Kód růže

Kód růže https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/484499/bmid_kod-ruze-awt-484499.jpg 5 211 64

Rok 1940. Zuří druhá světová válka a Británie se připravuje k boji s nacistickým Německem. V zámečku Bletchley Park je založeno speciální kryptografické pracoviště, kde se ty nejbystřejší hlavy učí dešifrovat tajné informace nepřátelských vojsk. Energická Osla, dívka z dobré rodiny, je krásná a bohatá a zdánlivě jí nic nechybí. V hloubi duše však touží prokázat své schopnosti a inteligenci. Naopak neústupná Mab pochází z chudé londýnské čtvrti a touží si především najít výhodné manželství. Domácnosti blízko Bletchley Parku, které mají volné pokoje, u sebe musejí z nařízení vlády ubytovat zaměstnance kryptologického štábu, a tak se tyto dvě zdánlivě odlišné dívky ocitnou v jednom pokoji. Při práci se spřátelily, ale stačila malá roztržka a přátelství vzalo za své. Uplyne několik let, je rok 1947 a v Británii se chystá svatba královny Alžběty s princem Filipem. Beth žije uvězněná v psychiatrické léčebně, protože se údajně „zhroutila“. Ve skutečnosti byla nespravedlivě obviněna a zná temné tajemství – že v Bletchley Parku působil zrádce. A právě ten se postaral, aby byla „uklizena“ do ústavu. Na světě existují jen dva lidé, jimž Beth důvěřuje natolik, aby se na ně obrátila s prosbou o pomoc. A tak se nakonec dávné přítelkyně opět setkávají, tentokrát aby společně pachatele dopadly. Děj knihy vychází ze skutečných událostí.... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

The Rose Code , 2021

Jiparis
05.03.2023 5 z 5

Poutavý příběh, který nás vnese do války, kde je občas nutno zájmy vlasti povýšit nad osobní. Důsledkem toho trpí mezilidské vztahy a celé rodiny. Skvěle vykreslené postavy se všemi klady a zápory.

Elapheg
03.03.2023 5 z 5

Tak tohle byla bomba. Měl jsem vysoká očekávání od knihy a ta také byla naplněna. Kniha je o to více krásná, že vychází ze skutečných událostí, na kterou navazuje fikce. Mab, Osla a Beth jsou tři kamarádky, které pracují v Bletschley Parku, kde dešifrují kódované zprávy Němců. Ani mezi sebou nesmějí o své práci mluvit, protože je mimořádně tajná. Všechny tři dívky pracují pro Británii neúnavně na prolomování šifer, překládání zpráv, kde leckdy prolomí opravdu mimořádné zprávy, které zachrání mnoho životů. Ovšem i mezi tyto dívky vtrhne tragédie, která se navíc objeví v čase, kdy je Bethany křivě obviněna zrádcem a umístěna v psychiatrické léčebně, o čemž téměř nikdo neví, jen zrádce, Osla a Mab. Bethanii se podaří kontaktovat své dávné kamarádky s prosbou o pomoc, která má navíc dopomoci odhalení zrádce, který s nimi všemi v Bletschley Parku pracoval a předával tajné dekódované zprávy jiným a který za Bethininým uvězněním stojí. Knihu jsem četl s velkým napětím, zvláště dnes, kde jsem to prostě musel dorazit, abych věděl, jak tento úžasný příběh o lásce, přátelství, zradě, cti, tajných šifrách skončí. Konec je jako celý příběh přímo famózní a nevadí mi, že není zcela vše dle reality. Tato kniha je ještě lepší než Alicina síť a já si ji dokonale užil. Je to opravdu neobyčejná kniha a já na ni mohu pět jen chválu. Před autorkou smekám, protože tohle je perla z její tvorby a tuto perlu doporučuji všem čtenářům, kteří se zajímají o příběhy z války. Jednoznačných pět hvězd. :-)

Jaruš7
27.02.2023 5 z 5

Díky Googlu jsem si četbu nadstandardně užila.
Knihu řadím do skupiny "romány faktů".
Elita Churchillových "zlatých husí, co snáší zlatá vejce, ale nekejhají", byla s Enigmou jeho přísně tajnou zbraní.
Osudy postav poznamenané přísahou měly neviditelný cejch tajných hrdinů.

Bonus - princ Philip.
Dobové fotografie a závěrečný epilog mají vypovídající hodnotu celé knihy.

Poutavá četba v tíživých dobách války.

Květ
20.02.2023 3 z 5

Historický román na motivy skutečných událostí.
Kdybych neměla tak velká očekávání, bylo by to lepší.
Kdyby měl román 350 stran místo 650, bylo by to lepší.
Kdyby nebyl tak plný klišé, bylo by to lepší....
Zajímavý námět i postavy, ale nedokázala jsem se po celou dobu čtení nějak nadchnout. Žádná z hlavních hrdinek mi nepřirostla k srdci, neustálé omílání šifrování mě pak začalo lehce nudit a děj se mi táhl. Asi špatná konstelace, načasování, nevím... není to špatná knížka, ale čekala jsem víc.

Bubo19
09.02.2023 5 z 5

Tato autorčina kniha se mi zatím líbila nejvíc. Šifrování mě vždycky fascinovalo a o Bletchley Parku jsem samozřejmě slyšela, ale vůbec jsem netušila, co všechno práce v něm obnášela. Autorka se nezabývá jen šifrováním, ale všemi činnostmi, které na sebe navazovaly, a jedna bez druhé by nefungovaly. Vše poznáváme prostřednictvím tří hlavních hrdinek, každá je úplně jiná a za normálních okolností by se nikdy nesetkaly, ale je válka a je třeba prolomit šifry nepřítele, takže rozdíly jdou stranou a všichni táhnou za jeden provaz.
Příběh je zajímavý, napínavý, co víc si přát. Líbilo se mi i to, že autorka na závěr vysvětluje, které skutečné postavy ji inspirovaly, ale také co si upravila pro knihu a ve skutečnosti bylo jinak. Určitě doporučuji přečíst.

Szilvia1
27.01.2023 5 z 5

Knížka byla super,krásný příběh o přátelství,která trvala i po válce,a která(i když to v příběhu chtěli zničit) se nevzdala.Autorka píše krásné příběhy,které se zčásti událi.Už jse těším na další autorčinu knížku.

tereza8418
03.01.2023 5 z 5

Tak tohle je neco! Celou dobu jste v pribehu a hltate a hltate a chodite spat ve dve rano,protoze se od knihy neda odtrhnout.
Ted mam jen problem,co si vybrat jako dalsi knihu,protoze po tehle to bude mit spousta knih tezke.

biki
26.12.2022 5 z 5

Jak se tak ohlížím na svou letošní bilanci přečtených knih, tak tato je bezesporu na úplné špičce. Příběh tří naprosto odlišných dívek na pozadí skutečných událostí a množství perfektně zpracovaných historických faktů je opravdu fascinující a mimořádně čtivý. Těžko si dnes představit, jak obtížné bylo v tehdejších podmínkách (bez pomoci počítačů) prolamování šifer a kódů. Jak extrémně stresující tato práce byla, jak doslova pohltila většinu těch, kteří se jí zabývali a jak hluboce ovlivnila jejich životy i po válce. Že se příběh zdá někdy zdlouhavý? Ale on vytváří opravdovou mozaiku, která, jak se domnívám, vystihuje tehdejší válečnou dobu, v níž ale lidé včetně našich hrdinek prožívali také své osobní, nezřídka i tragické příběhy. Myslím, že to dokonale shrnula jedna z hrdinek, Osla (zkráceně): "Já vím, že je válka. Jenže zároveň s ní se odehrává ještě něco dalšího - život."
A doporučuji opravdu si přečíst také doslov, který ještě některé dějové linky z příběhu dokresluje a také doplňuje další fakta i z poválečné doby.

kneslova
14.11.2022 4 z 5

Kdyby to bylo kratší tak by to z mého pohledu bylo knize prospěšnější

SilviiM
06.11.2022 5 z 5

Věděla jsem, že kniha bude vynikající, protože autorčiny knihy znám. Ale ona byla přímo bravurní a strhující. Knihy od Kate bych mohla číst pořád dokola a nikdy by mě neomrzely.

Nessie72
03.11.2022 5 z 5

Opravdu výborná kniha, výborně vyvážený poměr romantiky a reality válečné Británie. Postavy jsou naprosto uvěřitelné, skvěle vykreslené, prostředí přímo vidíte před očima. Pro mě jedna z top knih tohoto roku. Určitě si přečtu další autorčina díla.

iva23
02.11.2022 2 z 5

Mě bavily jen ty části z dešifrování, ta romantická omáčka okolo byla až trapná. Ale dočetla jsem to.

Katka2382
26.10.2022 5 z 5

Joj,to byla jízda.
Velmi čtivé jako vždy,u této autorky to snad ani jinak nejde.

Renka931
21.10.2022 5 z 5

Skvělá kniha.
Od první stránky se četla plynule, nikde nic nevázlo. Všem kdo váhají ji s radostí doporučuji!

zuzana2599
13.10.2022 5 z 5

DOKONALÝ HISTORICKÝ ROMÁN !
Občas se stává, že v té spoustě knižních novinek i již vydaných titulů, čtenáři unikne knižní skvost či mimořádný autor. I já mám ve své domácí knihovně autorčinu Alicinu síť ještě nepřečtenou. Také proto bylo toto moje setkání s Kate Quinn premiérové.
Ano je jisté, že Osla, Mab a Beth jsou nezapomenutelné hrdinky. Jejich vnitřní síla, odhodlání i odvaha jsou inspirující. Velmi pěkné i překvapivé bylo pak pro mě románové setkání s princem Philipem, jehož dívkou byla Osla, a to nejenom v románu, ale i ve skutečném životě. Autorčina poznámka závěrem je zajímavá i obohacující.
Kód růže je skvěle propracovaný příběh s mnoha událostmi, které se opravdu staly. Je to příběh o přátelství v době války, o záhadné šifře a o tajemství, které je životu nebezpečné. Příběh, který bere dech !!!

bábuška
05.10.2022 5 z 5

Náročná kniha co do počtu stran, ale autorka opět zaujala svým příběhem. Tři náhodně se setkající dívky z nichž se stanou přítelkyně, společná práce na přísně utajovaném pracovišti při šifrování tajných informací, svou houževnatostí se stanou vynikajícími na kryptografickém pracovišti, z nichž jedna pro závist a obavu z vlastní zrady dosáhne toho, že je umístěna do psychiatrického ústavu. Ovšem další dvě dívky jí po válce pomohou zachránit a udavače po zásluze potrestat. Velice kvalitní četba.

mnohoknih
04.10.2022 5 z 5

Autorka to prostě umí. Vtáhne vás do děje během chvilky, takže se nebojte počtu stran. Je to tak napínavé! Opět jsou hrdinkami ženy ve válce. Příběh nám tentokrát přibližuje práci kolem šifrování, dekódování a ten mumraj kolem. A samozřejmě i tu lidskou stránku. Překlad se taky moc povedl. A víc neprozradím. Užijte si to!

Alice49
01.10.2022

Jedním slovem - skvělé !
Pár týdnů po přečtení jsem měla možnost navštívit město York - a našla jsem kavárnu "Bettys". Neuvěřitelné, že je dodneška jedním z nejpopulárnějších "tearooms" v Anglii.
Kniha je to nejlepší, co v dnešní době knižní trh nabízí ! A ráda bych zdůraznila perfektní !!! překlad Lenky Faltejskové !

astroweb
27.09.2022 5 z 5

Třetí kniha od této autorky, jsou všechny tři opravdu skvělé. Nejen literárním zpracováním zajímavé historie, ale i lidskými osudy.

laura
27.09.2022 5 z 5

Tři ženy...
Tři přítelkyně...
Tři osudy...

Rok 1939 - v Evropě zuří válka a v Anglii se nachází utajené sídlo, kde vláda soustřeďuje všechny, kteří by mohli pomoci v boji proti Hitlerovi... A tak se setkává jemná, osamělá Osla, drsná, uzavřená Mab, a zakřiknutá a týraná Beth. Ze zdánlivě nesourodé trojice se stanou přítelkyně, které k sobě poutá temné tajemství, o němž se nesmí nikomu zmínit - až do chvíle, než je rozdělí zrada...

Já vím, že je válka! Já vím, já vím! Jenže zároveň s ní se odehrává ještě něco dalšího - život. A většinou se odvíjí dobře až do chvíle, kdy se najednou zastaví.

O šifrách, láskách, nenávistích. O kryptoanalýze, nezměrném úsilí, zápalu, o docela obyčejných věcech mezi tím, o bolesti, která vás rve zaživa na malinkaté kousíčky - a nikdy nepřestává, i o naději, křehké a zoufalé. O zradě, osamění, intrikách i chybách, jichž se dopouštíme a které zřídkakdy můžeme napravit. O tom, že nejtěžší jsou ty okamžiky těsně předtím, ta chvíle, která rozhodne...

Proč a kdyby. Dvě nejbolestivější slova na světě...

Bolavé, kruté, napínavé a čtivé tak, že těch téměř 650 stran doslova vdechnete. Úžasný, dechberoucí příběh, na který dlouho nezapomenu. Od Kate Quinn to nejlepší - zatím. Věřím, že až napíše novou knihu, nejspíš opět překoná sama sebe.

Jedna jiskra zhasne
a po ní další, snad
příliš křehké
aby přes lítost mohly plát...

Krásné!