Kodaňská Píseň písní

Kodaňská Píseň písní https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476586/bmid_kodanska-pisen-pisni-5YE-476586.png 4 193 68

Životem kypící román o hledání lásky století, velkých ztrátách i druhých šancích Rodinná sága, v níž plachá malířka Esther líčí osudy tří generací žijících pod jednou střechou, se odehrává v Kodani, na scéně Pařížské opery a v cirkuse Sovalskaja na předměstí Petrohradu. Když Hannibal v roce 1921 koupí dům v Kodani, představuje si domov naplněný operou, bohémským duchem a láskou, která by byla stejně opojná jako v Šalamounově Písni písní. Jenomže pro jeho nevěstu, ruskou artistku Varinku, skončilo období zázraků už ve chvíli, kdy na vlastní oči viděla, jak její první milý mizí v hroším chřtánu. Zato dcera Hannibala a Varinky, stevardka Eva, milovnice kouzel a patrně i jasnovidka, nalezne mnohem vášnivější vztah, když se zamiluje do švédského krotitele holubů Jana Gustava. Hannibalova touha po lásce a umění se přenese i na jeho vnučky, dvojčata Esther a Olgu, které soupeří o post rodinné umělkyně, zatímco jejich starší sestra Filippa se touží stát první kosmonautkou na světě.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

Højsangen fra Palermovej , 2020

lusila
06.03.2022 5 z 5

Táto kniha je čarovný debut autorky, ktorá zároveň spieva /jej piesne sú krásne/ a aj maľuje. Zrejme preto vytvorila príbeh, ktorý sa podobá obrazu impresionistu. Zblízka môže pre niekoho znamenať chaos, no stačí nájsť správnu vzdialenosť a rozvinie sa osobitý život postáv troch generácií jednej rodiny. Hudbou a poéziou očarený Hannibal sa zaľúbi do svojráznej Varinky. Tá má svoju životnú filozofiu: Ignoruj to h....Ich dcéra Eva a jej dvojčatá , ktoré sú rozdielne ako deň a noc, škaredý pes-najdúch Igor, sused Hrobár a jeho rodina... všetkých spája hľadanie dokonalosti- lásky. Je ukrytá na stránkach Starého zákona a volá sa pieseň piesní. Existuje však taká dokonalosť? A je vôbec potrebné nejakú dokonalosť hľadať? Myslím, že mám ďalšiu obľúbenú autorku.

Bastien581
25.02.2022

Na knize a textu oceňuji hlavně jemnost, kterou je prodchnuta. Tematicky je mi kniha blízká, vyprávění je velkolepé, postavy jsou dosti zajímavé, aby se člověku chtělo číst dál a zjistit, kam se jejich osudy budou ubírat. Historie je v knize pomálu, jde především o lidi a jejich osudy, což oceňuji. Líbil se mi i delší časový úsek, který příběh zachycuje, kulisy - tedy místa, kde se děj odehrává. Postavy jsou navíc tak sympaticky divné, že se k nim časem budu chtít vracet.

Yaruschka
20.02.2022 3 z 5

Do poloviny knihy jsem měla velký problém udržet pozornost, druhá polovina lepší, přesto jsem čekala víc.

PéEm
13.02.2022 3 z 5

Nebylo to špatné, hodnocení je spíš mezi 3-4 hvězdičkami. Jen jsem čekala trochu víc, nebo jsme se s knihou prostě "nepotkaly" ve správné náladě a čase.

Kaduri
11.02.2022 5 z 5

Rozmýšľam, čo to vlastne bolo. Rodinná sága? Magický realizmus? Kniha o umení? Kaleidoskop životných momentov?
... nakoniec je to jedno, lebo knižka bola skvelá.
Sledujeme osudy dvojičiek Esther a Oľgy, ich životné kotrmelce, pády a vzlety.
Cítiť, že je to knižka severskej autorky, píše tak nejako odosobnene, konanie jednotlivých postáv popisuje, ale nehodnotí. Napriek tomu som knižku prečítala jedným dychom, je vtipná, svojim spôsobom dojímavá a vôbec nie patetická.
Pre mňa jedna z najlepších kníh tohto roku.

"... Snad právě proto ho touha létat rychle přešla. A radši jen dostával z nebe
zprávy, roztahoval paže se signalizačními vlajkami a nabízel péči,
když se přelétaví a ztroskotavší členové rodiny řítili k zemi."

"Komu by se vůbec chtělo dožít se osmaosmdesáti?“ mumlám jí do
ještěřího obličeje poněkud pomstychtivě, poněvadž o mně řekla, že
jsem byla ošklivé dítě.
„Těm, kterým je sedmaosmdesát,“ odpoví mi jasným hlasem.

Audrina
11.02.2022 3 z 5

Moc netuším, jak knihu ohodnotit. Využitý jazyk je moc pěkný a příběh by měl potenciál. Nějak mě ale nedokázal vtáhnout do děje. Přišlo mi to často zbytečně natahované a moc nedokážu pochopit, co vlastně měla být ta hlavní myšlenka celé knihy.

Kristulda
28.01.2022 5 z 5

Kniha mě vtáhla do děje už od první stránky, autorčin styl psaní mě sedl jak pr..l na hrnec, chtěla jsem si užít kazdé slovo, písmenko a chtěla jsem, aby knížka neměla konec.

Je to nádherné čtení. Humorné a moudré vyprávění o strastech i radostech života. Má to osobitý humor. Touto knihou jsem natolik okouzlena, že na ni budu ještě dlouho myslet, po přečetení jsem se usmívala od ucha uchu a po tvářích mi tekly slzy a to se mi opravdu nestavá.

Můžu říct že tato kniha patří mezi moje top knihy, ba dokonce, že tento žebříček vede. Opravdu neuvěřitelné.

Po přečtení jsem psala nejlepší kamarádce zprávu ,, Nikdy jsem nečetla nic krásnějšího. Kniha mě tak naplnila a teď tu ležím a pláču, to bylo tak neuvěřitelně krásné,,.
Hodnocení 100%

Bobina74
26.01.2022 5 z 5

Román Kodaňská Píseň písní je nádherné čtení, kde se za napsanými řádky skrývá tajemství života i hledání svého místa ve světě, který se s vámi zrovna nepáře. Humorné a moudré vyprávění o strastech i radostech bytí je podáno osobitou formou, s lehkostí a myšlenkovým přesahem. Tento román ohodnotí hloubaví a lehce ztřeštění čtenáři, kteří dokáží ocenit osobitý humor autorky na hraně bláznovství a vidí pod popsanými stránkami o něco víc, než jen obyčejný příběh jedné rodiny. Více v recenzi od Kniha za knihou.