Kniha ztracených jmen

Kniha ztracených jmen https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/500159/bmid_kniha-ztracenych-jmen-Kr7-500159.png 5 142 45

Zamilovala se v době, kdy v lásku nikdo nevěřil. Eva Abramsová chtěla nechat minulost navždy za sebou. Fotografie v novinách v ní však oživí vzpomínky na události staré přes šedesát let. Jen ona ví, že v objevené knize je zašifrován nejen osud desítek židovských dětí, jimž se díky padělaným dokladům podařilo z okupované Francie uprchnout do Švýcarska, ale také příběh lásky, který přerušila válka. Eva se tak z USA vydává do Berlína s nadějí, že v knize najde poslední vzkaz do odbojáře Rémyho. Spisovatelka Kristin Harmel se po úspěšných románech Počkej na mě v Paříži (2020) a Vinařova žena (2021) opět vydává do Francie, kde rozehrává romantický příběh o lidské odvaze na pozadí válečných událostí. Když Eva Abramsová spatří v novinách článek o knize, již během druhé světové války zabavili nacisti, vybavují se jí vzpomínky na minulost. Knihovnice v pokročilém věku se ze Spojených státu vydává do Berlína, aby konečně zúčtovala s minulostí. V myšlenkách se vrací do období, kdy zachránila desítky dětí, jimž díky falešným dokladům umožnila útěk z okupované Francie do Švýcarska. Aby nebylo na minulost dětí s novou identitou zapomenuto, Eva jejich osudy zašifrovala do liturgické knihy, která pro ni má zvláštní význam. Kromě tajných dat totiž odkazuje také na její milostný příběh s odbojářem Rémym. Jejich vztah však musel ustoupit záchraně o život. Kniha ztracených jmen jí může přinést odpovědět na otázku, kterou si pokládá několik desetiletí. Byl Rémy opravdu její osudovou láskou?... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: ekniha , Motto

The Book of Lost Names , 2020

Knihochod
04.01.2023 5 z 5

Táto knižka je jednou z tých, ktorú s najväčšou pravdepodobnosťou zaradím do môjho zoznamu najlepších kníh, aké som v roku 2022 čítala.

Nebudem klamať, príbeh ma do seba vtiahol už od prvej stránky a vyvolával vo mne veľké množstvo rôznych emócií - chvíľu mi po tele behali zimomriavky, chvíľu som sa usmievala, riadne dlho si utierala slzy, ktoré mi tiekli po tvári, ...

Obsahovo to nebolo práve ľahké čítanie, no s tým sa pri príbehu z obdobia druhej svetovej skrátka musí počítať. A musí sa počítať aj s tým, že vám v určitom bode, v určitej kapitole a na určitej strane zlomí srdce.

To moje sa zlomilo niekoľkokrát a keď už to vyzeralo, že sa z toho dostávam, autorka prišla s niečím, čím mi ho zlomila znova. A znova.

Neviem čo napísať viac. Nechcem prezradiť nič dôležité a pripraviť vás tak o taký zážitok, aký som z knihy mala ja a niesla si ho so sebou ešte niekoľko dní po dočítaní.

Takže vás prosím, dajte tejto nádhernej knižke šancu. Aj keď príbehy z druhej svetovej nečítate. Verím, že nebudete ľutovať.

Han-nah
27.12.2022 5 z 5

Další autorka, jejíž styl psaní mě zaujal. Téma, i po tak dlouhé době, velice emoční a tím je "Válka".
Děj začíná ve Francii, která začíná být okupována fašisty a začíná pomalá likvidace Židů. Knihou nás provází mladá dívka Eva, která velice ráda maluje a jejich rodičů a přátel. Právě její nadání a znalost kaligrafie ji dovede k činnosti, kterou zachrání život mnoha lidem. Úžasný nápad "Kniha ztracených jmen" umožní, aby, i když skrytě, byla zachována identita.
Krutost obsahu bylo pro mě zjemnění oslovování v Evině rodině, kdy byla pro svou rodinu "mamusia a tatus", a onajejich " sloneczko".

hrosulik
04.11.2022 5 z 5

Nádherná knížka a ten konec byl TOP. Doporučuji.

knihomolkadorfa
22.10.2022 5 z 5

Krásný příběh z těžké doby. Odvážná, silná a odhodlaná Eva si mě získala od prvních stránek. Doporučuji k přečtení.

Ulrika
29.08.2022 5 z 5

Zase nádherný příběh. Kristin Harmel své romány situuje do velmi smutné doby, ale vždy je její kniha plná naděje. Skvele napsané, nemohla jsem se od pribehu Evy vůbec odtrhnout. Rozhodne doporučuji!

Josh
05.08.2022 5 z 5

Popis knihy a některé recenze tady odhalují děj detailněji než je nutné (nechápu proč), ale to nesmí zájemcům zkazit radost a chuť do čtení! Je to totiž neobyčejný příběh, s výjimečným námětem a skvěle zpracovaný.

Jisté maličkosti snad mohou vyznít až naivně, nereálně, ale 2SV nesla sebou těžké rozhodování a pochopení, že se opravdu děje něco tak hrozného na co rozum ani srdce nestačí…. Co by dělal každý z nás v podobné situaci? Kdo z nás může říci / vědět, zda by byl statečný či zalezlý? Určitě bychom chtěli být hrdinové, ale realita a strach o sebe, nebo o milované přináší nečekané reakce bez ohledu na přání a snahu mít čisté svědomí. Jako čtenáři se však určitě můžeme přiklonit na stranu dobra….. a uvidíte až knihu sami přečtete, zda jste ho správně rozpoznali!

Mandlevest
30.07.2022 5 z 5

Kristin Harmel napsala opravdu pěkný příběh, který se moc hezky četl a líbil se mi více než Vinařova žena. Příběh židovky Evy Abramsove, kterou doba a dramatické události přivedou z Paříže do městečka Aurignonu. A zde nejen potkává svou životní lásku, ale využije své dovednosti a paděláním dokladů zachrání život několika desítkám židovských dětí. A potom je tu také kniha ztracených jmen nejen se zašifrovanými skutečnými jmény židovských dětí. Pro Evu znamená ještě něco více. Dvě dějové linky, ta ze současnosti pouze hodně rámcová, v podstatě jen na několika desítkách stran. A potom obálka, moc se mi líbí, jen mi tematicky moc k obsahu knihy nesedí. Nedalo mi to, abych neprozkoumala na goodreads obálku původní, a ta s knihou souzní, dle mého, více. Škoda, ale maximální hodnocení tohoto čtivě napsaného příběhu o odvaze, přátelství a osudové lásce to neovlivní.

knihomolka_eli
28.07.2022 5 z 5

(SPOILER) Prekrásna knižka - smutná, krásna, plná bolesti, odvahy, sily a lásky.
Knižka ma absolútne uchvátila a veľmi dlho mi ostane v pamäti.

Hlavná postava Eva, pri čítaní novín zbadá článok o kníhkupcovi, ktorí hľadá majiteľov kníh, ktoré boli nacistami odobraté počas 2.svetovej vojny. Eva na fotke spozná knihu, ktorá v jej živote hrala dôležitú rolu. Hoci toto obdobie zo svojho života vytesnila a snažila sa žiť ďalej normálnym životom, na staré kolená sa rozhodne vybrať pre svoju knihu a povedať o sebe celú pravdu svojmu synovi. V knihe sa striedajú kapitoly z minulosti s kapitolami z Evinho súčasného života.

Spomienky Evy začínajú v čase, kedy sa od svojho kamaráta dozvie dôležitú a znepokojivú informáciu o plánovanom transportovaní židov z ich mesta.
Eva sa potrebuje spolu s rodičmi dostať do bezpečia. Bohužiaľ útek realizuje len so svojou mamou, podarí sa jej vyhotoviť falošné doklady. Neprítomnosť otca jej mamu úplne paralyzuje, strach o svojho manžela z nej robí osobu, ktorú Eva nespoznáva. Eva s mamou sa jedna druhej vzďaľujú.
Pri úteku spoznávajú ľudí, ktorí pomáhajú židovským deťom dostať sa do bezpečia za hranice. Eva sa rozhodne priložiť ruku k dielu. Spoznáva úžasného Rémyho, ktorý je galantný a vtipný a netreba sa vôbec čudovať, že sa doňho zaľúbi. Spoločne začnú ,,tvoriť" knihu stratených mien a pustia sa do náročnej práce, ktorá oboch môže stáť život.
Eva zachráni stovky detí, no svojich najbližších sa jej paradoxne zachrániť nedarí.

Eva žije v ťažkej dobe a jej sila a odvaha je naozaj inšpirujúca. Spozná lásku, ktorú si nemôže vychutnať plnými dúškami, priateľstvo, dobrých ľudí, ktorí sú ochotní položiť svoj život za správnu vec, no na svojej ceste stretáva veľa bolesti a žiaľ aj zradu blízkeho človeka. Eva bola aj spolu s Rémym v mnohých nebezpečných situáciách, prežívala som ich s nimi, bola som v napätí a dúfala som v šťastné konce.

V knihe bolo veľa momentov, pri ktorých sa mi tisli slzy do očí, záver som preplakala komplet celý, od momentu, ako Evina mama bojovala za Evu ako dračica, až po moment, keď si Eva šla po svoju knižku a samozrejme aj samotný koniec.
Jediné, čo ma mrzelo, že som sa nedozvedela nic viac o osude detí, najmä dvoch, ktoré Eve prirástli k srdcu.

Eva, Rémy, kňaz, ich priatelia...všetci boli silní a odvážni ľudia, tak veľmi ľudskí a dobrí, že by sme si z nich mali brať všetci príklad.

Nadherná kniha, ktorú budem odporúčať každému.

Raislin
19.07.2022 5 z 5

NÁDHERNÁ KNIHA! Fantastický příběh z druhé světové války, který se prolíná do současnosti. Hlavní hrdinové jsou skvělí. Mnohdy jsem měla slzy v očích a nakonec úsměv na rtech. Jednoznačně stojí za přečtení!

Racík
16.07.2022 5 z 5

Další pěkně a čtivě napsaná kniha z těžké doby druhé světové války. Příběh se mi líbil, hlavní hrdinka byla sympatická a konec šťastný -:). Občas mi sice některé drobné události, které tvořily děj, přišly ne příliš reálné, nebo jednoduše řešené, ale celkově se jednalo o příjemné počtení, které mohu jen doporučit.

HanulkaK.
01.07.2022 3 z 5

Dala bych 3 a půl, kdyby to šlo, ale nebylo to úplně poutavé...

1v8na
16.06.2022 5 z 5

Příběh byl velmi čtivý. Líbí se mi vykreslení odvahy hlavní hrdinky a její úsilí pomáhat těm, kteří to potřebují.
Litovala jsem hrdinčinu matku, která se nedokázala smířit se situací, co její dcera dělá, nicméně i přes to se za dceru prala jako lev, i když svým mateřským způsobem.
Rémyho jsem si zamilovala.
Při čtení knihy jsem si uvědomila, jak jsem ráda, že nemusím zažívat to, co hrdinové v knize.
Tohle byla moje první kniha od autorky a vzhledem k tomu, že jsem z příběhu nadšená, tak určitě ne poslední.

JajaCZ
25.05.2022 3 z 5

Pekný príbeh, ale niečo tomu chýbalo a niečo tam bolo naopak prehnané, neuveriteľné. Vedeli sme predvídať, čo bude násedovať, takže čitateľ nezažíval žiadne prekvapenie.

alexis818
24.05.2022 5 z 5

Nádhera.Prekrasny příběh od paní Harmel z 2.sv.v.Ona je úžasná spisovatelka a všechny její knihy mají Krásný dej a hlavně srdce.

bábuška
06.05.2022 5 z 5

Příběh začíná internací Židů z Paříže a části Francie okupované Němci. Mladá dívka Eva s matkou se uchylují do dosud nezabrané jižní části, ovšem pouze na krátký čas, Němci obsazují i zbývající část Francie. Eva se přes kněze katolického kostela zapojí do falšování dokladů a to hlavně pro malé židovské děti, které se ukrývají po různých domech městečka a čekají na přesun do Švýcarska. To se daří delší dobu, ovšem Němci jsou houževnatí a prozrazení je nablízku. Eva má možnost odchodu do Švýcarska, ale vrací se pro matku, která je mezitím zasřelena. Evě nastává krutý čas, kdy přichází o spolupracující dívku i o milovaného Rémiho. Kniha je obsažná, krásně napsaná a čtivá. Po osvobození Paříže se Eva vrací zpět mezi své milované knihy a jako stará dáma se setkává se svou láskou Rémim, milované knihy spojily jejich osudy. Četbu této knihy mohu každému jen doporučit.

denisa7430
30.04.2022 4 z 5

Odvaha a houževnatost, to jsou hlavní rysy hrdinky románu "Kniha ztracených jmen". Vlastní neštěstí Evu na kolena neporazí, naopak. Zatne zuby a rozhodne se pomáhat těm, kteří jsou na tom v době nacistického běsnění ještě mnohem hůře - opuštěným židovským dětem.

Šánka
24.04.2022 4 z 5

Na autorku jsem byla velmi zvědavá, její knihy mají vysoká hodnocení a mně se knížka líbila.
Příběh lásky v kulisách druhé světové války. Téma, které je mnohokrát zpracované, dvě časové linky, láska, statečnost obyčejných lidí v ní. Pěkné to bylo, v knize nejsou nějaké drastické popisy, navíc je příběh inspirovaný skutečnými postavami. Trošku mi přišla ošizená linka ze současnosti a tím i Evin život po...Ale závěr byl krásný a dojemný.
Pokud bych nesrovnávala, a to většinou nedělám, hodnotím podle dojmu, který kniha ve mně v ten okamžik zanechá, tak bych dala plný počet, ale já tentokrát srovnávat budu :-). Nedávno jsem četla podobnou knihu ,,Když Paříž spala", jejíž děj ve mně zanechal trvalou stopu, u této knihy si tím jistá nejsem...

zdehan
17.04.2022 5 z 5

Moc pěkná kniha.

zuzana2599
10.04.2022 5 z 5

Když se v tomto týdnu narodil můj vnouček Dominik, hodně jsem přemýšlela o jeho jméně, o původu jména, významu. A zrovna v právě rozečtené Knize ztracených jmen je moudře řečeno, že jsme v životě souzeni podle toho, čím jsme v srdci a podle toho, pro jakou cestu na tomto světě se rozhodneme. Tak to se mi opravdu moc líbí a věřím, že na jméně opravdu nezáleží, ale záleží na cestě, kterou si zvolí...Snad si i můj vnuk zvolí správně. Román od Kristin Harmel se mi líbil moc. Je perfektní. Příběh milovnice knížek, židovky Evy, která padělatelstvím pomáhá uprchnout z Francie do Švýcarska mnoha židovským dětem mě chytil za srdce. Konec příběhu mě dojal k slzám.

Knižní střípky
24.03.2022 4 z 5

Autorka opět své vyprávění situovala do dvou dějových linií, jedna z nich je z roku 2005 a ta druhá, a pro mě nejhlavnější, se odehrávala v letech 1942 až 1944. Autorka volně čerpala ze skutečných událostí. Tato kniha nepřináší zvěrstva odehrávající se v koncentračních táborech, ani se neocitneme uprostřed válečné vřavy, ale sledujeme zde životy obyčejných lidí, kteří byli postaveni před rozhodnutí, zda se pouze pokusit nějakým způsobem přežít válku nebo se aktivně účastnit boje proti ní... Eva, Rémy a mnozí další si naštěstí vybrali variantu druhou. Díky odvaze těchto lidí, kteří sice neměli v rukou zbraně, ale i přesto se jim povedlo zachránit tisíce životů, jsem si zase připomněla, že svět není až tak špatné místo k životu. V každé době se najdou hrdinové z řad obyčejných lidí, ke kterým bychom měli vzhlížet a nikdy na ně nezapomenout. Kniha mě chytla od prvních stránek a už nepustila.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.