Knihkupkyně

Knihkupkyně https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/361144/mid_knihkupkyne-XZa-361144.png 4 172 49

Denver, 1962: Kitty Miller se smířila se svým jednotvárným samotářským životem. Miluje knihy a s kamarádkou Friedou si založily knihkupectví. Je ráda, že má plnou kontrolu nad svým životem. Když nechce do práce, nemusí jít, nikomu se nemusí zodpovídat. V jejím životě byl jen jeden muž, lékař Kevin, ale nefungovalo jim to tak, jak Kitty doufala. Denver, 1963: Katharyn Andersson je vdaná za Larse, lásku svého života. Mají krásné děti, velký elegantní dům a spoustu přátel. Prostě všechno, po čem Kitty Miller toužila. Ale Katharyn existuje pouze tehdy, když Kitty spí... Kitty je přesvědčena, že tyto sny jsou prostě jen kvůli její hyperaktivní představivosti. Ale s každou další nocí se lákavý Katharynin život stává stále více reálnější. Může si Kitty vybrat, který život chce? A pokud ano, jaká bude cena za to stát se Katharyn? Hranice mezi těmito dvěma světy se Kitty začínají rozmazávat. Dokáže ještě rozlišit, co je skutečné a co jen představa?... celý text

Literatura světová Pro ženy Historické romány
Vydáno: , Omega

The Bookseller: A Novel , 2015

darinakovacova
03.01.2020 4 z 5

Příběh se mi moc líbil. Knihu jsem dostala jako vánoční dárek, podle obalu mě na první dojem nezaujala, ale příběh hlavní hrdinky jsem nakonec hltala a příběh jsem prožila v několika intenzivních hodinách.

Manifest blech
26.11.2019 3 z 5

Příjemné překvapení, kór když jde o Omegu.

Mandlevest
21.07.2019 5 z 5

V podstatě jsem knihu registrovala podle názvu, který mi byl hodně sympatický. Vždy jsem si přála pracovat s mými milovanými knihami. Ale člověk míní a život mění a tak se celý pracovní život zabývám financemi. Píšu to proto, že i v knize, která je opravdu velmi zdařilá a zcela mě pohltila, hlavní hrdinka žije svůj vlastní a k tomu paralelní život, který by byl realita, kdyby....Moc krásně napsaná knižka o náhodách, které ovlivní náš život, ale hlavně o lásce v mnoha podobách, přátelství, mateřství a hlavně o tom, že ten opravdový život máme jen jeden, je třeba ho žít
a to se vším, co přinese. Určitě doporučuji k přečtení.

Aghatte
06.06.2019 2 z 5

První polovina super, líbilo se mi, jak si říkala, "to se mi děje?, no, tak to je jedno, co řeknu", ta bezstarostnost, ta nereálnost, ten sen.... Těšila jsem se, co se jí bude zdát. Pak jsem začala tušit, že úžasný život na zámku po boku milujícího (posvěcené zázračným seznámením a záchranou života) je ten pravý, a přestalo to mít grády. Měla jsem ji raději jako skromnou starou pannu, než úžasnou matku. Ale bylo to čtivé, sympatický jazyk, originální nápad,ve vlaku se zpožděním jsem to přečetla, a jak jsem za knihu byla ráda!
A hlavně tam je zásadní ta myšlenka, se kt. se naprosto ztotožňuji - člověk nemůže mít všechno a všechno má své stinné stránky. I ráj. A člověk se nemůže vrátit a začít znovu, nemáme další šance. Proto je aktuální žít teď a tady. minulost nezměním a budoucnost nemusí přijít. Důležitý je dnešek!

MartinaPri
12.03.2019 5 z 5

Nenáročná oddechovka, ale velmi čtivě napsaná. Líbí se mi doba do které je děj zasazený, je zajímavé číst a porovnávat jak se žilo na přelomu 195x/196x v Denveru a u nás. Kniha v podstatě ze života o tom, jak je potřeba se vypořádat se situacemi, které nám osud předloží a jak by to dopadlo, kdyby jsme se rozhodli jinak.

muchomurka
23.01.2019 4 z 5

Ze začátku jsem se bála, že mě knížka nebude bavit. Děj, který se odehrává v roce 1962/1963? To mě nelákalo. Nedovedla jsem si představit, že hlavní hrdinka nebude moci využívat moderní technologie, které nyní běžně máme. Ale kupodivu mi to nevadilo. Naopak, děj byl čtivý a já hltala stránku za stránku. Sice jsem to, jak to asi je, správně tipla za půlkou knížky, ale co už.
Když o tom přemýšlím, tak mi teď nedává úplně smysl to, jak reagovala, když se poprvé probudila v šalvějové ložnici a některé její myšlenkové pochody, ale ve výsledku mi to nevadilo.
A velmi mě překvapilo, jaké bylo povědomí o autismu, jak se s tím hlavní hrdinka snažila vyrovnat a nějak to zvládnout, to bylo celkem drsné. Jsem moc ráda, že měla po boku Larse. To je chlap k nezaplacení. A i přes všechny rány osudu, kterým musela Katharym čelit, se mi líbilo, že to dopadlo dobře.

Šmoulinka1980
02.12.2018 5 z 5

Tak z tohoto příběhu jsem byla nadšená. Byl velmi hezky napsaný a moc dobře se mi četl. Doslova jsem při čtení žila s hrdinkou její dva životy a to se mi příliš často nestává. Čtení bylo až do konce záhadné a vlastně příběh neskončil úplně podle mých představ, nicméně za mě velké doporučení spíše tedy 'nenáročnému' čtenáři :-).

JankaV80
31.10.2018 2 z 5

Kniha mě ze začátku chytla, ale někdy okolo 120 stránky se to všechno zlomilo. Děj mi připadal rozvláčný, neměl žádný pořádný spád, ... :-( A tak jsem knihu nakonec "dočetla" pomocí přeskakování stránek a vyhledávání dějových zvratů, které byly zásadní. Od knihy, která má hodnocení 78%, jsem očekávala daleko víc, je mi ale jasné, že tohle je kniha, která osloví velký počet žen.

Danago
15.10.2018 4 z 5

Mě se knížka líbila moc. Je poutavá a moc dobře se čte. Dva životy, který je skutečný a který je jen vymyšlený?

Mufka
01.10.2018 5 z 5

Asi jsem ji měla raději jako Kitty, ale to už je věc názoru :-) Jinak je kniha psaná poutavě.. :-) Co mě na samotném konci knihy zarazilo je medailonek o autorce, kde je napsáno, že kniha Knihkupectví snů je její první román.. :-) Název Knihkupectví snů by se mi hodil vzhledem k obsahu lépe, ale tak.. co už :-)

Mahuleno
15.09.2018 5 z 5

Kniha o dvou životech, psaná v ich formě. O dvou životech, ne v v tom smyslu, jak je toto spojení běžně chápáno. Skutečně dva životy, které prožívá hrdinka románu Kitty či Katharyn, takže nejenom ona sama, ale ani čtenář neví, který je vlastně skutečný, a který sní. Asi v polovině se skutečnost překlápí a spolu s Kitty je čtenář zmaten. A závěr - to je to, co mi trochu vadilo. Vlastně to nebylo zcela jasně vyřešeno, rozluštění šlo tak nějak do ztracena. Čekal jsem nějaký jasnější, snad efektnější konec. Možná proto jsem čtení zrychloval, zvědav na řešení. Bohužel jsem měl pocit, že ani autorka nepřišla na to, jak tuto zápletku vyřešit uzavřít. Akcentací mateřských citů ve druhé polovině je možná kniha zaměřena zaměřena více na čtenářky, nicméně se mi líbila a četla se dobře. Líbil se mi nápad - centrální motiv dvou paralelních životů. Jednu hvězdičku z hodnocení jí ubralo podle mne nedořešené rozuzlení.

Peršanka
10.07.2018 1 z 5

Nic pro mě.

kneslova
21.06.2018 4 z 5

Celkem dobře se čte, takový průměr.

xindl007
18.06.2018 4 z 5

Hodně dávno jsem shlédla film, kde byla podobná zápletka. Žena, která žila dva životy. Jeden s rodinou v domečku na venkově, druhý po usnutí uprostřed velkoměsta. Nevíte někdo název? Ráda bych se na něj podívala znovu. Tato kniha byla podobná. Ve finále to dopadlo přesně obráceně, než ve zmiňovaném filmu, ale i tak jsem se do knihy začetla a bavila mě. Jistě, v určitém okamžiku už čtenáři dokáží s přesností říct, který z příběhů je fikce a který realita, přesto přečteno jedním dechem a líbilo se mi to.

PeťkaW.
15.06.2018 3 z 5

Docela dlouhou dobu mi trvalo, než jsem se začetla. Skoky mezi jednotlivými "realitami" mi přišly dost násilné a takové... umělé. Jak se oba příběhy začaly trochu rozvětvovat, zlepšila se i čtivost a v člověku se začala probouzet čím dál větší zvědavost, co je teda vlastně pravda. Na to, jak je kniha dlouhá, jsem čekala, že se bude třeba zabývat více rovinami příběhu, více tématy. Autorka se ale z 90 % spoléhala na to, že hlavní díl odtáhne originální prvek dvou realit a děj samotný tím trochu pokulhával. Ano, jiná témata tu byla, ale dost okrajově. Zamrzel mě i konec, čekala jsem, že bude víc vysvětlený a dotaženější. Postavy vám taky bohužel k srdci nijak zvlášť nepřirostou, protože je autorka nijak zvlášť nerozebírá. Knihkupkyně není špatná. Jako oddechová kniha postačí dobře a nápad dvou realit je poměrně originální. Já ale čekala něco víc. Nenadchne, neurazí... solidní průměr.

Marekh
14.06.2018 4 z 5

Ačkoliv se jedná o knihu pro ženy, rozhodl jsem se, že si knihu přečtu. Lákal mne název knihy - Knihkupkyně.

Jedná se o debut a musím říci, že se kniha četla dobře. Nepochybně má kniha potenciál oslovit především čtenářky. Kniha má určitě zajímavý námět - prolínání svou světů - klasický svět a svět, do kterého se ponoříme ve spánku.

Z této knihy jsem si odnesl např. to, že pokud člověka neuspokojuje práce, kterou vykonává a chtěl by se věnovat něčemu jinému, co by jej uspokojovalo a naplňovalo, měl by jít za tím snem.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Porušuji rovnou dvě pravidla, která nás ve škole učili. Pravidlo číslo jedna: o sobě můžeš zákazníkovi vyprávět teprve ve chvíli, kdy ses o něm všechno dozvěděla. A pravidlo číslo dvě: pokud mluvíš o sobě, mluv jen o pozitivních věcech.

Je správné chtít přítele. Ale neměla bys chtít někoho, kolem koho se bude točit celý tvůj svět.

Darovanému koni na zuby nehleď.

oolinkaa
13.05.2018 5 z 5

Dle anotace mě kniha ničím neoslovila, max názvem. Ale přesto mi byla doporučena v knihovně, tak jsem do toho šla. A jsem mile překvapena, kniha mě hned od začátku bavila. Sice cca od 3/4knihy jsem tušila, jak to nejspíš dopadne, ale i tak jsem se těšila na pointu a vyvrcholení děje. Za mě určitě super a doporučuji

girdi
07.05.2018 2 z 5

Nudila jsem se. Knihu jsem dočetla jen proto, že jsem v nemocnici žádnou jinou neměla. Asi to není tolik autorkou, jak mým až moc dobrým odhadem, ale prostě jsem všechno čekala....Navíc ač normálně nemám nic proti podrobnějším popisům, tak tady mě občas detailní líčení výzdoby interiérů až unavovalo. Takže bohužel tato kniha ode mě dostane pouhopouhé dvě hvězdy.

alena4154
06.05.2018 5 z 5

Výborná kniha. Přišlo mi, že jsem s hrdinkou opravdu žila. Bylo mi zřejmě zvláštní opravdu něco takového zažít. I když kdo občas nesní o dokonalém světě. Ovšem, který z nich je opravdu dokonalý..?

CatherineH.
05.05.2018 4 z 5

Tak tohle to jsem od knihy neočekávala. V lednu ve všech knihkupectví ji prodávali jako nejlepší novinku nového roku díky to mu nadpisu : Knihkupkyně.Kdo by si nekoupil název knihy podle příběhu o knihkupectví,kde hlavní hrdinkou je majitelka svého vysněného knihkupectví ? Skoro každý knihomol. :-)

Patřím do nich taky.Prahla jsem poté knize a co nevidět koupila.Jenže po jejím až teď přečtení,kde jsem měla ještě hromadu knih před sebou jej přečíst a potom tuhle Knihkupkyni - moje nadšení opadlo. :-(

Věřila jsem více skutečnému životu Kitty, jak sám úvod popisuje.Ano byli tam nějaké až moc neuvěřilné skutečnosti,že po osmi letech hovoru mezi ní a Larsem našla v knihovně ve starých novinách jeho úmrtní list.A že hledala jeho sestru,atd.Jak může hledat rodinu nějakého muže,kterého nikdy neviděla a zemřel,...? A vzpomněla si na něho ve snu po osmi letech.
A ohledně Katharyn jsem si myslela,že se Kitty zdá jaký byl by život s Larsem!S mužem,který bysme snad chtěly všechny ženy.:-)Katharyn měla všechno,ale ne tak úplně - ztratila rodiče.Byla to pro ní bolestná zpráva,se kterou se nikdy nesmíří,to žádný člověk ne.Je to bolestivý,ale nesmíme stále pro ně truchlit, ale žít pro sebe a pro lidi,které nás mají rádi a milují.Ostatní nás potřebují a my je také!
Myslela jsem si,že skončí u psychiatra,ale na konci děje to vypadalo,že nebude potřebovat lékařskou pomoc.
Nejvíc mě snad bavil konec.Vysvětlení,že neexistuje Kitty a její kocour,ale Katharyn a její rodina.
Moc nevěřím ani tomu Kittynimu životu.Jsou to jako dva virtuální životy a ne,že bych jeden z nich byl opravdu skutečný.

Dávám čtyři hvězdy kdyby to šlo tak tři a půl . Zachránil to konec a především Lars a přátelé kolem, jinak bych dala míň hvězd.