Konec dětství

Když z vesmíru přilétly obrovité lodě a zakotvily přesně nad hlavními městy všech zemí světa, nikdo nevěděl, co očekávat. Ovšem Vládci, jak lidé začali nazývat tajemné bytosti, třebaže se před lidstvem skrývali, přišli proto, aby jednou provždy sjednotili válčící svět, aby učinili přítrž chudobě, nemocem a zločinu. A slíbili, že se lidem ukážou za padesát let. To je dostatečně dlouhá doba, aby se svět i lidé mohli změnit k nepoznání, a když se Vládci konečně ukáží, je to pro člověka éry míru a prosperity šok, se kterým se ale dokáže snadno vyrovnat. Teprve pak ale přichází čas skutečných změn. Dětem této nové Utopie se začínají zdát sny o vzdálených sluncích a cizích planetách a pomalu se mění v "něco", co přesahuje chápání jejich vlastních rodičů. Brzy budou připravené spojit se s vesmírnou Nadmyslí. Nastává konec dětství lidské rasy… Clarkovo mistrovské dílo je jedním z trvale nejoblíbenějších vědeckofantastických románů, napínavým a poutavým příběhem, který pojednává v nezapomenutelných obrazech o vznešeném metafyzickém tématu, přičemž spěje od samého začátku k děsivému a působivému vyvrcholení. (www.kosmas.cz)...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/32968/konec-detstvi-bUo-32968.jpg 4.4177

Childhood's End (1953)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Laser-books (Laser)

Phoenix16.cz

Konec dětství byla vedle Odysey a Rámy jedna z prvních knih, které jsem od Clarka četla. A zaujala mě natolik, že dnes Clarka řadím do první trojice oblíbených autorů. Příběh je velmi nadčasový a není na něm vidět, že byl psaný před hodně dlouhou dobou (jako je to často u Heinleinových knih) a k přemýšlení nutí stále. Rozhodně to není jen zamyšlení, co by se stalo, kdyby se přestaly rodit děti, ale jde mnohem dál.

Hanina61

Tahle knížka je jedna z mých "nej", které můžu číst zas a znova pořád dokola, a nehledě na její stáří, vždycky mě uchvátí a přiměje mě k zamyšlení a možná i trochu rozesmutní, ale zároveň mě její koncept naplní údivem. Tentokrát jsem si ji opět přečetla v rámci čtenářské výzvy, a sice jako knihu, podle níž byl natočen seriál, který bohužel nemůžu doporučit, protože se od knihy značně odchyluje, bod mu dávám snad jen za mistrovské ztvárnění Dohlížitelů.

IvaKo

Poutavé a působivě promyšlené vyprávění mistra tohoto žánru o překvapivé budoucnosti lidstva. Čtenářský zážitek.

KURACHJO2018

Jedna z nejkrásnějších vizí budoucnosti světa.
Byl jsem nadšen možností, že jednou by se právě tohle mohlo lidstvu přihodit.
Dokonalá fantazie mistra žánru.
Kniha ve mně doznívala roky a stále mi koluje v žilách.
Více takových sci-fi a svět bude spasen...

VesmirnaOndatra

Domáci recept na dobré nedeľné sci-fi

Ingrediencie:
1-3 mimozemské rasy (ideálne bio alebo organické, neobsahujú toľko ťažkých kovov), 1 jemné tušenie konca ľudskej rasy prípadne väčšej civilizácie, 2-3 neprefláknuté myšlienky, ideálne také, čo už neboli 4x sfilmované, cca 30dkg znepokojenia/desu, pol kila tajomna, 1 mladý časový paradox, 1 ČL metafyziky

Postup:
Tušenie konca, neprefláknuté myšlienky a mimozemské rasy zmiešame a necháme zovrieť. Atmosféru postupne zahusťujeme tajomnom a za stáleho miešania pridávame znepokojivý pocit, že sa síce nedeje nič zlé, ale to nič zlé, čo sa nedeje sa deje nesprávnym spôsobom. Necháme podusiť vo vlastnej šťave nie viac ako 200 strán. Na konci môžeme dochutiť štipkou metafyziky (ale neprehnať)

PS: česká anotácia je vlastne zhrnutie deja aj s pointou, odporúčam nečítať

Kexina

Skvělá kniha, kterou, kdybych mohla, přečtu jedním dechem. Trochu zklamal konec, který je na mě moc "clarkovský", ale i tak super. Jdu se podívat, jestli je seriál aspoň z poloviny tak dobrý. :-)

mgeisselreiter

Kniha má takový zajímavý obsah, že dokáže "působit mimosmyslově i po přečtení". Ač děj není nijak výjimečný, rozsah není velký, přesto jde o zvláštní kombinaci, která prostě účinkuje. 75%, 21.1.2018.

B4LU
13.12.2017

Bez ohledu na Vesmírné odyseje i Clarkova další díla, tato kniha je naprostý skvost, který mě napoprvé naprosto uchvátil svým dějem, jeho spádem i koncem, melancholickým a velikým. Něco velkého končí, něco ještě většího začíná.

Hanina61
12.11.2017

Ano, tak nějak by to mohlo být, takto by mohlo "skončit" lidstvo, způsobem mnohem vznešenějším a velkolepějším, než kdyby mělo samo sebe vyhladit ve stupidních válkách a totálně si přitom zničit domovskou planetu. Konec dětství patří mezi moje nejoblíbenější knihy, četla jsem ji několikrát a teď znovu v rámci čtenářské výzvy. A pokaždé při jejím čtení pociťuju na konci zvláštní smutek a bázeň. Ano, tak nějak by to mohlo být.... PS. Rozhodně nedoporučuju třídílné televizní zpracování Clarkovy přelohy, udělali z toho trapný paskvil.

smazenaryba
05.10.2017

Po prečítaní knihy som mal pocit, že by som mal skončiť so sci-fi žánrom. Nie pre to, že by ma kniha tak znechutila , ale kvôli tomu, že som práve dočítal absolútne sci-fi. Dozvedel som sa všetko o budúcnosti ľudstva a boli mi zodpovedané všetky otázky. Vlastne všetky nie, ale zmieril som sa s tým, že tie nezodpovedané by som aj tak nepochopil. Hviezdy nie sú pre Človeka.

Petroff
30.08.2017

Tato kniha je pro mě v jistém slova smyslu Biblí. Dává větší smysl, než všechna náboženství dohromady, Karelen a jeho původ, jeho smysl i prvotní lidský pohled na něj, to vše je tady perfektně nastíněný a pro mě je to skoro až "návod na Vesmír". (TV show o třech dílech je docela ucházející, skvěle ztvárněnej Karelen)

shmaic
18.07.2017

Skvela kniha, ve ktere Clarke opet nesetril casem (ale rozhodne jim neplytval). Mrazivy konec, zamotany dej plny filosoficna a solidni najezd. Myslenka, kterou se pravdepodobne inspirovalo mnoho dalsich autoru knih a filmu...

lazarus
02.10.2016

První třetina vynikající, dále trochu domotané a závěr nečekaně zvláštní. Mám dojem, že finále autor drobátko uspěchal. I na sci-fi byl konec trochu přitažený za vlasy.

mulderka
17.07.2016

Jenom doufám, že lidstvo TAKHLE nikdy neskončí... mám neodbytný dojem, že by nebylo o co stát. Anebo je to jen omezený názor z pohledu příslušníka lidstva zatím nezpracovaného nadřazenými vesmířany...?
Ale copak se skutečně nedá pokročit dál na evolučním stupni bez ztráty "lidskosti"?

MDFMK
15.07.2016

Clarke opat dokazal, ze ma uzasnu predstavivost. Asi pred pol rokom som cital poviedku Anděl strážný a hovoril som si, ze ako to mohlo pokracovat. Childoohd's End som si vybral nahodou ako dalsie citanie od Clarkea bez vedomosti, ze dostanem pokracovanie spominanej poviedky. Nikdy by mi nenapadlo, ze to rozvinie az do takeho konca. Ale to Clarke vie.

Lenka.Vílka
01.01.2016

Další kniha, kterou přečtu jenom kvůli svému klidu, až se pustim do adaptace? Jako vždy příjemné překvapení. Kniha se mi líbila. Moje první od autora a rozhodně ne poslední.

Eleonorara
08.12.2015

První kniha, kterou jsem od autora začala a i když jsem jich ještě pár četla, tak tahle se mi líbila nejvíce. Zajímavý příběh a postavy.

woodward
17.08.2015

Už je to dávno; vzpomínám si jenom na mimozemšťana v podobě pozemského čerta a na to, jak děti odlétly ke hvězdám. Tenhle příběh mě na rozdíl od jiných Clarkových knih nijak neuchvátil.

tlapička
27.01.2015

Velmi zajímavý námět a čtivý sloh

konspi0856
01.07.2014

Perfektní příběh, za kterým stojí zajímavá a propracovaná autorova filosofie. Mistrovské dílo.

olle3
13.11.2013

První, co jsem od Clarka četl a jsem nadšen. Nemůžu se dočkat, až si přečtu další!

Oswald
06.03.2013

Jeden z nejlepších sci-fi románů všech dob.

učtese
06.01.2013

Kniha vyšla v roce 1953 a přesto se mi zdálo, že čerpá z díla Ericha von Dänikena. Vládci čekají s odhalením své podoby padesát let, do doby až bude lidstvo připraveno, protože vypadají jako ďábel, doslova. Křídla, rohy, ocas plus tmavá barva a velká výška.Což znamená, že zemi navštívili již kdysi v dávnověku a takhle lidstvo získalo podobu ďábla. Taková trošku konspirační teorie. Úkolem vládců na zemi je dohlížet na bezproblémový přechod lidstva na vyšší nebo další evoluční stupeň. Jde o jakési nehmotné kolektivní vědomí, které se stejně jako několik dalších mimozemských ras připojí k nějakému většímu celku ve vesmíru.Mám pocit, že Clarke do téhle knihy napěchoval příliš námětů a témat, které by bylo možné zpracovat do samostaných knih a proto se jim nemohl věnovat hlouběji a šířeji a proto to na mě působí trochu odfláknutě, zjednodušeně.

WEIL
19.09.2011

Vytvoření nového světa, to autorům fantasy jde a dost lidí rádo utíká od reality.