Komiksová Kytice

Komiksová Kytice https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/316501/bmid_komiksova-kytice-ifE-316501.jpg 5 258 83

Karel Jaromír Erben by v letošním roce oslavil 205. narozeniny. I na tuto počest nakladatelství Transmedialist připravilo scénáře pro unikátní komiksové zpracování jeho nejslavnějšího díla - Kytice. Pod Komiksovou Kyticí, která vychází v edici Český Grimm, je podepsáno 12 českých ilustrátorů: legenda pražského graffiti, Delarock, oceňovaná knižní ilustrátorka Kateřina Bažantová či Vladimír Strejček a mnoho dalších.... celý text

evelýny
02.08.2021 5 z 5

Erbenova Kytice jako komiks?
Ač nejsem čtenářkou komiksů, u této knihy zvítězila moje zvědavost.

K.J. Erben nám ve svém díle daroval krásnou symboliku, objevenou v lidové tradici. Do své Kytice uvázal lásku k matce, téma lidských vztahů, zacílil na otázku viny a trestu.
V Erbenově Kytici se zastavil čas.

Přiznám se, zpočátku jsem toto dílo přijala s rozpaky. Přesto oceňuji velmi originální, odvážné spojení klasického textu s opravdu hororovými ilustracemi komiksu, které uchopilo hned několik výtvarníků. Nedokážu jednoznačně říci, které zpracování se mi líbilo nejvíce. Ale bezpečně vím, které pro mě bylo to nejvíce hororově vyvedené, nebo spíše odporné - Zlatý kolovrat.

Ale při jakékoli modifikaci této sbírky mě vždy bude jimat hrůza nad verši:

Dvě věci tu v krvi leží -
mráz po těle hrůzou běží:
dětská hlava bez tělíčka
a tělíčko bez hlavy.

Přesto, kdykoli na rozkvetlé louce spatřím aromatickou bylinu z čeledi hluchavkovitých, vždy pociťuji zklidnění:

Poznaly dítky matičku po dechu,
poznaly ji a plesaly;
A prostý kvítek, v něm majíc útěchu,
mateří-douškou nazvaly.

P.S.: Důstojná oslava díla básníka Karla Jaromíra Erbena...

J.P.S.
26.07.2021 4 z 5

Tak tohle je něco pro fajnšmekry! Já si klasické příběhy z Kytice K. J Erbena v komiksové formě velice užil. Jde však o dílo více ilustrátorů, jejichž úroveň se dost liší.

Za nejzdařilejší považuji jednoznačně komiksovou podobu Svatební košile (horor jak víno a hlavní hrdinka fakt kočka :)). Velice zdařilé jsou i Poklad (netradiční zasazení do prostředí války), Vrba (netradiční zasazení do současnosti), Holoubek (překrásné ilustrace, z nichž melancholie doslova čiší) a Zlatý kolovrat (tady není nouze o krev ).
Naopak mě docela zklamalo zpracování Vodníka a Polednice, jejichž forma je spíše karikaturou, ale to je už otázka vkusu.

Myslím, že forma jako je tahle je idální k tomu, aby se s Erbenovou klasikou seznámili například školáci z druhého stupně ZŠ či středních škol.

Andrée
01.06.2021 3 z 5

Velice se mi líbí, když je klasika v novém, či netradičním kabátku. Nemám vůbec nic proti tomu a tohle komiksové zpracování je fajn. Rozhodně by to mohlo oslovit i mladší čtenáře, kteří se tak nakonec dostanou i k samotnému pokladu, který nám zde zanechal K.J. Erben. Ale jak už to tak bývá, některé kresby mne oslovily více, některé méně a tak tedy přikládám svůj počet hvězd.

Mateo67
29.05.2021 4 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih, ke které se můžu kdykoliv vrátit a vždy si ji znova s chutí užiju a prožiju. A tentokrát s přidanou hodnotou. Střídá se zde ztvárnění realistické s maximálně stylizovaným, barevné s temně laděným, klasické s moderním. Přesto, nebo snad možná právě proto jako celek kniha funguje soudržně a kompaktně. U mě na celé čáře vyhrál Holoubek následovaný Vrbou a také úsporná Dceřina kletba. Našly by se i ty, které mě až tak neoslovily, ale rozhodně se neobávám, že si své příznivce nenajdou. Za tento počin autorům palec nahoru.

666Jitka
31.03.2021 5 z 5

Nápad, pojmout snad 100x vydanou nesmrtelnou kytici K.J.Erbena jako komiks, byl vskutku výtečný. Další velké plus zaslouží to, že komiksy k jednotlivým baladám pochází od různých autorů, čímž je zaručena rozmanitost. Některé na mě zapůsobily více, jiné méně - asi jako na každého. Líbilo se mi, že některé jsou vykresleny v dnešní době a jsou v nich zřetelně vidět "výdobytky" našeho uspěchaného světa, které by v dobách autora byly nejspíše předmětem SCI-FI. Kniha samozřejmě nepostrádá všechny balady v původních verzích tak, jak je pro věčnost sepsal mistr pera J.K.Erben.

jsemknihomolka
24.03.2021 5 z 5

Knihu jsem si kvuli užasným ilustracím musela koupit .

Knihomollla
24.03.2021 5 z 5

Nádherné komiksy

martina.culik
08.03.2021 4 z 5

Kytice je moje srdcovka, takže jsem se na toto vydání opravdu těšila.
Některá zpracování se mi opravdu líbila (například Svatební košile), ale musím přiznat, že některá mě zase tolik nenadchla (např. Polednice). Ačkoli jsem Kytici četla vícekrát díky grafikám jsem si všimla zase nových detailů.
V textu samotných komiksů byla většinou uvedena jen přímá řeč, takže pokud čtenář nezná jednotlivé balady nazpaměť a chce si užít celý text, je třeba listovat mezi komiksem a klasickým textem, který je vždy uveden hned po grafickém zpracování a to je trochu nepraktické. Mně to ale zážitek nezkazilo a jsem opravdu ráda, že jsem si Komiksovou Kytici pořídila a přečetla.
Myslím, že je toto vydání ideální pro osvěžení povinné četby.

Zmiu
06.03.2021 5 z 5

Díky komiksovému zpracování na mě balady zapůsobily mnohem víc než kdy předtím a přiznám se, že jsem si je víc vychutnala a lépe pochopila. Moc mě potěšil i odborný komentář, který neunavil délkou a potěšil obsahem. Výtvarně se mi většina zpracování líbila, modernější pojetí mi nevadilo, někde mě i hodně bavilo.

verka5083
04.03.2021 5 z 5

Kniha mě okouzlila, hlavně svoji ilustrací. Myslím si, kniha je skvělá hlavně pro lidi, kteří Kytici čtou prvně nebo si potřebuji věci představit. Některé ilustrace mě trochu desily, ale to jen zvyšovalo kvalitu knihy.

Trina1
13.02.2021 5 z 5

Já jsem touto knihou úplně okouzlená, nadšená a já nevím, co ještě - ani nejsem schopná to vyjádřit.
Poprvé (vlastně poprvé a naposled) jsem Kytici četla před lety na základní škole jako povinnou četbu. No a co je povinné, to mě neba. Takže jsem ji tehdy přečetla, zavřela, odložila, zapomněla.
A pak přijde tohle....:-D
Moc jsem si čtení užila a teď si vychutnávám to "příjemno", které někdy zůstává po přečtení :-)

Jitty82
30.01.2021 5 z 5

Krásné a nevšední zpracování literární klasiky. Každý příběh má svůj neobyčejný komiks s jedinečným stylem kresby, který pozvedá zážitek z četby.

Komiksová Kytice je inspirativní kniha, která zejména dětem může otevřít cestu k Erbenovi. Na nich pak bude, zda časem překročí úskalí komiksového světa a všimnou si i slov věštkyně: že ,,zákon nezbytný ve všem světě stojí...”

Knišíl
21.01.2021 5 z 5

Kytici jsem kdysi čet k maturitě
bude to již dlouhých osm let
tenkráte byl to pro mě nový chmurný svět
kdy balady jsem čet, když šel jsem na kutě

Dnes vrátil jsem se k nim rád
v komiksové podobě, v nově ušitém kabátku
já přirovnal bych ono čtení ke svátku
znovu jsem si připomněl, že hřích následuje pád

Zločin je následován vinou a pak trestem
jedinou záchranou je vážné pokání
když z okna koukám na lednové tání
vím, že znovu čtením prošel jsem opět testem

Jehož výsledek radostně oznamuje
že Erben je stejně dobrý básník jak světový Poe
a kdo říká opak, tomu řeknu vole
běž si přečíst Kytici, to je četba moje

Lubošovo
07.01.2021 5 z 5

Skvěle vyladěné spojení dokonalých veršů s originálními kresbami. 100 %

edith79
28.09.2020 5 z 5

Já prostě Kytici miluju a tato její podoba mi nesměla chybět. Je to po pravdě neskutečně zvláštní kniha. Některé balady jsou v kresbách posunuty do jiné doby a člověk jen zírá nad kreativitou autorů. Pokud bych měla vybrat, která báseň se mi tady jako komiks líbí nejvíc, je to bez diskuze Vodník. Jsem ráda, že mám tuto nesmírně zajímavou knihu ve své knihovně.

Vakalik
28.07.2020 3 z 5

Ilustrovaná Kytice byla vydána ze dvou důvodu: 205. výročí narození K. J. Erbena a pro přiblížení díla mládeži. Já mám k tomuto ilustrovanému zpracování Kytice několik výhrad. Zaprvé se mi nelíbí většina ilustrací. Dnes je moderní všemu staršímu dávat moderní kabát, ale u Kytice se to dle mého názoru zrovna nehodí. Některé komiksy jsou tak špatně zpracované, že pointu vesměs pochopíte opravdu až při přečtení skladby. Druhá věc, která mi vadí (i když je to pro někoho detail) je dvojí uvádění názvů kapitol, a to před komiksem a pak před samotnou skladbou. Oceňuji uveřejnění nedokončené Svatojanské noci. Nicméně že by dílo bylo v tomto podání pro mládež srozumitelnější mi nepřijde, právě naopak.

Aegwyn
27.07.2020 5 z 5

Originální zpracování k 205. narozeninám K. J. Erbena. Kytici mám ráda a tohle provedení nesmělo v mé knihovně chybět. Velké plus dávám i za to, že každá báseň má svého vlastního ilustrátora, tudíž je každá jiná. Mohu jen doporučit.

ThePeace135
16.05.2020 5 z 5

Když pocházíte z kraje Karla Jaromíra Erbena, je naprostou samozřejmostí znát Kytici. A komiksová verze je takový příjemný bonus. Každá z balad byla nakreslená jiným stylem kresby, některé byly zdařilejší a líbivější, některé méně, ale tak jako tak je to prostě Kytice a ta si pět hvězd zaslouží každým coulem.

silvara
14.04.2020 5 z 5

A tady může každý vidět, proč patří Erbenova Kytice mezi klenoty české literatury. A taky že to není čtení pro slabší povahy.
Komiksové ztvárnění je tak geniální nápad, že si to zaslouží potlesk. I to že každou báseň ztvárnil jiný umělec. Je vidět, že i ilustrátoři si s tímhle materiálem vyhráli (stačí jen bedlivě sledovat všechny ty drobné detaily poschovávané v kresbě).
Dalším důvodem mého nadšení je i zakomponování nedokončené Svatojánské noci a to, že se přidržuje původní Erbenově koncepci.
Prostě tahle hororová podoba Kytice mě nadchla :)

Leona333
10.03.2020 5 z 5

Kniha v novém hávu, provedení je prostě úžasná! Kresby jsou u některých z básní tak surově, hororově nakresleny, vyobrazeny, že k nim nemám víc slov... Všem, kdo se na této nové, komiksové úpravě podílel, patří velký dík.
Oblíbila jsem si jí víc, než zažitou klasiku.