Kouzelná skříňka pro Gwendy

Kouzelná skříňka pro Gwendy https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/388594/bmid_kouzelna-skrinka-pro-gwendy-cDY-388594.png 4 531 131

Kouzelná skříňka série

Kouzelná skříňka pro Gwendy je dalším Kingovým dílem situovaným do fiktivního maineského městečka Castle Rock. Tentokrát se však, na rozdíl od těch ostatních, jedná o poměrně krátkou novelu, napsanou navíc ve spolupráci s Richardem Chizmarem. Na začátku příběhu je Gwendy 12 let. Je to bystrá holčička, která má problémy s nadváhou, s nimiž se dokáže svou vůlí a kázní vypořádat. Jednoho dne ji v parku osloví záhadný černě oděný muž, který jí z neznámých důvodů dá jedinečný a nebezpečný dárek – kouzelnou skříňku s páčkami a různobarevnými tlačítky. Stisknutím páček skříňka vydává buď vzácné stříbrné dolary, nebo nesmírně chutné čokoládičky. Barevná tlačítka jsou destruktivní a symbolizují jednotlivé světadíly, jejichž případné zničení je teď plně v moci Gwendy. Ta postupně začíná chápat, jakou s dárkem převzala zodpovědnost...... celý text

Literatura světová Horory Novely
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Gwendy's Button Box , 2017

dominika8192
07.02.2020 4 z 5

Příjemný, krátký příběh o mladé dívce, která znenadání přišla ke kouzelné skříňce. Naštěstí je Gwendy čestná a po většinu času skříň nechává "zapomenutou" v úkrytu. Na Kinga takřka naprosto nepředstavitelný happy end, ale nechci spoilerovat.

Stanas513
15.01.2020 5 z 5

Krásná kouzelná knížečka, dobře se čte.

Maki.s
10.01.2020 4 z 5

Úplně jiný druh čtení, než jsem od S. Kinga zvyklá, ale přečteno jedním dechem během cesty vlakem. Za sebe můžu říct, že to nebylo naposledy, co jsem knihu četla, ráda se k ní někdy vrátím.

jindrich5708
07.01.2020 5 z 5

Skvělě strávený večer s tímto jedinečným příběhem. Jsem rád, že skončil tak jak skončil a nechává otevřený konec. Každý z nás by s kouzelnou skříňkou asi naložil jinak. Tak třeba já bych stále používal pravou páčku a nakonec by stříbra bylo tolik, že by ztratilo svou hodnotu a to by byla škoda. A co my víme, třeba Stephen sám ve dvanácti letech potkal černě oděného muže, který ho oslovil, a jeho "nadpřirozený" talent je odměna za desetiletou službu. A kdo ví. Třeba je teď skříňka schovaná hluboko ve staré skříni nebo v kořenech starého stromu a ten kdo o ní ví, tak se sám od sebe nepochlubí. A nebo zrovna právě teď oslovil nějáké dvanácti leté dítko pán v černém obleku a se skvěle padnoucím černým kloboukem ...... a místo očí má stříbrné mince:-)

michal3736
27.12.2019 4 z 5

Krásně vytvořená kniha. Naprosto odlišné od jiných Kingových románů, kde je toho hutně na spousta stránkách. Tady jen pár stran textu, ve finále by to vyšlo na cca 70 stran, možná i méně. Já bych se s takovouto skřínkou asi zachoval jinak, ale přesto vím, že bych byl stejně paranoidní jako ona.

Janniska
12.12.2019 5 z 5

Jedním slovem-BOMBA! Celou dobu čtení (asi hodinu a půl) jsem byla příjemně napnutá a měla jsem strach (přeci jenom už Stephena Kinga trochu znám) strach o Gwendy, její rodinu...no trochu oprávněně.Na konci jsem si malinko oddychla.Musím napsat že i přes malý počet stran ve mě příběh zanechal příjemné pocity.

Krivas
25.11.2019 5 z 5

Krásné počtení...

Arev122
06.11.2019 4 z 5

Pěkná a k zamyšlení vedoucí čtení, sice jak již bylo napsáno- krátká a málo rozvinutá. Ale jak bych se zachovala já...?

NymphMaeve
04.11.2019 4 z 5

Nádherný příběh o kouzelné mocné skříňce a silné dobré dívce Gwendy. I když je to příběh pro mladší čtenáře, nadchl mne také. Je z toho cítit Kingova ruka, ale spolupráce s jiným autorem dává příběhu jiný rozměr. Líbilo se mi, jak mile to bylo napsáno a asi i o to víc, že to není jen sladké dobré vyprávění, ale ukazuje se tam i špatná stránka lidí. Velmi povedené a jsem ráda, že i tuto stránku autora jsem měla možnost poznat.

candy-22
21.10.2019 5 z 5

Skvělé čtení.

callahanh
17.10.2019 4 z 5

Velmi dobrá povídka, která na jednu stranu je typicky kingovská, na tu druhou je ale znát, že ji Mistr nepsal sám. Námět sice není nijak originální, ale pořád je působivý, takže se mu nedá vytýkat neatraktivnost a otřepanost, není ale úplně využitý. To, co osobně považuji za nejlepší na knize, je to, že i když se odehrává během několika let, čtenář vůbec nemá pocit, že by mu cokoli podstatného ze života hlavní hrdinky bylo zatajeno, což se u mnoha povídek nestává. Její osudy a setkání s tajemným pánem jsou zajímavé, ale jejich potenciál není úplně využit, protože se mnoho věcí neodhalí a nevysvětlí. Nechybí tu děsivé momenty, jinak jde ale spíš o neškodnou a trochu potemnělou záležitost pro mladší čtenáře, jejíž přečtení rozhodně neurazí. Je škoda, že povídka vyšla samostatně, protože milovník Kinga se cítí tak nějak ochuzen, že po ní nenásleduje žádná další, která by dojem vylepšila a nabídla více z oblíbeného autora. Nic proti ničemu. 70 %

Gracian1964
24.09.2019 5 z 5

Kratší príbeh, ale na to som bol pripravený, preto to nebolo nemilé prekvapenie. Ani som nečakal niečo nadštandardne výnimočné. Nedá sa povedať, že by som bol nespokojný. Ako verný čitateľ Kinga som pociťoval povinnosť vlastniť a prečítať aj toto dielko. Podarilo sa mi to na posedenie. Teším sa na niečo rozsiahlejšie a kompletne od neho, tuším to budú Povznesení? Hm....

Greenfingers
10.09.2019 3 z 5

Nemyslím si, že by tato rozsahem nevelká novela patřila mezi to nejlepší, co kdy King napsal. Přesto však se mi knížka četla dobře: příběh byl poměrně jednoduchý a jeho zpracování rovněž. Prostě taková oddechová četba na jedno odpoledne.

Sněžková
18.08.2019 3 z 5

Nemůžu si pomoci, ale pro mě jedna z nejslabších knížek, které jsem od pana Kinga četla. Námět je výborný a jako knížka pro mládež by se mohla chytnout, ale mně v ní chybělo víc napětí, víc cuchání nervů, na což jsem u Kinga zvyklá. Nerada, ale musím dát průměrné hodnocení...

soarka
10.07.2019 4 z 5

Randall Flagg zase trosku jinak a se smrncovnim kloubouckem.

Betty11
10.06.2019 4 z 5

Neurazí, ale ani nenadchne. Jednodušší styl psaní - jako by pro náctileté, avšak námět k zamyšlení - jak bych naložila se skříňkou já??? No těžko říct - ještě, že jí dostala Gwendy :)

hayalet
02.06.2019 2 z 5

Obálka pěkná, nápad na příběh zajímavý, ale to je asi bohužel tak všechno. Souhlasím s tím, že kniha je psána dost jednoduše a může svou formou připomínat románky pro náctileté/děti (odstavce, velké písmo, odsazení od krajů,..). Vše bych zkousla, ale nedostala jsem v podstatě žádný děj. Jo, nalákal mě King. Ano. Byla jsem lapena. Bohužel až na jednu kapitolu (a to ještě přimhouřím oko) , kde dojde k vraždě, tak to ničím nepřipomíná Kinga, horor a ani nic kvůli čemu bych nemohla spát. Škoda, ten potenciál napínavého děje tam byl. Ale příběh nejde vůbec do hloubky, plno otázek ohledně skříňky je bez odpovědi a k tomu těch usmolených nepoctivých 156 stran textu. Přečteno za necelé 2 hodinky. Čte se to dobře, ale v knihovně ji mít nemusím.

Bilky
30.05.2019 3 z 5

Nerozumiem tak nízkemu hodnoteniu, veď to bolo úplne chrumkavé a svižné dielko. Malo to celkom slušný nápad, ultrarýchly dej a solídne finále. Za takýto poviedkový debut v rámci Anasoft Litery alebo inej lokálnej poviedkovej súťaže by som tlieskal. Dokonca aj keby tam bol podpísaný KING ... Ale musel by to byť jeho 16-ročný vnuk! Alebo skôr jeho bratranca krstnej mamy koňa syn legendárneho Stephena Kinga, ktorý práve odmaturoval a tento výtvor poslal na posúdenie lektorovi tvorivého písania.

No a teraz dosť srandy. Mňa totiž rýchlo prešla a to som človek pomerne triezvy. Alebo trpezlivý tam malo byť, však? Mám všetky Štefanove diela a tak som kúpil aj túto útlu 160-str. knižôčku, aj keď z ohlasov a hodnotení som tušil, že orgazmus si budem musieť zaistiť inde. Zahodil som predsudky, no aj tak musím konštatovať, že som zas a opäť sadol na lep autorovým agentom, vydavateľom alebo jeho ďalšiemu experimentu. Zrejme všetci spolu testujú, koľko značka „S.K.” dokáže ešte predať...
A možno to bolo takto: Pri družnom rozhovore a siedmom poháriku whisky sa vydavateľ Riško Chizmarovie sťažoval Števkovi, že má celkom ppč nápady, no jeho poviedky sú obyčajné a ani pes po nich neštekne. Štefan ho ukľudňoval, no zrejme nie veľmi presvedčivo, načo si úplne zúfalý Richard povzdychol, že jemu sa machruje, keď mu stačí podpísať nákupný zoznam a predá ho. Tak sa vyhecovali, až došli k stávke, že teda Pišta sa podpíše pod tú jeho infantilnú blbosť a keď sa toho predá 10mil ks, tak mu za to poseká trávnik alebo kúpi kartón Budweiseru, poťažmo aj Plzne. Neviem zatiaľ, kto z nich vyhral, tipujem na toho blbca R.T.Ch, ale viem kto prehral: my, nezaslepení fanúšikovia starých kingoviek!

Aby sme sa rozumeli: ja nie som na Štefana nasratý za obsah jeho diela, lebo človek jeho veku, ešte k tomu po prechode, má právo na svoju potenciu len spomínať. Už Růženky naznačili, že časy jeho kraľovania sú preč, len ma mrzí, že si musí pomáhať takýmito hlúpymi trikmi, aby naplnil rodinný rozpočet.
Po otvorení jeho kúzelnej skrinky som totiž spolu s Gwendy cestoval v čase. Písmo, odsadenie, riadkovanie aj grafika - to všetko vo formáte a veľkosti, za aké by sa nehanbilo detské leporelo. Keď k tomu prirátam niekoľko celostranových obrázkov a ozdobné iniciálky každej kapitoly - takéto knihy som čítal hneď po šlabikári. Všetky tieto vydavateľské triky nafúkli 40-stranovú novelu na 160 strán. Samozrejme k tomu nezmyselná pevná väzba, aby sa dala ospravedlniť cena 12 €. Colorado Kid v paperbacku zrejme účel nesplnil.

Samotný dej je rozprávka, ktorá ohýba jednu epizódu z Kingových „Nezbytných věcí”. Hlavnú hrdinku, 12-ročné dievča, stavia do nevydržateľnej pozície, ktorú by nezvládlo ani 95% dospelej populácie. Mať dar neskutočnej moci a nemôcť ju nikdy vyskúšať… Je jasné, že na tak malom rozsahu sa podpísala skratkovitosť a postavy sú iba naskicované. Na ich vyfarbenie si nik z autorskej dvojice nenašiel čas. Prisahám, mal som celú dobu pocit, že som si namiesto farebného katalógu kúpil iba predlohu a už tam chýbal len nápis: VYMAĽUJ SI SÁM! Aj tu som bohužiaľ dostal polotovar, ktorý hodnotím na 2* a 2x 12%.

ODPORÚČAM: Deťom vo veku 12 rokov, 12-tim mesiačikom, 12. hlavému drakovi a iným rozprávkovým postavám. Kingofilom radšej odporúčam 12x pivo 12° alebo sa môžu o 5 minút 12 zaradiť medzi 12 rozhnevaných mužov (a žien).

nai.ivka
21.05.2019 5 z 5

No tak napsali novou pohádku, pročpak si to tady zasloužilo u někoho i odpad? Jen kvůli tomu, že tahle knížečka chutná jinak? Pro mě to byla příjemná oddychovka a Kinga žeru v jakékoli podobě.

Izu
14.05.2019 2 z 5

Námět výborný, zpracování úplně o ničem.

povídky zodpovědnost rozhodování nadváha puberta novely fantasy

Autoři knihy

Richard T. Chizmar