Knihy a jejich lidé: Čtenářské životopisy

Knihy a jejich lidé: Čtenářské životopisy https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/236933/bmid_knihy-a-jejich-lide-646908b87a539.png 4 20 20

Soubor třiatřiceti čtenářských životopisů lidí, kteří se sice nenacházejí v centru mediální pozornosti, ale o to více se podílejí na utváření knižní kultury v naší zemi. Editorovi se podařilo shromáždit mezi lety 2010 až 2013 pestrý vzorek lidí zabývajících se profesně knihami a nyní přináší jejich osobité vzpomínky a zajímavé osudy, nejen čtenářské, ale také profesní… ba i osobní. Najdeme tu spisovatele (S. Monyová, J. H. Krchovský, A. Bajaja), nakladatele (F. Tomáš, J. Říha), překladatele (H. Stachová, J. Pelán), editory (M. Machovec, M. Jareš), knihkupce (P. Bouda, J. Kanzelsberger), ale i propagátory knihy a čtení (E. Katrušáková, J. Císař), literární kritiky a vědce (P. Voit, J. Med), knihovníky (L. Kurka, T. Řehák) atd. Knihu můžeme rovněž vnímat jako portrét doby — minulé i současné: nejstarší vzpomínky sahají ještě do časů první republiky, nejnovější k době zaznamenání rozhovorů. Jednotlivá vyprávění například přibližují, jak fungovala nakladatelství (Odeon — J. Pelán), z jakých pohnutek se zrodila Noc s Andersenem (H. Hanáčková) nebo proč vznikla distribuční síť Kosmas (J. Žák). Martin Machovec popisuje fungování undergroundu, Dana Kalinová pak začátky veletrhu Svět knihy. Kromě toho jsou v publikaci zachyceny také proměny jednotlivých profesí kolem knihy, včetně jejich společenského postavení. Tituly, na něž jednotliví narátoři vzpomínají jako na určující a formativní knihy svého života, se v bludišti literární produkce mohou i dnes stát dobrými čtenářskými tipy pro širokou veřejnost. Poslední část životopisů je věnována pohledu na časy příští — tomu, co se s knihou a čtením stane za jednu až dvě generace.... celý text

codeas
22.01.2021 4 z 5

Zajímavý náhled do příběhů lidí jejich život se točí kolem knih. Kromě tipů na čtení se dozvíte i jak začali číst a hlavně o době ve které vyrůstali a žili.

Carlita.cte
12.05.2016 3 z 5

Z knihy je patrné, že osobnosti odpovídaly na předem připravené otázky, což vedlo k hluchým místům typu vyjadřování se o tom, jestli čtou na záchodě nebo zda mají čtenářské rituály. Tato místa byla v knize rušivá a ubíraly prostor pro zajímavější témata. Osobně bych více upřednostnila vyprávění o oblíbených knihách a spisovatelích, namísto toho se většina zpovídaných rozhovoří o svých kariérách, což mi – s úctou k nim – přišlo často nudné. Taktéž bych byla pro zařazení osobností mladších ročníků, neboť v knize najdeme jen pár těch, kteří se narodili v sedmdesátých letech a žádné, kteří se narodili ještě později. Absence mladé krve způsobuje to, že kniha působí zkostnatěle a dojem jenom potvrzují závěrečná sentimentální zamyšlení nad tím, jestli klasická kniha přežije. Ze zajímavého nápadu tak byl vytěžen jen zlomek jeho potencionálu. Proto, aby tato kniha byla skutečným portrétem doby, by musela vypadat zřejmě jinak a mimo jiné neobsahovat čtenářské životopisy osob, které se do výběru nehodí jako např. politika Jana Kellera, který to celé pojal jako rozhovor o všem možném, jen ne o literatuře.

Pišingr
16.11.2015 3 z 5

Lidé vybraní do této knihy čtenářských zpovědí, lidé pohybující se okolo knih, nejsou dle mého názoru pro člověka, který se literatuře věnuje pouze jako koníčku, úplně známí. Rozhodně kniha ale budí touhu přečíst si některé zmiňované knihy, jsou totiž vpleteny do lidských příběhů. Příjemným překvapením pro mě bylo vyprávění Jana Nováka. Zajímavé názory, názory českého emigranta. Odstup a nadhled...

mončičáček
09.04.2014 5 z 5

Velmi zajímavé životopisy pestré palety osobností, které svůj život zasvětily knížkám. Není to jen inspirace čtenářská, ale i osobní... Spousta různých osudů, pohledů na život s knihami i bez nich a také úvah o budoucnosti knih a institucí s nimi spojených....Doporučuji všem knižním nadšencům :-)

Babouš
01.03.2014 4 z 5

Skvělé příběhy osobností českého knižního průmyslu: jak se ke knihám dostali, co rádi četli, jak vidí budoucnost knih a tak dále. Jenom autor mohl zařadit více známých lidí. Takhle mi přišlo, že se to místy opakuje. Evidentně všem kladl stejné otázky a odpovědi potom splývají. Trochu mi vadí obálka, která mi nepříjemně připomíná učebnice ze střední školy, ale nenechte se tím odradit, je to ohromně zajímavé čtení.