Bouře přichází

Rand al’Thor, Drak Znovuzrozený, usiluje před Poslední bitvou o sjednocení roztříštěné sítě království a uzavřených aliancí. Zatímco se snaží zastavit postup Seančanů mířících na sever – a přitom si přeje, aby s vetřelci dokázal uzavřít alespoň dočasné příměří – jeho spojenci s hrůzou sledují stín, který narůstá v srdci samotného Draka Znovuzrozeného. Egwain al‘Vere, amyrlinin stolec vzbouřených Aes Sedai, je zajatkyní v Bílé věži a objektem rozmarů její tyranské vůdkyně. Zatímco vše směřuje k seančanskému útoku, o jehož bezprostřední hrozbě ví, snaží se Egwain spojit nesourodé frakce Aes Sedai a poskytnout jim vedení tváří v tvář narůstající nejistotě a zoufalství. Její boj prokáže odvahu Aes Sedai a rozhodne o budoucnosti Bílé věže – a možná i samotného světa....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/282342/boure-prichazi-Zvb-282342.jpg 4.754

Kolo času 12.

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno, Fantom Print

The Gathering Storm, 2009

Kniha Bouře přichází

Luigi1

Škoda,že Jordan zemřel tak mladý a náhle.Jeho rukopis se mi moc líbil.No Sanderson se snažil začlenit do té skupiny postav,které Jordan tak mistrosky oživil.Dějově jsem spokojen.

Gordonlord
22.12.2020

Mistrovská lekce, jak uplést z hovna bič.

Zabrousili jste do komentářů k téhle knize, abyste zjistili, jestli se Jordanova ubíjející série v rukou jiného autora změní konečně v dobrou četbu ? Jste někde uprostřed Kola Času a už vám fakt dochází síly v tom pokračovat ? Chcete vědět, jestli má cenu dotáhnout to čtení až sem ? No... odpověď není úplně jednoduchá.

Asi záleží na tom, kde zrovna jste. Protože od třetího po jedenáctý díl je to peklo a pokud jste někde na začátku, tak prokousat se tím převážně špatným a dokonale zbytečným paskvilem dalších devět knih, to fakt není sranda.

V čem je tedy dvanáctý díl jiný ? Tak samozřejmě do série naskočil Brandon Sanderson. Skutečně dobrý spisovatel. Rozdíl oproti předchozím devíti knihám je zhruba stejný, jako když se nekonečně dlouho kodrcáte na rozvrzané dřevěné káře po kamenité silnici a najednou si přesednete do pohodlné limuzíny, svištící si to po kvalitní německé dálnici.

Skutečně si nemohu být jist, které pasáže psal Sanderson a které stihl připravit ještě Jordan, takže těžko hádat. Faktem ale je, že zde máme dva styly vyprávění, nepravidelně se v průběhu knihy střídající.

První obsahuje ty prvky, díky nimž většina knihy najednou získá spád, vyprávění si sice drží loudavé tempo, ale není v něm již jediné zbytečné slovo, jde se k věci a každý řádek mě dokázal naprosto pohltit a vzbudit dramatické pnutí, kdy se čtenář jen chvěje, co přijde dál.

Postavy, které byly posledních devět knih směšně dětinské, fádní a hloupě generické, zde najednou jen za použití několika dobře vypointovaných a trefných vět mistra slovotepce získají hlubší rozměr a z toporných panáků se stávají uvěřitelné, hluboké a poutavé charaktery. To, co se nepovedlo celých 11 tlustých bichlí, je zde s lehkostí a mistrným umem zvládnuto levou zadní. Postavy milujete, nenávidíte a vyprávění sebou najednou nese celou paletu pestrých emocí. Pokud měla série dosud pouze zabitý potenciál, tak ten byl vytažen na povrch a zářivými barvami vymalován !

Navíc vyprávění je najednou mnohem čistější a jasnější. Čtenář se tak již nemusí brodit bahnem špatného a neuchopitelného vypravěčství a domýšlet si, co tím či oním Jordan chtěl říci a dokonce ani neztratíte nit, když během rozhovoru dvou postav musíte najednou pět stran číst o barvě koberce. To už tady není vůbec.

A pak jsou zde pasáže, psané druhým stylem vyprávění. A to tím, který je úplně stejný jako to, co se dělo všech 11 předchozích knih. Nudné, fádní nic o ničem, táhnoucí se naprosto předvídatelně jako gumový sopl z bezďákova nosu, kde mi přišlo, že postavy, které dostaly nesmírně živoucí jiskru a hloubku, jsou opět šedými bezduchými panáky bez špetky charismatu (zejména u Egwain se tohle dělo)

Aby\ch to shrnul - pokud Jordan ze dne na den naprosto nezměnil styl psaní a neznámo odkud nezískal talent, tak hádám, že ta mrzká vata pochází z jeho pera a to výsostně mistrovské vypravěčství je dílem Sandersona. Ale těžko říct. I zázraky se někdy dějí a tohle nemohu určitě říci s jistotou.

Faktem je, že v čtivějších pasážích jasně vychází najevo, že se zde uklízí bordel předchozích dílů a ještě více leze na světlo, jak 95% všech dějových linek předchozích knih bylo vlastně téměř k ničemu.

A také faktem je, že tohle už je vážně dobrá a poutavá kniha.

petrulka
29.11.2017

Sanderson převzal Jordanovu štafetu se ctí. Pro mě osobně příjemnější styl. Po několika předchozích a velmi rozvleklých dílech má tento opravdu spád. Vůbec mi nechybí nekonečné popisování vzhledu šatů a jejich uhlazování. Ale to je možná tak vše, co bije do očí, pokud jde o změnu autora. Drobné niance jsou samozřejmé, ale nic rušivého, téměř jakoby se nic nestalo. Pro mě velmi příjemné překvapení.

Weezing
23.02.2016

První čtvrtina knihy mě moc nezaujala. Přišla mi moc seznamovací, jako kdyby jsme postavy nikdy předtím neviděli nebo uplynulo 10 let od vydání předchozího dílu. Ale potom to byla celkem jízda, která to bohatě vynahradila. Děj se zaměřuje převážně na Randa a Egwain. Rand se snaží vypořádat se Seanchany a Egwain sjednotit Bílou věž. Kromě toho ale dojde k řadě dalších důležitých událostí, které posunují svět blíže poslední bitvě.

Jinak co se týče stylu psaní, tak kromě rychlejšího střídání perspektiv (skoro každá kapitola znamená novou), které je vidět na první pohled, bych řekl, že Sanderson je mnohem víc orientován na děj oproti Jordanově popisnosti světa a postav. Možná je to ale jen tím, že už se blíží konec a není čas na žádné odbočky a Jordan by to napsal podobně. Dále mi také přišlo, že Mat je psán jinak. Sanderson ho má jako spíš prvoplánově komickou figurku.

Autoři knihy

Robert Jordan