Nůž snů

Jak řídne samotné předivo vzoru, vše naznačuje, že Tarmon Gai‘don, poslední bitva, se blíží – a Rand al‘Thor se musí připravit na střetnutí s Temným. Nejdřív však musí vyjednat příměří se seančanskými armádami. Seančané ale nejsou jedinou překážkou na jeho cestě. Perrin ze zoufalství uzavřel se Seančany vlastní příměří – dohodl by se i s Temným, aby zachránil svou manželku Faile před Šaidy. Mezitím Mat bezhlavě prchá z Ebú Daru s unesenou Dcerou Devíti měsíců. Ovšem Tuon ve skutečnosti hrozí od jejích seančanských krajanů smrtelné nebezpečí. Mat bude muset hodně riskovat, aby uspěl a získal ji za ženu. Zavedené pořádky se otřásají a všude panuje neklid. V Caemlynu bojuje Elain o Lví trůn, přičemž se snaží zabránit občanské válce, a Egwain zjišťuje, že bezpečno už není ani v Bílé věži. Větry času přerostly ve vichřice, jež Randa a jeho společníky strhávají svou silou. Společně musí přestát zkoušky osudu a štěstěny – jinak Temný zvítězí a svět bude ztracen....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/263460/big_nuz-snu-263460.jpg 4.265

Kolo času 11.

Literatura světová, Romány, Fantasy

Vydáno: , Fantom Print

Knife of Dreams, 2005

Kniha Nůž snů

Deia

Konečne záživnejšia časť. Po posledných častiach, v ktorých sa vážne nič nedialo, som túto časť čítala s radosťou a s pocitom, že konečne chcem vedieť, čo bude ďalej (a nie že čítam preto, aby som konečne bola na konci). Niektoré postavy sú síce stále tam, kde boli (napríklad Elain), ale vo väčšine dejových liniek dochádza k výraznejšiemu posunu. Problém stále mám s tvrdohlavými ženskými postavami a tiež s tým, že tých postáv už je extrémne veľa a niekedy som sa v tom dosť strácala (hlavne keď majú strašne podobné mená). Ináč stále dúfam, že dôjde k nejakej udalosti, pri ktorej by mi spadla sánka (ideálne úmrtie nejakej ženy), ale nič také sa zatiaľ nestalo, aj keď jedna udalosť k tomu mala vážne blízko a teraz som vážne strašne zvedavá, ako to bude ďalej pokračovať. Mať pri sebe ďalšiu časť, hneď sa do nej púšťam. Som vážne rada, že séria nabrala tempo a veľmi ma zaujíma, ako sa celý príbeh bude ďalej vyvíjať, hlavne keď sa na tom podieľa už aj Sanderson.

SkcSAM
16.08.2021

Posledná kniha od Jordana je pecka. To tempo ! V tejto knihe sa stalo viac ako za posledné štyri knihy dokopy. V tejto knihe boli scény, pri ktorých som mal zimomriavky. Ďakujem pánovi Jordanovi za tento úžasný svet, ktorý vytvoril a teraz sa už len teším na posledné tri časti od Brandona Sandersona.

Gordonlord
15.12.2020

(+ SPOILER) Jsem rád, že poslední, čistě Jordanova kniha skončila na lepší notě, než spousta předchozích dílů.

Hned úvod knihy obstará souboj Valdy a Galada, který je skutečně napínavý (to se v Kole Času nestává) a navíc přidává k Jordanovým originálním vkladům i další prvek a to soubojový. U většiny spisovatelů si dost dobře neumím vizuálně představit, co se děje, když čtu o tom, jak např. hrdina "sekl mečem nalevo napříč pravou otočkou" a podobné detaily, které mi souboj nepřiblíží, ale spíš dokonale zmatou. Jordan tohle geniálně obešel tím, že dává prostor čtenářově představivosti tím, že různé šermířské finty popíše stylem "Volavka v letu" nebo "číhající levhart" a tak dále. Tohle si okamžitě vizualizuji a nemám problém souboje pochopit. Bravo.

Potom je tu děj. Ano, tentokrát je tady vážně děj. Několik příběhových rovin, jako je osvobozování Faile, obléhání Caemlynu a pár dalších zde dojde svému rozuzlení a částečnému uzavření, za což jsem rád. Celkově mě tentokrát jedna pětina knihy vážně bavila, takže na odpad to určitě není, ale...

Všechno ostatní je už zase špatně jako vždy. Postav už je tolik, že si už vážně nepamatuji, kdo je kdo a kdo tam má jakou roli (ono je to v 99% případů stejně jedno), protože hlava normálního člověka není schopna prostě pobrat osudy 2782 charakterů. (pozor, tohle není číslo které jsem jen tak plácnul, ale dle wikipedie reálný počet postav v téhle sérii !!!!)

Navíc většinu času tohle mraveniště jmen řeší podružné, nudné a suchopárné záležitosti, takže číst o nich je pouze ryzí utrpení. To, že je vše opět šíleně natahované (o šnitek méně než v předchozích dílech ovšem) hodně daleko za hranici snesitelnosti, jen prohlubuje celkový doje čínského mučení.

Dál už se nechci opakovat. Jordan zcela objektivně neumí popsat vypjaté situace, neumí vybudovat napětí a tak všechny závěrečné bitvy vyzněly suchopárným, těžce nezůčastněným dojmem, popsané zcela bez zájmu s tím, že všechny postavy závěrečnými střety propluly jako princezničky na lodičce při měsíčku.

Nicméně je smutné, že se Jordan svého Tarmon´Gaidonu (nebo jak se ta blbost píše) nedožil. Kdyby měl kolem sebe lidi, kteří by mu poskytly tolik nezbytnou zpětnou vazbu, v klidu by to stihl dopsat a s kvalitním vedením a editorem to mohla být čtivá, klišovitá, lehce nudná, ale přesto zajímavá trilogie. Takhle je to zatím 11 bichlí ultra nudného a prázdného ničeho.

petrulka
07.11.2017

Knihu jsem četla s tak velkým časovým odstupem, že mi ani moc nevadilo to neustálé uhlazování suknic a dokonce jsem si to i užila...děj není strhující, je to jedna z těch zdlouhavějších částí ságy.

Weezing
10.01.2016

Výrazné zlepšení po minulém díle. Hluchých míst je pomálu. Jediná dějová linka, která mě nezajímala byla o Elain v Caemlynu...