Komediant

Komediant https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/227590/bmid_komediant-227590.jpg 4 5 2

Psychologický ponor do nitra doby, ukázaného na kočující divadelní společnosti, do níž se dostane i zběhlý student a potulný herec Vavřinec, který v době třicetileté války je zaujat divadelní hrou Romeo a Julie. Rád by ji hrál, avšak nikdo o to nestojí. Doba si žádá jen prostou zábavu, ne vážnou a hlubokomyslnou hru o dvou milencích.... celý text

Bája89
04.05.2020 4 z 5

Komediant je příběh o tom, že láska k divadlu je svým způsobem nemoc. Ne-li posedlost! Obzvlášť, když jde o klasiku anglického divadla, která se zatoulá do zemí koruny České. Jedná se o neuvěřitelně smutný příběh, který ve vás probudí hrůzu ze zvěrstev, která se děla během třicetileté války. Tísnivá a beznadějná atmosféra se projeví hlavně v druhé polovině knihy, kdy se kočovníci vracejí a nacházejí jen zkázu a smrt. Na malé ploše se rozehrává velký příběh o naději, slitování, ale i krutosti a bezbožnosti, která se skrývala pod rouškou svatého boje. A v této době neklidu narazila kočovná společnost na jednu vesnici. Ostrov klidu, míru a radosti v moři krutosti a bídy. Jenže taková idylka nemůže vydržet věčně. A právě na zániku vesnice autor dokonale demonstruje krutosti nejen cizích, ale hlavně domácích vojáků, kteří se proměnili v krutá a nemilosrdná stvoření poháněna touhou po krvi. Přesně tak nějak by měl vypadat příběh z této doby. Poté, co se zažehne jiskřička naděje, měla by být rázně a hned zadupaná, udušená a neobnovitelná. Nejsi katolík? Jsi katolík? Ono je to vlastně jedno. Memento mori. Tahle knížka je hrozná depka, a přitom je naprosto skvělá. Nejsem si jistá, že ji v příštích letech zase otevřu, ale rozhodně jsem z ní byla nadšená. Třicetiletá válka se najednou stala plastičtější. Není to už jen souhrn dat, osobností a událostí. Najednou se z ní stane něco skutečného.

WEIL
21.09.2011 4 z 5

Mě velice sympatická kniha, pro svou pravdivost i mistrovské zacházení s psychologií postav.