Krajina ledu

Krajina ledu https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/477329/bmid_krajina-ledu-YWj-477329.png 4 68 22

Dechberoucí příběh boje o přežití, nečekaných dobrodružství, ale i nezměrné lásky k člověku a přírodě z pera autorky bestselleru Dcera sněhu. Román Eowyn Ivey je zasazen do aljašské divočiny, stejně jako její úspěšný debut Dcera sněhu. V novém strhujícím příběhu z konce 19. století čeká čtenáře dobrodružství objevování, ale i tíživé tajemství, jež vystaví zkoušce manželství podplukovníka Allena Forrestera a jeho mladé ženy Sophie. Allen Forrester dostane příležitost svého života: je vyslán, aby se s malou skupinou mužů vydal na průzkumnou výpravu proti proudu řeky Wolverine – oblastí, která je pokládána za neprůchodnou. Právě Wolverine je klíčem k nesmírným zásobám aljašského zlata, avšak všechny dosavadní pokusy proniknout do těchto míst skončily tragicky. Allen se ocitá v těžké situaci. Teprve nedávno získal ženu, kterou možná ani nedoufal najít, a Sophie navíc čeká jejich první dítě. Vyhlídka na osamělý rok v kasárnách ji skličuje, ještě víc ji však tíží obavy o zdraví nenarozeného dítěte. Její neblahé tušení sílí a manželé se loučí v hluboké nejistotě. Krajina ledu je barvitým, epickým vypravováním o objevech nejen v hlubinách neznámé divočiny, ale i v duších svých protagonistů.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Historické romány
Vydáno: , Fortuna Libri (ČR)

To The Bright Edge of the World , 2016

Ahmose
27.12.2021 4 z 5

Z Krajiny ľadu som trošku sklamaný. Podľa anotácie som očakával dobrodružný príbeh v prostredí aljašskej divočiny. Obálka zase vzbudzuje dojem príbehu plného kúzelnej atmosféry. V skutočnosti sa však nejedná ani o jedno z toho. Kniha je písaná formou denníku, ktorý si vedie podplukovník Allen Forrester počas expedície. Má oveľa viac cestopisný a dokumentárny charakter, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Čitateľ má možnosť nazrieť do života pôvodných obyvateľov Aljašky, dozvedieť sa niečo o jej histórií a kolonizácii. Kniha je zároveň plná historických fotografií. To všetko by bolo super, ale predsa len anotácia sľubovala niečo trošku iné. Ničmenej to nie je autorkina chyba. Celú dobu som čakal, kedy konečne príde nejaký dejový zvrat. Nakoniec ich tam pár bolo, ale kniha bola aj tak zdlhavá. Musím pochváliť nádhernú obálku a niekoľko krásnych myšlienok, ktoré sa v knihe vyskytlo. Odporúčam milovníkom cestopisov a americkej histórie.

pajaroh
27.12.2021 5 z 5

Co vede člověka opustit pohodlí vytopeného domu a vydat se na cestu plnou zimy, bolesti a hladu?
A co nutí jiného sedět hodiny bez pohnutí a čekat na dokonalý záběr bez jistého výsledku?
Pokud to víte, cítíte nebo o tom přemýšlíte, čtěte.
Pokud Vás to nikdy ani nenapadlo, asi to nebude kniha pro vás.

Deníkové zápisky a dopisy z pohledu několika lidí, krátké novinové výstřižky či popisy exponátů - vše související s reálnou cestou plukovníka Forrestera po bělochy neprozkoumané řece Wolverine na Aljašce.
Zápisky jeho ženy, které mě zaujaly stejně jako dobrodružná cesta (především poté, co vzala do ruky fotoaparát).
Indiánské legendy a mytologie propletená bez logického vysvětlení do příběhu (naštěstí).
Dobrá a příhodná otázka, zda byla průzkumná výprava prospěšná pro následné události a civilizování této země (až jsem plukovníkovi přestávala fandit).
Nevím, zda by drsný a válkou ošlehaný příslušník armády psal své zápisky tak poeticky, ale bavilo mě to. Vlastně mě na této knize bavilo všechno, včetně trochu nedotažených myšlenek a rychlejšího konce.
Přes určitou vzdálenou podobnost toto není Dcera Sněhu. Ale je to opět výborná a propracovaná kniha.

"Zachovej mě v tom koženém člunu. Dej mi projet burácením a vlnami. Živému, tváří v tvář slunci, větru a spršce sladké vody. Ohnuté vrbové větve a losí kůže. Divoké cesty, dobře mě unášejte."