Kosmonaut z Čech

Kosmonaut z Čech https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/341712/bmid_kosmounaut-z-cech-d61-341712.jpg 3 726 198

Jakub Procházka jako malý chlapec osiřel a vyrůstal na venkově u prarodičů. Jeho dětské sny o hrdinství se zcela nečekaně naplnily, když byl vyvolen jako muž, který bude tvořit jednočlennou posádku rakety, již vyšle na nebezpečnou misi k Venuši nevelká země uprostřed Evropy. Ale jak se Jakub noří do hlubin neprozkoumaného vesmíru, postupně ztrácí kontakt se svou ženou Lenkou, kterou opustil na Zemi, a až příliš pozdě mu začne docházet, že její lásku obětoval své vlastní ambici. Osamělý v nesmírnosti kosmu pohlíží Jakub na řadu věcí jinak než dřív, až se v raketě jako jeho nepravděpodobný společník objeví (snad jen imaginární) mimozemský pavouk. Zatímco spolu vedou filosofické debaty o povaze lásky, života a smrti, ale také lahodné chuti špeku, vytvoří se mezi nimi silné emocionální pouto. Bude to ale stačit, až se Jakub dostane do střetu s utajenými ruskými rivaly ve vesmírném závodu na cestě k Venuši? Podaří se mu vrátit zpátky na Zem, aby dostal druhou šanci a zkusil si znovu získat Lenčinu lásku? Kosmonaut z Čech je hluboce originální kniha, plná lidské vřelosti a humoru. Čtivý a napínavý příběh skýtá řadu překvapení a zvratů. A kdo se spolu s ním vydá na cestu do hlubin kosmonautovy duše, možná se ani nebude chtít vracet. Jaroslav Kalfař v patnácti letech emigroval do USA, nyní se díky knize, která patří mezi nejočekávanější události letošního roku, do Česka vrací.... celý text

Romány Literatura česká
Vydáno: , Plus

Spaceman of Bohemia , 2017

Artinka
16.04.2020 5 z 5

Kniha o mezilidských vztazích, rodině a démonech minulosti. O hledání sebe a hledání lidství. A o nalezení místa na světě. O jedné velké metafoře, kterou si každý z nás může přebrat podle svého. Je filozofická a trochu smutně opravdová. Je krásná.

kiddlinka
04.04.2020 2 z 5

Vyprázdněný, banální, do sebe zahleděný žvást bez myšlenky, obsahu i vtipu, jehož standardní český Chcípák-Protagonista ™ ze sebe valí jednu stylisticky načinanou kudrlinku za druhou, aniž by měl co říct. Což by nebyl zas takový problém, kdyby mi to všichni ve vydavatelském marketingu necpali do chřtánu jako údajnou spásu právě od těchhle věcí, jež plus minus tvoří totalitu (olol) současné české literatury.

Ola-la
07.03.2020 5 z 5

Vyborne!!! Nejdriv jsem malinko tapala, ale zahy mne pribeh zcela pohltil.... zustal me vezet v hlave a jeste nekolik dni mne Hanus provazel...

Hella
01.03.2020 2 z 5

Nelíbilo, nebavilo, po "objevu společnosti" v lodi odkládám. Ale abych byla spravedlivá, možná to je mnou, možná nejsem správná cílová skupina a knize prostě a jednoduše nerozumím.

IHT
06.01.2020 4 z 5

Na knihu jsem narazil nahodou, zde v diskuzi zminovana medialni kampan me minula. Behem cteni jsem mel pocity rozporuplne (stejne jako z Kafky ci Murakamiho ;)), ale pribeh po navratu na Zemi velmi prijemne pokracoval. Celkove hezky dojem, i pres nevyhraneny charakter prvni casti.

hellena1523
05.01.2020 3 z 5

Zajímavé setkání. Na zadek jsem si tedy určitě nesedla, ale byla jsem zvědavá na autora, který je přirovnáván k mému oblíbenému Čapkovi. Pravda, píše /na svůj věk/ dost vyzrále, inteligence se románu upřít nedá, ale můj šálek čaje to není. Znovu už bych se ke knize nevrátila.
Místy mě kniha bavila, místy byla poněkud nudnější.
Jde o prvotinu, v autorovi vidím potenciál, proto dávám lepší hodnocení, než jaké bych asi za jiných okolností dala.

Lexand
08.08.2019 2 z 5

Místy to bylo takové nepříjemé čtení. Takové - jak je to slovo - vazké?

sylvaplath
28.07.2019 2 z 5

Zklamání. Dle reklamy by člověk čekal něco.. chytřejšího. Tohle bylo lehce naivní, neobjevné, historicky dost klišoidní a bohužel i nudné. :-(

petbrab
17.07.2019 5 z 5

Podlehl jsem tehdy boomu a knihu si koupil, ale nějak se mi ji číst nechtělo. Bestseller v USA, kosmonaut.
Ale pak se kamarád podivil, že jsem ji ještě nečetl, tak jsem ji otevřel a přečetl na jeden nádech.
Nebudu tu spoilerovat, takže každému, kdo v životě přemýšlí o dětství, cílech, snech, vztazích, smyslu i jednoduchých radostech života by tato kniha neměla chybět.
Najde se v ní.
Za mě plný počet bodů.
Jen první kapitola druhé části mi přišla slabší, ale možná jsem její význam jen nepochopil nebo prostě jediné slabší místo knihy.

martineden
14.06.2019 5 z 5

Kniha mě nadchla.

Pistácie
13.06.2019 4 z 5

Bála jsem se. Marketing dělá často víc než potom samotný obsah, u kterého jsem se několikrát spálil. Ale tady musím dát za pravdu marketingové strategii. Bylo to skvělé. A jsem ráda, že jsem se nenechala odradit. Občas je to pěkné scifi a filozofickými úvahami, ale když jsem se naladila na tuhle vlnu, že nepůjde o cisty Roman z prostředí vesmíru, cítila jsem lehké souznění. Na konci jsem se už ale placala a doufala v hladké a pozitivní přistání. To se nekonalo.

Lindaly6
31.05.2019 4 z 5

Kniha se krásně četla. Akorát pořád nějak nevím co si o tom úplně myslet, chvílemi jsem přemýšlela jestli jsem blázen já, nebo Jakub nebo snad pan spisovatel. Každopádně Hanuš je nejvíc, ale potkat bych ho nechtěla.

Julinka679
25.05.2019 1 z 5

Prvních 100 stran jsem vydržela, poté jsem už musela přeskakovat, až jsem přeskočila na konec. Za mě tedy "nedočteno".
Styl jakým byla kniha napsána mi bohužel nesedl, tudíž hodnotím 1* a třeba další kniha tohoto autora již bude lepší.

Gustik5
22.05.2019 4 z 5

Krásný lyrický a lidský příběh, kde mnohem víc než lehounké prvky sci-fi hrají prim naše moderní dějiny, rozpadající se vztah a bolestná rodinná historie hlavního hrdiny, v nichž z velké části pramení jeho motivace vydat se na velkou výpravu do kosmu, z níž už nemusí být návratu. Paralela se skutečným životním příběhem autora je zřejmá a najdou se zde tedy i nezbytně autobiografické prvky. Za mne výborná kniha, napsaná moc hezkým jazykem (nakolik za to může překlad z angličtiny neposoudím). Mně se to líbilo. A moc. Vzdor reklamě. Je to hezké a smutné. A to já docela rád...

Vyčítat knize rozsáhlou mediální kampaň je v tomto případě takové zvláštní. Mne nijak neovlivnila - četl jsem Kosmonauta z Čech až v momentě, kdy to vše utichlo. Každopádně vydávat knihu Čecha, který emigroval do zahraničí a uspěl s ní především tam, taky ji takhle podpořím. Zaslouží si to. Ale on se asi úspěch občas neodpouští... :-)

sar.janurova
04.05.2019 4 z 5

(SPOILER) Kosmonaut z Čech mě zaujal hned napoprvé, co jsem věděla, že vyjde. A myslím, že jsem neudělala krok vedle, když jsem si jej přečetla. Moc se mi líbily části, kdy hlavní postava rozmlouvala sama se sebou, kdy se vracela do dětství a do doby, kdy ještě byla na Zemi se svou ženou a všechno pro ně až do osudného letu bylo ideální. Obzvlášť musím pochválit postavu Hanuše, ten byl naprosto skvělý (ale vidět ho naživo, asi bych před ním nejspíš utíkala). Ten konec už mi přišel víceméně pochmurnější, přeci jen jsem čekala, že to dopadne dobře, ale asi bych očekávala až moc (ne všechno totiž přeci musí končit dobře). A když se na to teď podívám zpětně, myslím si, že to tak vlastně bylo dobře.

maximus13
30.04.2019 odpad!

Opravdu jsem se nechal zlákat příslovím obal resp. název prodává. Mám rád české spisovatele, ale tohle se vážně nepovedlo. Rádoby filosofické a slabošské fňukání chlápka, kterému prostě asi hrabe, protože je nepochopitelně sám ve vesmíru a nemá co dělat. Pár slušných stránek se našlo, které vzbuzovaly naději, že to nakonec nebude tak špatné, ale marná snaha. S klidným svědomím tuto knihu nedoporučuji.

Jizi
16.04.2019 2 z 5

Poselství této knihy je velice prosté: nikdy se nežeňte se sobeckou ženskou, která je navíc ve své pasivitě agresivní a pokud jste Rus, nikdy nevěřte Čechovi.
Kalfař samozřejmě strašlivě dojel na to, že mi jeho kniha přišla do ruky vzápětí po Faberově Knize zvláštních nových věcí. Porovnávat tyhle dvě (a vzhledem k téměř totožnému tématu se porovnávání laskavý čtenář zkrátka nevyhne) není ani jako porovnávat jabka s hruškama, je to jako porovnávat jabka s šutrama.
V komentářích ke knize jsem se často setkala s různě skloňovaným souslovím „filozofické úvahy“, které byly v závislosti na vkusu čtenáře buď vyzdvihovány nebo zatracovány. Tak jsem si říkala, že to bude dobrý, že to by mě mohlo bavit – prosím vás, řekněme mi někdo, JAKÉ že přesně tam ty „filozofické“ úvahy byly? Protože kromě ideje, že jsme jako živočišný druh determinováni strachem, jsem tam nic nenašla.
Našla jsem tam ovšem jednu z nejprotivnějších ženských literárních postav posledních let. Tahle mladá paní, manželka hlavního hrdiny, nedokáže snést, že pan manžel dosáhl absolutního vrcholu ve svém oboru, a tak se prostě sebere a uteče. Zajímalo by mě, co by dělala, kdyby přišla válka a on by měl jít bojovat za vlast, schovala by ho do sklepa? Po pár týdnech, kdy by byl pryč, by utekla, protože „už to nemohla dál snášet“? Proto se polovina manželství rozpadá, protože jsme vlastně asi jako neladili od začátku, tak do toho hoďme vidle a jede se dál? (Je tohle skutečně už taková norma, že to nikoho nezaráží? Stejně jako hromadné podvádění se v tak populárních románech Hartla nebo Třeštíkové, které jsou s oblibou nálepkované jako "ze života"? Z čího?)
Je normální od druhého očekávat, že zformuluje odpovědi na otázky, které nepoložíme, a když to neudělá, prostě odejít? Proč ne, že jo – koneckonců, kdo by zůstával v nějakým vztahu, když to není ideální a začne to být tak trochu (větší) dřina, že jo? Girls just to wanna have fu-un... (a okolí vás ještě podpoří)
Myšlenka: Jaké by bylo přijetí čtenáři a kritikou, kdyby se role obrátili, do vesmíru letěla On a On, utlačovaný ambicemi své ženy, po pár týdnech odešel a nechal ji ve smíru docela samotnou. To by se smělo?

Řemeslně se knize nedá nic moc vytknout, nic nechybí, nic nepřebývá. A navzdory náklaďáku negativních emocí, které ve mně čtení vyvolalo, je to kniha velice čtivá. Vážně je.

Nicméně raději Fabera.

babsi66
08.04.2019 3 z 5

Příběh má slibný rozjezd, jenže místo, aby s přibývajícími stránkami nabíral na obrátkách, je rozmělněn v množství motivů bez ucelené koncepce. Možná jsem měla přehnaná očekávání, možná jen nejde o knihu určenou primárně pro Čechy, každopádně mi uniká, kvůli čemu se kolem Kosmonauta strhlo to nadšení.

hayalet
02.04.2019 4 z 5

Jsem rozpolcená. Začátek knihy nabízel jednoduchou linii příběhu. Muž - vesmír - objev - sláva. Začátek děje se mi opravdu líbil. Potom začala pasáž ve vesmíru a začalo se to všechno stáčet ke vzpomínkám, které mi přišly místy ploché. Takže vzpomínáme na dětství, mládí, vztah s Lenkou, dědečka a babičku, muže s botou,.. Občas toho bylo nějak moc najednou. A to se ještě objeví ta ruská posádka. Kniha je ale opravdu čtivá, takže občasné skoky sem a tam, jí promíjím.
Také musím zmínit, že postava Hanuše je suprová. U mě doma už není pavouk Johan nebo fujtajbl, ale prostě Hanuš.

ladyka
09.03.2019 4 z 5

Román je zvláštní směsicí, od vyrovnávání se s traumaty z dětství a nesení si rodinné zátěže se dostanete přes manželskou krizi až ke hvězdám, kde ať už kosmonaut nebo autor jeho prostřednictvím filozofuje o vše možném a chvílemi snad i nemožném. Pak to okoření "scifi" prvky a následují momenty pomalu jak z filmu Gravitace...Zbytek děje už na rodné hroudě dočtete codydup. Román mě zaujal svou originalitou a bohatostí, ale na druhou stranu všeho moc škodí, takže celkově vzato toho bylo nějak příliš a do jisté míry i takové umělé až sterilní. Kdyby autor někde ubral a jinde přidal (např. ještě více rozvinul rodinnou či manželskou linku), dala bych všech pět. I tak kniha stojí za přečtení, byla pro mě příjemnou změnou od všech těch thrillerů a detektivek, které mi začínají tak nějak splývat...