Kniha ztracených jmen

Kniha ztracených jmen https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/500159/bmid_kniha-ztracenych-jmen-Kr7-500159.png 5 142 45

Zamilovala se v době, kdy v lásku nikdo nevěřil. Eva Abramsová chtěla nechat minulost navždy za sebou. Fotografie v novinách v ní však oživí vzpomínky na události staré přes šedesát let. Jen ona ví, že v objevené knize je zašifrován nejen osud desítek židovských dětí, jimž se díky padělaným dokladům podařilo z okupované Francie uprchnout do Švýcarska, ale také příběh lásky, který přerušila válka. Eva se tak z USA vydává do Berlína s nadějí, že v knize najde poslední vzkaz do odbojáře Rémyho. Spisovatelka Kristin Harmel se po úspěšných románech Počkej na mě v Paříži (2020) a Vinařova žena (2021) opět vydává do Francie, kde rozehrává romantický příběh o lidské odvaze na pozadí válečných událostí. Když Eva Abramsová spatří v novinách článek o knize, již během druhé světové války zabavili nacisti, vybavují se jí vzpomínky na minulost. Knihovnice v pokročilém věku se ze Spojených státu vydává do Berlína, aby konečně zúčtovala s minulostí. V myšlenkách se vrací do období, kdy zachránila desítky dětí, jimž díky falešným dokladům umožnila útěk z okupované Francie do Švýcarska. Aby nebylo na minulost dětí s novou identitou zapomenuto, Eva jejich osudy zašifrovala do liturgické knihy, která pro ni má zvláštní význam. Kromě tajných dat totiž odkazuje také na její milostný příběh s odbojářem Rémym. Jejich vztah však musel ustoupit záchraně o život. Kniha ztracených jmen jí může přinést odpovědět na otázku, kterou si pokládá několik desetiletí. Byl Rémy opravdu její osudovou láskou?... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: ekniha , Motto

The Book of Lost Names , 2020

tittanie
19.03.2022

Zajímavé téma. Ale podle mě zpracování krapet kulhá. Ano, kniha byla propracovaná, ale strašně předvídatelná. Hlavně konec knihy. Už milionkrát použitá zápletka pro tyto válečné knihy. Asi jsem čekala více děje ze současnosti. O válce jsem četla určitě lepší knížky.

Ahmose
14.03.2022 4 z 5

Autorka sa pri písaní nechala inšpirovať skutočným príbehom Adolfa Kaminskeho a Oscara Rosowskeho, dvoch mladých židov, ktorí vďaka falšovaniu dokumentov zachránili tisícky životov. Po úvodnom úteku Evy z Paríža dej spomaľuje, autorka sa snaží viac vykresliť atmosféru miesta a psychické rozpoloženie hlavnej hrdinky. Je vidieť, že si skutočne dala záležať aby príbeh pôsobil dôveryhodne. Nevýhodou je, že miestami sa dej, na môj vkus, až priveľmi vliekol. Knihu obzvlášť ocenia čitatelia, ktorí hľadajú príbeh z čias druhej svetovej vojny bez brutálnych krvavých, vypätých scén. Keď už si môže čitateľ myslieť, že príbeh odhadol a autorka už všetko vyzradila, príde prekvapivý dojímavý záver

xena2711
09.03.2022 5 z 5

"Jsme souzněni podle toho, čím jsme v srdci a podle toho, jakou cestu si zvolíme na tomto světě."

Válečný příběh o obrovské odvaze, síle, touze a nádherné skrývané lásce odehrávající se ve dvou časových rovinách. Již bylo popsána spoustu způsobů, jak pomoci lidem ve válce, momentálně se zde řeší padělané doklady pro děti. Kdybych mohla, dám šest hvězdiček. Byla to nádhera a letos zatím určitě nejkrásnější román, který se zařadí mezi mé top knížky. Rémy a Eva jsou nezapomenutelní. Ještě teď mi tečou slzy..

ivousekk
24.02.2022 5 z 5

Válečné příběhy jsou prostě moje krevní skupina. Stejně tak příběhy, které se odehrávají ve dvou časových rovinách. A když k tomu přidáte milostný příběh a reálie z konfliktu, je to perfektní kombinace. Kniha je skvělá a moc jsem si ji užila.

lucia9213
08.12.2021 5 z 5

„Tí, ktorí si uvedomujú, aký magický je svet kníh, budú mať tú najžiarivejšiu budúcnosť.“
Neviem či čítate príbehy z obdobia 2. svetovej vojny. Tuším ale, že mnohí áno a mnohí nie. Totižto, sú to veľmi ťažké knihy, ktoré niektorí z nás nedokážu čítať. Je to kruté a smutné, ale je to skutočné. Ani ja som takéto príbehy nemala rada. Bránila som sa im, no robila som veľkú chybu. Nie každý príbeh je opisovanie koncentračných táborov. Sú aj príbehy, ktoré nám poukazujú na nebojácnych ľudí, ktorí riskovali svoje životy a pomáhali, ako len vedeli. Boli to rôzni špehovia, falšovatelia, výrobcovia známok, farári, učitelia, hudobníci alebo aj samotní velitelia a policajti, ktorí vo svojich domoch ukrývali Židov a pašovali ich cez hranice. Veď pod lampou je najväčšia tma, nie?
Takýmto príbehom je aj Kniha stratených mien. Dychberúcim príbehom odvážnych ľudí, ktorí sa snažili pomôcť všetkým navôkol, hoci oni sami boli v nebezpečenstve. Obetovali svoje rodiny, lásku a budúcnosť, aby zachránili viac životov, ako len ten svoj. Eva a Rémy ostanú navždy v mojom srdci. Vtlačili mi do neho totižto pamiatku, na tento nezabudnuteľný román. Silný, krásny a smutný. Pri písaní tejto recenzie mi ešte stále tečú slzy po tvári ... Ďakujem.