Kodaňská trilogie: Dětství – Mládí – Závislost

Kodaňská trilogie: Dětství – Mládí – Závislost https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/509797/kodanska-trilogie-detstvi-mladi-zav-wNE-.jpeg 5 127 27

Niterná zpověď jedné z nejvýznamnějších dánských autorek dvacátého století V Dánsku již kultovní trilogie, původně vydaná ve třech útlých knihách, zavádí čtenáře do Kodaně mezi třicátými a sedmdesátými lety dvacátého století. Tove Ditlevsenová vypráví svůj životní příběh: pocházela z prostého dělnického prostředí a snažila se z něho co nejdříve uniknout do světa literatury. Kniha zobrazuje složitá ženská přátelství, manželství bez citu a porozumění, mateřství a nechtěná otěhotnění, milostná vzplanutí, rozpolcení mezi dvěma muži, závislost na alkoholu a drogách, ale především závislost na psaní. Autorka se v pouhých sedmnácti letech stala slavnou básnířkou, ovšem věnovala se i psaní novel, románů, povídek, esejů a především memoárů. Svůj život ukončila roku 1976 sebevraždou. Ačkoliv ji soudobá kritika kvůli dělnickému původu i prostému faktu, že je žena, nebrala příliš vážně, nakonec se vypracovala v jeden z nejnaléhavějších hlasů dánské literatury dvacátého století a se stejnou intenzitou oslovuje čtenáře po celém světě i dnes. ––– Nezpochybnitelné mistrovské dílo, které dokáže zaplnit jistý druh vnitřní prázdnoty. […] Tak trochu jako kdybyste zjistili, že hrdinky neapolské tetralogie Eleny Ferrante opravdu žily. — The New York Times V dnešní individualistické kultuře se spisovatelé tak často zaobírají vlastním životem, že se čtenář brzy začne nudit. Jako hotové zjevení stojí proti této tendenci bezohledná zpověď Tove Ditlevsenové z roku 1971 — autorka je ve svém líčení života podle středostavovských norem zcela nekompromisní, ovšem tato neúprosnost ve stejné míře dohání i ji, její manžele a okolí. — Weekendavisen Ačkoliv je Kodaňská trilogie jen malou částí autorčina mimořádného odkazu, už sama evokace souboje ženy z dělnické třídy s představiteli kulturní elity nebo s vlastními démony z ní dělá mistrovské dílo. — The Guardian... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry
Vydáno: ekniha , Host

Barndom, Ungdom, Gift , 1967

Ronny
10.02.2023 5 z 5

Vynikající, kvalitně napsaná autobiografie,zaujala mě od první stránky. Nechyběla ani humorná místa,ovšem ve třetí části,kde autorka bojovala se svou závislostí,už se jednalo o drsné čtení.

Atuin
15.01.2023 5 z 5

Skvělý překlad, výborně celé knize sedl. Děkuji Hostu za vydání a Ladě Halounové za překlad. Knihu jsem si přečetla s manželem znovu a bylo to velice citové Společné čtení. Opravdu jsem ráda že jsem pi ní sáhla i v našem překladu, ještě kdyby tak někdo přeložil Niebo v kolorze siarki...Nebe v barvě síry...

JitkaSatavova
04.01.2023 5 z 5

Moc pěkně, svižně, hluboce, upřímně, výstižně a upřímně napsaná kniha.

iška
04.01.2023 5 z 5

I pro mne to bylo první setkání s autorkou. A velké díky překladatelce a nakladatelství Host, že mně to umožnily. Hodně upřímné vzpomínky a rozhodně za přečtení stojí.

dagmar7365
02.01.2023 4 z 5

Knihy bez přímé řeči bývají občas hodně těžké na čtení, to se ovšem netýká Kodaňské trilogie. Tove Ditlevsen je natolik zdatná vypravěčka, že jsem hltala stránku za stránkou a poslední část trilogie Závislost, to je skutečně jízda. Místy mě kniha upomínala na Geniální přítelkyně Eleny Ferrante, jen tentokrát se příběh odehrával v meziválečné Kodani, kde se ale chudákům žilo stejně těžce a Tove prožívala své vlastní touhy, sny, výhry a prohry.

maryzka
31.12.2022 4 z 5

Přiznám se, že jsem od této autorky nic nečetla, neboť ani nevím zda to vyšlo před rokem 1989. Tuto biografii jsem si koupila, neboť mě v knihkupectví velmi zaujala. No musela jsem se divit jaký v Dánsku byl odlišný život . I když jsem se musela nad některými věcmi pousmát. Autorka snad měla směsku rebelujícího, naivního ducha. Některé slova pomalu neznala, přiznává slabost v etiketě při stolování, ale ví něco o antikoncepčních prostředcích. A také psát otevřeně o partnerských vztazích a závislostech no to je taky prima čtení. Asi by mě zajímalo co se stalo s jejími dětmi. Bylo by to velmi zajímavé a třeba poučné, zda nebo spíš jejich výchovu ovlivnila.

Atuin
22.11.2022 5 z 5

Tuto knihu vřele doporučuji. Je to velice dobře napsaná autobiografie, zanechá ve vás silný a neodmyslitelný pocit a zážitek a jen tak na tuto knihu nezapomenete. Četla jsem v polském překladu na jaře a velice se těším na rereading v češtině. Všechny tři části jsou velmi pod kůži a třetí je úplný masakr.

dánská literatura 30. léta 20. století Kodaň autobiografie dělníci

Tove Ditlevsen