Knihovna v noci

Knihovna v noci https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28861/bmid_knihovna-v-noci-ZM1-28861.jpg 4 86 25

Alberto Manguel nás s neodolatelným nadšením provede po knihovnách všeho druhu, počínaje poličkami knih svého dětství až po „kompletní" internetové knihovny, od starého Egypta a Řecka po Arábii, od Číny a Říma po Google. Zamýšlí se nad zničenou Alexandrijskou knihovnou stejně jako nad osobní knihovnou Charlese Dickense, Jorge Luise Borgese a dalších. Vypráví příběhy lidí, kteří bojovali proti tyranii, aby zachovali svobodu myšlení, jako třeba polský knihovník, který tajně zachránil knihy před nacisty ničícími židovské knihovny, nebo afghánský knihkupec, který měl obchod otevřený i v době nepokojů. Zmiňuje se i o ústně tradovaných „knihovnách paměti" ve vězeních, knihovnách zakázaných knih, o fiktivní knihovně hraběte Draculy, o knihovně nikdy nenapsaných knih... Knihu doplňuje množství fotografií a ilustrací. Knihovna v noci je fascinující výpravou do Manguelovy mysli, paměti a rozsáhlých vědomostí o knihách a civilizaci. Tato kniha je pozváním do světa, kde knihy jsou jak požitkem, tak i nezbytností, osudem i potěšením, sladkým pocitem, když celý svět zmizí a zůstanou jen slova na popsané stránce. Susan Larson / New Orleans Times - Picayune. Alberto Manguel, argentinský autor a bibliofil, vzdává hold knihám jako svým bratrům a celoživotním společníkům. Julia Keller, Chicago Tribune Manguelovu knihu jistě ocení každý, kdo rád čte. Může se navíc stát inspirací pro kohokoliv, kdo kdy snil o tom, že si vybuduje svou vlastní knihovnu. Michael Dirda, Washington Post Book World... celý text

Literatura naučná O literatuře
Vydáno: , Host

The Library at Night , 2006

mončičáček
05.12.2015 5 z 5

Moc se mi líbí, že Alberto Manguel vnímá knihovnu jako fenomén, který člověka provází od nepaměti v různých podobách, a umí ji čtenáři představit v netušených souvislostech...Dozvěděla jsem se opět spoustu zajímavého :-)

lushi
17.07.2015 4 z 5

Manguel probral knihovny a úlohu knih v životě ze všech možných a neobvyklých úhlů (knihovna jako ostrov, přežití, stín). První polovina je slast, krásná slova o knihovnách pohladí na duši. Druhá polovina mi ale přišla slabší a mnohem náročnější k následování autorových myšlenek. Každopádně Manguel je obdivuhodný člověk s neskutečnými znalostmi knižní kultury.

jardadr
24.02.2015 5 z 5

Je radostným zážitkem v tomto světě narazit na člověka, který je jeden z "nás". A my co jsme na tom stejně víme, že ho nemusíme potkat osobně. Stačí když ho čteme...

KellyH
07.03.2014 5 z 5

Naprosto báječná kniha, která se čte jedna radost. Výborné vyprávění nejen o knihovnách, ale knihách celkově a jejich vlivu na člověka. Zajímavé náhledy do minulost, přítomnosti a uvažování nad budoucností. Nejednou jsem byla okouzlena Manguelovými myšlenkami, které dokázal zformulovat asi za všechny čtenáře.

„Ať pro své knihy zvolím jakékoliv uspořádání, prostor, kam je hodlám umístit, pokaždé nevyhnutelně mou představu přetvoří, ba co víc, zakrátko se bohužel ukáže jako příliš těsný a nutí mě uspořádání změnit. Žádný volný regál v knihovně nezůstane prázdný příliš dlouho. Knihovny se stejně jako příroda děsí prázdnoty, a tak je problém s prostorem obsažen v samé podstatě jakékoliv sbírky knih. To je paradox, který se vyskytne v každé běžné knihovně: má-li totiž - v menším či větším rozsahu - tendenci hromadit a uchovávat co nejúplnější záznam světa, pak tento úkol musí být nesplnitelný, neboť uspokojivě může být splněn jedině tehdy, když se hranice knihovny budou shodovat s hranicemi světa.“

LordSnape
17.07.2012 5 z 5

Nádherná kniha! Manguel umí tak kouzelně vyprávět a věrně nahlížet na knihovnu jako žádný jiný. Do této doby mě nenapadlo, že má takový prostor jako knihovna, tolik možností a rozměrů, jak na nás čtenáře působit. Bonbónkem už jsou pak jen historické reálie, tehdejší pohledy antických filozofů a vychytávky pro případ, když vám v knihovničce doma dojde místo.