Král Krysa

Román z prostředí japonského zajateckého tábora poblíž Singapuru, z tábora, v němž živoří hladem, žárem a nemocemi zbytky spojeneckých armád z tažení na dálném východě - Angličané, Australané a Američané. Na pozadí prolínaného a v závěru podtrženého pozorování krysího způsobu života, kdy živí jedinci se živí mrtvými a posléze slabší živí se stávají potravou silných živých, vypráví autor příběh amerického desátníka s příznačným jménem King - Král, který se v tomto prostředí bídy a utrpení, v tomto ,"soumračném světě polomrtvých", snaží za pomoci peněz a černého obchodu na úkor ostatních přežít. Román je fikcí a chce být kritikou amerického způsobu života. Edice: Světová literatura Lidových novin ; sv.16...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/57_/57286/kral-krysa-57286.jpg 4.71597

Asijská sága (4.)

King Rat (1962)

Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno:, NLN - Nakladatelství Lidové noviny

Kniha Král Krysa

Sajdak

Opravdu propracovaný a silný příběh, ke kterému jsem se dostala prostřednictvím čtenářské výzvy. V příběhu mě velmi fascinoval psychologický vývoj postav a stavba společnosti v zajateckém táboře. Na příběhu také opravdu oceňuji závěr, který byl opravdu propracovaný, co se psychiky mužů týče, a který byl pro mě překvapující.

ujira

Výborné, konečně jiný pohled na americké hrdiny, jiný pohled na druhou světovou, zcela nový motiv jak přežít nemožné v zajateckém táboře.

Eeli

Jedna z nejlepších knih, které jsem četla. Autor se zabývá problematikou morálky lidí v prostředí s nelidskými podmínkami, přičemž se hrdinové knihy ztrácející svou lidskost perou s touto skutečností každý po svém. A dokud není silnějšího a mocnějšího, je snadné být King. V příběhu není vysloveně kladných či záporných postav, protože každý jedná dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, i když ...
Autorovi zkušenosti se promítly nejen do popisu prostředí, ale především do pocitů postav; především na konci knihy jsou tyto velmi věrohodné, až je z toho člověku úzko.

Pavel92

Klasika, která trošku stojí ve stínu Mostu přes řeku Kwai. Možná mi občas vadila lehounká pachuť z touhy čtenáře alespoň trošku "moralizovat". Jinak jde ovšem o kvalitní dílo, které lze jen doporučit.

Allysa1985

Skvělá kniha. Atmosféra, prostředí, jednotlivé postavy. Co znamená morálka a přátelství pro různé lidi a jak se jejich chápání mění v extrémním prostředí. Jak těžké je přežít v nelidských podmínkách tábora a zachovat si duši a není vlastně ještě těžší návrat do normálního života? Jedna z nejlepších knih s válečnou tématikou vůbec.

tereza1198

Absolutně skvělé. Vykreslení tábora, charakterů, dilemat a rozpolcenosti. Co je ještě morální? Kdo je ten špatný? Co všechno člověk udělá pro přežití a je pak ještě člověkem? Jak těžké muselo být přežít v táboře a jak strašné se pak vrátit do normálního života.

Kovářskej

Výborná kniha. Jako u většiny Clavellových knih mě dostávalo jeho líčení atmosféry a popis prostředí, kde se příběh odehrává...Občas jsem měl sám pocit, jak jsem propocenej, hladovej, jak cítím vůni fermentovaného tabáku, nebo jak si uvědomuju chuť obyčejného vajíčka...Nebudu lhát, když napíšu, že jsem chtěl ochutnat i toho hlodavce...Mám rád, když mě příběh takto vtáhne k sobě a já tam najednou jsem a vidím, cítím...

Chingiz

Silný príbeh zo zajateckého tábora. Zajatí Briti, Američania, Austrálčania etc. v pazúroch Japoncov, o ktorých nie je vela řeč, no z toho mála sa dá pochopiť, čo boli zač. Až mrazí.
Príbehy tých chlapov vnútri - podivná sociálna dynamika v podivnom mikrosvete s jeho štruktúrami. Rozličné povahy, rozličné postupy a ciele, rozličné skryté myšlienky, súkromné pozadie...zvláštny (a hrozný) mikrosvet. Potom oslobodenie. Akoby sa vynorili z nereálna do normálneho sveta bez ostnatých drotov. Zmena postojov, návrat subordinácie, rozpad priatelstva. Velmi dobré.

Terez9119

Úplně nepolíbená tímto druhem literatury jsem byla příjemně překvapená. Dobře se to čte, vše na vás působí věrně. Člověk neví, jak se k titulnímu hrdinovi postavit. Zda ho oceňovat, nebo nesnášet. Pro mě bylo kouzlo v tom, že jsem si ho nakonec oblíbila tak, že mě závěr knihy rozesmutnil.

Juraj.

Knihu mi odporúčal niekto, kto sa vyzná, šiel som teda na istotu. Vskutku brilantne opísaný veľmi špecifický mikrosvet! Niektoré mnou vnímané mierne nedostatky proste vyplývajú z povahy námetu a prostredia. Ťažko asi môžem knihe vytýkať, že je tam nepreberné množstvo mužských charakterov, v ktorých je zo začiatku ťažké sa zorientovať (veď tam hnilo takmer desaťtisíc chlapov a interakcie medzi nimi boli intenzívne!). Ťažko asi budem vytýkať úplnú absenciu nejakej výraznej ženskej hrdinky (na ktoré si inak veľmi potrpím). Čo by za ženskú hrdinku asi tak dali títo borci!
Záver je kráľovsky jednoduchý a absolútne logický. Návrat do bežnej reality kdesi v Británii alebo USA, návrat do práce, k rodine... Kde je človek úplne obyčajným členom spoločnosti, úplné "zero". Bolo také niečo vôbec možné? Asi nie...
A len posledná pripomienka: ten život v japonskom tábore sa mi predsa zdal akýsi príliš voľný a málo brutálny. Chcelo by to niečo ako scénu s lopatou z filmu "Na konci všech válek".

JP

Osobní prožitek text vždycky posouvá na další rovinu. Zpočátku mi 'Král Krysa' připadal jako něco, co jsem už viděl minimálně stokrát, tuny filmů, literatury o vězení, vojenských táborech, útěcích, neprávem odsouzený, po právu odsouzený, rekonstrukce útěku, dokumenty. Jsou toho doslova mraky, čím se na tohle téma můžete prohlodat (navíc jde o jednu z dobrých voleb pro maturitní četbu, které jsem se svého času vyhnul). Tahle kniha vyčnívá v celém tom mikro managementu, vekslování, jaký Král v táboře nastoluje - udělat si na něj názor musíte už ale sami, ta postava je dost černobílá (pro oči řadových lidí). Marlowe působil nadsazeně a právě proto příliš fiktivně (Mirek Dušín hadra) někdo takový, s mentalitou, jakou, podle knihy, má, by bez debaty v Čangi nepřežil. Já jen, na té postavě není něco správně. Jestliže přežijete peklo, jakým byly podobné tábory, definitivně to přežijete jen díky tomu, že budete dělat věci, za který se budete muset morálně stydět. Definitivně mě to po mdlejším rozjezdu překvapilo, skvěle to rozpitvává lidství, lidskost, mentalitu zlomených lidí, kteří jsou poštvaní proti svým věznitelům, proti sobě navzájem a nakonec i proti sobě samým. A nad nimi ční Král Krysa, který se naučil v tomhle všem chodit, žít a přežít, jak nejlépe to jde... terč závisti, ale zároveň závislosti všech ostatních, kterým opatřil, co bylo potřeba a rozjel nejeden riskantní podnik - v zájmu čistě vlastním, nebo v zájmu většiny? Toť otázka. Někdy se k tomu musím vrátit.

MKrat

ANO, ANO DOBRÝÝÝÝ....!!!!!!

Janisss
29.12.2018

Za mě jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla - moc zajímavý příběh, který mi ani po dočtení nešel z hlavy... uz jsem ji četla několikrát...

gretl74
13.11.2018

Knížky s válečnou tematikou nevyhledávám a pokud možno nečtu, ale tady jsem udělala výjimku a byla odměněna skvělým příběhem.

sarka9190
10.11.2018

Krále krysu jsem našla v regalku na vlakovém nádraží v CB. Vzala jsem jej pro přítele, jenž zboznuje válečnou literaturu a samozřejmě mi to nedalo a přečetla jsem jej. Na mne to bylo přiznávám krapet zdlouhavé a dalo mi práci se tím prokousat. Takže za mne 2 hvězdy. Vzpomněla jsem si na něj kvůli čtenářské výzvě.

Lewi
03.11.2018

Při sestavování maturitního seznamu četby mi tato kniha byla doporučena samotnou profesorkou. Jako ten typ člověka, co se vyžívá v hororech a nejrůznějších věcech, kterým by se mnoho čtenářů raději vyhnulo, se mi to zprvu nelíbilo. Má první myšlenka byla: "Vždyť je to válečné, jak moc dobré to může být?"
Nakonec jsem si zašla do knihovny, knihu si půjčila a ještě ten den přečetla kolem sta stran. Rozhodně to není tak drsné jako četby, které běžně vyhledávám, ale skutečně mě to bavilo. Před touto knihou jsem se prokousávala Jedním den Ivana Děnisoviče, a tohle bylo rozhodně milé překvapení.
I jistý vývoj charakteru Krále byl milý na pozorování. Mentalita lidí v zajateckém táboře byla hlavním důvodem, proč mě tato kniha tolik uchvátila. Nikdy si nikdo nemohl být jistý tím, jestli má vedle sebe skutečně přítele, či nikoliv. Bylo skutečně dechberoucí pozorovat, jak se všichni lusknutím prstu změnili, když je tam přijeli osvobodit.
Pokud někdo nemá ještě sestavený maturitní seznam četby (a jeho češtinář/ka mu to umožní), rozhodně doporučuji, aby sáhl po této knize. Ostatně, knihu doporučuji i těm, kteří už mají maturitu dávno za sebou.

emzaak
02.11.2018

Díky seriálu Přátelé vím, že Ičiban je přece rtěnka pro muže.
Nyní je mi ale jasné, že ičiban je pro mě tato kniha.
1976, Naše Vojsko

hermína14
14.10.2018

Byla to první knížka, která mi kdysi pradávno, po dočtení, nedala spát..nechtěla jsem, aby to skončilo, aby se hrdinové rozdělili, aby se vydali každý svou cestou...ani aby byl konec zajetí, protože mi bylo líto Krále...(a to jsem u sebe nemohla pojmout:))...bylo to první setkání s tím, že "dobrý konec" mi nemusí přinést úlevu a radost...
děkuju, tati, že´s mi ji tenkrát nesebral...

Placi
07.10.2018

Výpověď o útrapách spojeneckých vojáků v japonském zajateckém táboře Čangi v Singapuru v roce 1945.
S úděsem se dozvídáme o každodenním utrpení mužů v podmínkách končící druhé světové války. Japonská armáda ani tábor prakticky neřídí, ponechává to na zajatcích. To umožňuje střet anglického velitele táborové vojenské policie Greye a amerického desátníka Kinga, trefně nazývaného Král. Grey představuje všechny morální ctnosti jako striktní dodržování zákonů, i když japonských, nebo čest a hrdost. Na druhé straně stojí Král, který se dokáže skvěle adaptovat na táborové podmínky a vydělávat na černém obchodu s cenostmi, oblečením, jídlem a podobně. Střet Greye s Králem je nevyhnutelný. Grey je dopadením Krále při porušování předpisů posedlý jako slavný Hugův Javert z Bídníků. Král se navíc spřáhne s britským kapitánem RAF a aristokratem Peterem Marlowem. Peter se s Greyem nemusí i kvůli třídnímu a společenskému postavení, neboť Grey je z dělnické vrstvy a Marlowa nemá rád pro postavení, které sám nemá a nikdy neměl. Přátelství Marlowa s Králem přináší také vnitřní boj Petera Marlowa se sebou samým, protože podílení na šmelině je v rozporu se vším, k čemu byl celý život vychováván. Král Petera paradoxně naučí posuzovat lidi podle jich samotných, nikoli podle příslušnosti ke společenské vrstvě. U Krále se naopak zase setkáváme s tím, že mimo tábor patrně nebude oním králem, jakým byl v podmínkách tábora.

Autor vycházel z vlastních zkušeností. Podmínky japonského zajetí ve východoasijském pekle byly kruté. Horko, úplavice, blechy, moskyti, malé příděly jídla, nevědomost o osudech rodinných příslušníků, psychické problémy a mnoho dalšího. Části s vychytralým chovem krys na maso a jejich prodejem vlastním důstojníkům,
kteří si mysleli, že jde o nějakého přežvýkavce nebo část, kdy chlapi v budově věznice hodují na psovi, kterého musel jeho pán nechat utratit mi asi utkví v paměti.

Chovné krysy tam nakonec nechali v klecích, a ty se požíraly. Stejně jako u lidí, ta nejsilnější byla vždy králem, ale toto postavení je nestálé.

Mirka2778
17.09.2018

Zajatecký tábor Čangi je naplněn desetitisícem zajatců.
Nejvýraznější postavou je americký desátník King, zvaný Král. Díky čilému obchodu především se strážnými má dostatek jídla i slušné oblečení.
Tak trochu náhodou se spřátelí s britským poručíkem Petrem Marlowem.
Kniha popisuje normální život v místě, kde největším zločinem je jídlo ukrást, ale zároveň se každý snaží sehnat o trochu víc jídla, než je příděl.
Je možné neslevit z morálních hodnot? Nebo je důležitější přežít?
Neustálý boj s nemocemi, špínou, parazity i s nevraživostí mezi zajatci, je popsáno tak, že není snadné knížku odložit.

Opatov
13.09.2018

O tom, jak americti zajatci chovali krysy a japonsti vojaci jedli kraliky. Otresny boj o preziti v japonskem zajateckem tabore. Nadherny nezapomenutelny pribeh.

Affares
14.08.2018

Tato kniha mne docela zasáhla, jelikož jsem ji četl když mi bylo cca 15 let. Zajímal jsem se a zajímám o historii, válku, skutečné události, takže paradoxně mohu říct, že v knize byla vyobrazená krutost Japonců jen velmi "mírná". Ale zase kniha není encyklopedie aby to brala doslovně. Co se autorovi naprosto povedlo je příběh a boj s morálkou v prostředí, kde denně hrozí smrt. Dílo rozhodně patří do výběru TOP100.

Monike
05.08.2018

Krasna vzpominka na povinnou cetbu

MortRainey
02.08.2018

Další z KMŽ - knih mého života - ke které se budu vracet!!!

Bajunek
29.07.2018

Po presčtení se zařadila mezi mé oblíbené tituly. Přečetla jsem jednim dechem. Úžasná

Grety
16.07.2018

Kniha se čte téměř sama, člověk si ani nedokáže představit, jaké to v táboře bylo. Ti, kdo tábor okusili to změnilo na celý život.

jfialova
09.07.2018

Kniha, na kterou se nezapomíná. Výborně zachycelé prostředí zajateckého tábora. Geniální vykreslení jednotlivých postav, jedna z mála knih, kde vás dialogy postav opravdu pobaví a vtáhnou do děje. Super konec, který vás překvapí a nechá spoustu prostoru pro vlastní úvahy.

Abia
10.06.2018

Napínavá kniha z prostředí, které si ani neumíme představit. Teprve závěr knihy ukáže, jak se lidé dokáží přizpůsobit každému prostředí a co vlastně také může být "normální". Vyhovuje mi hodně dialogů, kterými autor dokáže popsat prostředí, vztahy a zákonitosti v táboře. Skvělé čtení pro každého.

zluk
07.06.2018

Skvělá kniha, strhující a napínová. tento autor rozhodně psát umí.

Andy74
14.05.2018

Kniha, která mě napínala od začátku až do konce. Kniha, která mě nezatěžovala válkou jako takovou, ale to, co válka způsobila ..... dostaly mě kšefty, vtipné hlášky, popis jídla, vaření čehosi s čímsi, ale co mě dostalo byl promyšlený byznys s krysami :o) fakt nechutné ale tak dobré ....
Můžeš být generál nebo mistr světa, ale jakmile jsi v "Čangi" tak je ti to s malýma vyjímkama prd platné.
Zadek máš holý, moskyti tě štípou stejně a úplavici je naprosto jedno co jsi dělal na frontě .....
Šokoval mě závěr.....