Pergament

Pergament
https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/3051/bmid_pergament-vNY-3051.jpg 3 21 21

Kniha všech Hodin série

1. díl >

Románový debut Hala Duncana, první díl dvoudílné série Kniha všech hodin, upoutal především netradičním zobrazením věčného boje krutých sil nadpřirozena. Lidstvo čelí v roce 2017 příchodu konce světa a naději vidí pouze v úniku do rozsáhlé říše Pergament. Mezi nepochopitelnými silami se rozpoutává bezohledný boj, v němž jsou lidé pouhými diváky, zcela nepodstatnou položkou, protože zde nejde o boj mezi dobrem a zlem, vždyť obě mocnosti od sebe v tomto směru lze rozlišit jen stěží. Na řadě je bezohlednost a touha po přežití, jen ve vzácných případech se jednotlivci dokážou chovat ve prospěch lidstva jako celku, obětovat vlastní život či duši beze stínu sobectví. Duncanovo dílo se soustředí spíše na formu než na děj, velmi důležitou složkou je tu jazyk samotný, spletitý a nádherný, někdy až hypnotizující, ale přesto či snad právě proto jde o skvělé čtení, které nikoho nenechá klidným, klade totiž mnoho zajímavých otázek. Nemusíte se bát, tohle není žádný náboženský či moralizující text, Pergament je mnohem víc než to, je to vstup do říše, jakou jste ještě nikdy nenavštívili. Skvěle přeložil Richard Podaný.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Laser-books (Laser)
Originální název:

Vellum , 2005


více info...

Přidat komentář

Finn69
18.07.2022 4 z 5

Tahle kniha se komentuje fakt těžko, jestli si něco zaslouží ten přídomek "weird", tak je to právě Pergament. Nečekejte nějaký lineární příběh, jak taky, vždyť čas má tři rozměry a paralelních světů je tu bezpočet. Příběhové linky se navzájem prolínají, mizí a zase se objevují, proplouvají časem i mezi světy a jejich hrdinové proplouvají a mění se spolu s tím. Snadno se ztratíte, ale to vlastně nevadí, protože ten příběh se děje vlastně neustále a všude, takže do něj zase hladce vplujete o chvíli později. Možná trochu jinde a jindy, no a co.
Pro mně je naprostá pecka první cca polovina a tedy příběh Phreedom/Anny/Inanny. Jack Flash a Joey mi sedli o maličko míň, takže tam nechám čtyři hvězdy a vrhnu se na Atrament.

Shashlick
12.11.2017 3 z 5

Rozhodně zajímavá kniha. Na začátku se vlastně jen probíráte různými střípky. Postupem času se sice začínají spojovat, ale na konci knihy stejně máte pocit, že máte jen o něco větší střepy. Uvidíme, jak to autor vše dotáhne v druhém díle.


julliette
23.12.2014 4 z 5

vcelku pěkná kniha:)

Ender
10.10.2011 2 z 5

Hal Duncan má jistě talent pro psaní - jak pro prózu, tak poezii. Ale mám pocit, že se někde urpostřed svých studií až moc zamiloval do Jamese Joyce a všechny ty Odysseové a Finneganovy plačky mu udělaly chaos v hlavě - Pergament pak vypadá jak fantasy epigonie slavného autora. Má to pravdu dobrý nápad, skvělou formu, výtečnou volbu slov - ale co s tím, když se vůbec neorientujete v příběhu? Skáče to sem a tam, hrdinové mění svá jména, jak se dostávají do jiných 'vrstev', takže si nejste jisti, zda to jsou pořád ještě oni. Do toho to skáče v čase, vy neméte žádný pořádný zachytný bod, kam Duncan s příběhem skočil, po většinu času nevíte, co čtete a čekáte, kdy se to spojí a vy se začnete orientovat.
Někde v půli by to mělo - prý - začít dávat smysl. Pokud s tím budete mít trpělovost, myslím, že budete silně odměneni. Ale pro mě to bylo prostě nestravitelné. Zajímavý literární experiment. pro někoho jistě geniální - pro mě spíše jen chaotické, rozpadlé a nudné.

Štítky knihy

prvotina New Weird

Autorovy další knížky

Hal Duncan
skotská, 1971
2008  69%Pergament
2010  76%Atrament