.

Covenant
04.05.2015 2 z 5

Když jsem tuto knihu začal dceři číst s tím, že teď uslyší něco úžasného, jelikož si to tak z dětství pamatuji, po několika stránkách jsem usínal sám. Všechny pohádky jsou těžce repetitivní. Všechno je tam měděné, stříbrné a zlaté. Pořád dokola. Kdyby šlo jen o to, že je to v každé pohádce, ale ono je to v jedné pohádce několikrát. Takže z pěkné pohádky na pár stránek je kolos jen proto, že jde bohatýr do světa, udělá tam pár roztodivných skutků, dostane za to nějakou měděnou věc, jde dál, tam je měděné království s měděnou překážkou a když jí překoná, dostane za to měděnou buchtu - jenomže pak nastane zvrat a něco se mu stane. A tak jde do světa druhý bohatýr. Udělá pár roztodivných skutků, dostane za to nějakou stříbrnou věc, jde dál.............. no prostě dokud nepřijde ten třetí, myslím (už je to nějaký pátek, co jsem to četl). Nuda k ukousání. Proč se mi to jako malému líbilo? Je to prosté. Kvůli obrázkům a bizarní brutalitě. To bylo asi poprvé co jsem četl pohádky o tom, kde se sekali hlavy apod. Je to subjektivní hodnocení, ale dceru to taky moc nebralo. Vlastně si vyžádala pohádky jiné...

MarkétaLore
22.03.2015 4 z 5

Zlí Rusové ukradli náměty pohádek naší Boženě Němcové a Erbenovi. A nebo je to tím že jsme slované? Čekala jsem víc z ruské duše. Ale obrázky jsou krásné.

Ddaannddaann
15.03.2015 1 z 5

Mohli to klidně být jedny, dvě pohádky, celá kniha byla úúúúúúúúúúúúplně na jedno brdo, nuda nuda nuda. České pohádky jsou mnohem lepší

Terisha
14.03.2015 5 z 5

Jako dítě jsem tuto knihu milovala. A těším se, až ji budu po večerech číst své dceři. :-)

MP17
04.02.2015 4 z 5

Jako malý jsem měl tuto knihu rád, byla plná strašidelných příběhů a obrázků. Jako dospělému už mi ale poněkud vadí (při čtení dětem) ten oblíbený mustr hloupého Ivánka, který se promění v bohatýra a ožení se překrásnou Vasilisou, či Marjou Morevnou.

NikiVai
14.09.2014 5 z 5

Pohádky mého dětství, při každé nemoci mi je maminka předčítala a asi i proto se k nim ráda vracím. Žabka carevna je dodnes moje nejmilejší.

Jihorka
12.09.2014 4 z 5

Četli jsme z ní ve 4. třídě. Tehdy na mě působila strašidelně až krutě. Měla nádherné ilustrace. Mám ji nachystanou pro své děti.

Ladys
12.07.2014 5 z 5

Koupil jsem nové vydání. Má nový překlad. Zjednodušený. Škoda. Porovnal jsem texty s původním českým překladem. A to byste se divili, jak se překládá. Nic méně, pořád je to kouzelně strašidelná kniha a už se těším, až ji budu číst našim dětem

turbosound
24.03.2014 5 z 5

Nedávno jsem tuto knížku svého dětství zase potkal. A zase mě ze všeho nejvíc uchvátila baba Jaga a Kostěj Nesmrtelný. Celé jsem to, hlavně tedy díky obrázkům, v dětství hltal a dnes mám chuť zhltnout to zase :)