Knihkupec v Kábulu

Knihkupec v Kábulu
https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/8999/bmid_knihkupec-v-kabulu-qV5-8999.jpg 4 305 305

Kniha norské novinářky, která žila půl roku v afghánské rodině knihkupce v Kábulu, beletrizovanou formou přibližuje historii Afghánistánu, život za vlády Talibánu i dnešní každodennost členů rodiny ve starostech o knihkupectví i ve vztazích s ostatními lidmi. Jednotlivé kapitoly přibližují témata zakázané lásky, domluveného manželství, rodinných tradic a zvyklostí, islámského způsobu života i uvažování. Kniha získala řadu mezinárodních ocenění, naposledy jí byla v Británii udělena cena EMMA (Ethnic Multicultural Media Award) za významný přínos k většímu interkulturnímu porozumění.... celý text

Literatura faktu Biografie a memoáry
Vydáno: , NLN - Nakladatelství Lidové noviny

Bokhandleren i Kabul, et familiedrama , 2002

mysa.cek
14.07.2019 5 z 5

jedna z tých prepotrebných kníh, ktorá po prečítaní spôsobuje vďačnosť.

Radka_p
29.06.2019 5 z 5

Skvelo napísané, pútavé, dobre čitateľné, presne tento typ reportážnej absyntovskej literatúry mám rada. Miestami ma išlo roztrhnúť od hnevu nad patriarchálnym usporiadaním ktoré autorka v knihe prináša, nad dvojakou spravodlivosťou, nad postavením ženy v spoločnosti. Miestami som ďakovala Bohu, že žijem v spoločnosti v ktorej žijem a miestami som si uvedomovala aké náročné je pre mňa porozumieť (bez emócií) kultúre a mentalite tak odlišného národa.

petrarka72
09.02.2019 4 z 5

Velmi čtivé, velmi rozčilující, skoro nesnesitelné. Můžu se stokrát pokoušet být tolerantní - ale co Afghánci provádějí ženám a co si provádějí navzájem, když mají pocit, že by ve jménu ani ne tak Alláha, jako spíše vlastní arogance mohli, to je za hranicí. Chvílemi jsem spíš listovala než četla - a říkala si, že tady jsem správně. Aspoň mě nikdo neoznačí za kurvu a nezabije kvůli záchvěvu zvědavosti, aby o tom mohl s potěšením pokecat s manželkou...

bookcase
02.06.2016 5 z 5

Až děsivý pohled do života jedné afghánské rodiny. Čtivé, spíše dokumentární, viděla bych to na film. Ukazuje poměry, které určitě zažívat nechceme.

Sylvika
27.12.2013 5 z 5

Beletrie či dokument? Kniha umožňuje nahlédnutí do zcela odlišné kultury, otázka na kolik je to fikce a na kolik skutečnost. Ať už tak nebo tak, kniha je velmi čtivá a zajímavá.
V 19 kapitolách, které na sebe přímo nenavazují, se čtenář seznámí s afgánskou rodinou, ve které autorka několik měsíců pobývala, a životem v Afghánistánu po svržení Talibánu.

Eleanorra
20.10.2013 4 z 5

Unikátní pohled do života Afghánců. Životní příběhy členů rozsáhlé muslimské rodiny, které se odehrávají na pozadí politických nepokojů, oprese ze strany Tálibánu a ničivých konfliktů. Pro zajímavost: jedním ze 16 dekretů, jejichž dodržování vyžadoval Tálibán, je zákaz pouštění draků - kvůli neblahým důsledkům v podobě uzavírání sázek, úrazů a záškoláctví.

elli09
07.11.2012 5 z 5

Výborná kniha, kde sa dozviete ako fungoval život v Afganistáne po páde Talibánu. Pre nás nepochopiteľný život, pre nich tak prirodzený

valentýna
11.08.2012

Úžasná kniha, výborný způsob jak se dozvědět o současném životě v Afganistánu.

Márinka
08.07.2012 5 z 5

Čtení "z Afghanistánu" je vždy velmi zajímavé, i když mrazivé. Zvláště, když přesně vnímáte data a srovnáváte, co jste dělali, jak jste žili v daném roce...