Konkláve

Konkláve https://www.databazeknih.cz/img/books/92_/92918/bmid_konklave-vTO-92918.jpg 4 9 2

Po smrti najvyššieho hodnostára katolíckej cirkvi sa v Ríme zíde zhromaždenie kardinálov, konkláve, ktoré má zvoliť nového pápeža. Kardináli nesmú opustiť priestory Apoštolského paláca, kým sa nedohodnú na spoločnom kandidátovi, nech by to trvalo akokoľvek dlho. Pokojný chod starodávneho rituálu narúšajú pohromy a nečakané prekážky – premnožené myši, škorpióny, ba i smrť –, ale poslanie sa musí splniť stoj čo stoj. Čitateľ sa dozvie množstvo zaujímavých detailov zo zákulisia tohto nie každodenného cirkevného obradu v slávnej Sixtínskej kaplnke.... celý text

Literatura světová Romány Náboženství
Vydáno: , Slovart (SK)

Conclave , 2001

Lagander
21.06.2020 3 z 5

Po knihe R.Harrisa s rovnakým názvom, som siahol po tejto knihe. Možno aj vďaka porovnaniu s Harrisom, pre mňa osobne trocha sklamanie, očakávania som mal väčšie. Nejako mi tá kniha proste nesadla.

bondula
02.01.2017 5 z 5

Poznáte ten pocit, keď si na konci roka chcete otvoriť nejakú krátku knižku, ktorú by ste radi za dva večery prečítali? A padne Vám do rúk starý zaprášený kus, kúpený už ani neviete prečo za euro vo výpredaji? S názvom evokujúcim thriller, z edície, ktorá však thrillery nevydáva? A s nič nehovoriacou anotáciou? Proste akási neurčitá kniha - o čom to teda bude?

A potom bum! Po prvých riadkoch sa odpája z Vášho vedomia svet okolo, vy padáte do príbehu, strácate sa v tmavých chodbách pápežského paláca, raňajkujete so starými talianskymi kardinálmi a či už veríte v Boha alebo nie, začínate za tým celým tušiť niečo väčšie... Ešte stále čakáte voľajaké tie cirkevné intrigy a oni nič a z ničoho nič, celkom prirodzene sa začínajú diať iné veci, čudá o ktorých rozmýšľate či ste to čítali niekde v Druhej knihe Mojžišovej, alebo niekde u Marqueza. Čo to pre pána je? Desať rán egyptských či magický realizmus? A potom sa pozriete na dom oproti, na okno v ktorom sa ešte pred chvíľou svietilo a zrazu je tam tma.

Konkláve je vynikajúca kniha. Formálne - jej jazyk a preklad by som charakterizoval ako mäkký a citlivý. Pútavá – i keď sa v knihe vlastne nič nedeje, teda deje, ale strašne pomaly, stále má autor o čom písať a robí to tak, aby ste to chceli čítať a to hneď. Ale aj čo do informácií. Posledné (vlastne jediné) dve konkláve, ktoré som zažil, som sledoval skutočne len veľmi okrajovo. Že som v priamom prenose videl „Biely dym“ keď zvolili súčasného pápeža považujem za drobný zázrak. Moje informácie z Vatikánskej kuchyne sú úplne marginálne, no i pre takéhoto laika Roberto Pazzi dokázal sprostredkovať plnohodnotný „inside“ zážitok z voľby pápeža. Pri čítaní som prvý raz (a asi aj naposledy) v živote na chvíľu zatúžil byť vysokým cirkevným hodnostárom, čo považujem za dôkaz, že sa autorovi podaril zázrak vskutku monumenálny!

Vatikán papežství konkláve

Roberto Pazzi