Kniha o Baltimorských

Kniha o Baltimorských https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/327156/mid_kniha-o-baltimorskych-iHl-327156.jpg 5 373 102

Kniha o Baltimorských je třetím románem švýcarského, francouzsky píšícího autora Joëla Dickera. Na rozdíl od jeho předchozího bestselleru Pravda o případu Harryho Queberta nemá detektivní zápletku, ač napětí v něm rozhodně nechybí. Děj této rodinné ságy nazíráme opět pohledem mladého úspěšného spisovatele Marcuse Goldmana, který se tentokrát vrací do dob a krajin svého dětství, aby se vyznal z obdivu a lásky k těm, kterým říká Baltimorští – tedy ke druhé větvi rodiny Goldmanů, svému strýci, tetě a bratrancům. Byly to osobnosti pro běh jeho života zcela určující: byli bohatí, úspěšní, krásní, laskaví – a zdánlivě naprosto a neochvějně šťastní. Prostřednictvím vzpomínek a reminiscencí z dětství a dospívání, objevování zasutých rodinných tajemství a vlastní rekonstrukce toho, co mu bylo zamlčováno, Marcus zkoumá důvody a osudové náhody, které přes období dostatku a harmonie nakonec vedly k rozkladu, pádu a tragédii. Je to kniha vyrovnávání se s velkou ztrátou i s rolí věčně chudého příbuzného, ale i román o ztrácené a nalézané lásce a o cestě k sobě samému.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

Le Livre des Baltimore , 2015

Arev122
28.12.2019 5 z 5

Zajímavě a poutavě napsaná sága americké rodiny . Román má sice hodně stran, ale děj má spád i napětí a mě zcela vtáhl do děje.

evka11
28.11.2019 5 z 5

Jsem nadšená. I když má kniha 600 stran, nedá se od ní odtrhnout. Hluboce lidský, výborně napsaný příběh....Doporučuji !

Acamar
05.11.2019 3 z 5

Velmi čtivý román o jedné rodinné historii, kde nic není, jak se na povrchu zdá, podhoubí idylických vztahů nakonec rozežere závist a rivalita, zdánlivě zaručené přísliby budoucích úspěchů se zvrhnou v tragédii a outsideři nakonec obstojí...a také o přátelství, rodinné soudržnosti a ztracené a znovunalezené lásce.
Spíše pro milovníky jednodušších, oddechových "amerických" příběhů.

Šánka
11.10.2019 5 z 5

Nádherný román schovaný do nepříliš lákavé obálky s takovým zvláštním názvem....Kniha o Baltimorských...... ,ale vlastně naprosto dokonalým.
Příběh jedné rodiny zachycuje její vzestup i pád, štěstí i tragédii, má v sobě humor i velký smutek, lásku i odpuštění. A je to především příběh o velkém přátelství tří chlapců a dívky, které osud od jejich dětství po dospělost navždy spojí a stane se tak spouštěčem rodinného ,,Dramatu".
Baltimorští, bylo mně s vámi dobře, váš příběh si budu pamatovat, dostal mě.....
Doporučuji !!!

ZuK1
08.10.2019 5 z 5

Knihu o Baltimorských jsem začala číst z potřeby vystřídat trošku detektivní žánr. A i když to detektivka není, jedná se o velice napínavý román, ságu jednoho rodu a příběh jednoho úžasného a mimořádného přátelství.
A čím víc jsem se do knížky začítala a vtahovala mě do děje, tím víc mi bylo jasné, že této knize dám určitě 5*... Ještě teď, pár dní po jejím dočtení se mi osudy Baltimorských pořád honí hlavou ...

dagmar7365
27.09.2019 5 z 5

Jedním slovem vynikající. Joël Dicker ví, jak čtenáře vtáhnout do příběhu a tuto hru si náležitě vychutnává. Hned na začátku prozradí konec - stane se Drama, ale jaké, co ho způsobilo a co vše z něj vyplynulo, to dávkuje po troškách. Příběh byl rozehrán v několika dějových linkách a postupně se vyjasňoval, odtajňovala se rodinná tajemství, neshody a vůbec životní osudy jednotlivých hrdinů. To, co na začátku vypadalo jako jasná životní výhra dostalo trpkou příchuť a naopak, život ve stínu bez lesku a bohatství byl shledán nejlepším.

Ajinka79
26.09.2019 5 z 5

Musím říct, že ani název a už vůbec ne obálka knihy by mne zaujala. Četla jsem na základě doporučení a ano, také mohu doporučit.
Pozor - možný spoiler!!!
Ano, přesně takhle to v životě chodí. Jen proto, že chci být lepší než ten druhý, půjdu přes mrtvoly... a pak to takhle dopadne...
Jen mi přišlo dost divné, že Markus celý život obdivoval strýčka a jeho rodinu, ale jeho otce jsme vlastně ani neměli šanci poznat..?

čtenářkax
25.09.2019

Hodně dobré čtení. Než se dostanete k tomu hlavnímu "dramatu" , tak se odehraje spousta jiných smutných i veselých příhod z dětství až k dospělosti. Ke knize jsem se dostala opět díky výzvě a jsem moc ráda. Doporučuji

rieMa
16.09.2019 4 z 5

Velmi zajímavé pozorovat vývoj hlavní postavy - a ještě víc situace okolo něj...

Kája95
31.07.2019 5 z 5

Měli bychom se pídit po pravdě .... Kniha nesmírně zajímavá, pořád jen čekáte, kdy už přijde odhalení pravdy. Ano, konec byl trochu sladký, ale zas nemůžeme chtít, aby všichni zemřeli ne ?

aralka
30.07.2019 5 z 5

Perfektní ! moc mě to bavilo! krásně vystavěný a propracovaný román, plný hlubokých myšlenek, citu, napětí a překvapení.. je to o síle přátelství a lásky, o hrdosti a klíčových náhodách, o tom, že není vše tak, jak se na první pohled zdá, lidé mají v sobě temné stránky a komnaty, které nejsou na první pohled vidět, žárlivost a touha po úspěchu v některých lidech hlodá tak, že se z nich stanou zákeřné svině... život od nás vyžaduje spoustu velkých i malých rozhodnutí a některá z nich ovlivní celý náš budoucí život... velmi plasticky se podařilo vykreslit všechny postavy, jejich charaktery, chování, povahové rysy, vzhled...líbí se mi i poselství celé knihy, že lidské štěstí opravdu není v bohatství, ale je vlastně ve smíření se s tím, kým opravdu jsme a v tom, že si jdeme za svými sny a za svojí láskou.... velmi nadaný spisovatel, určitě si přečtu i jeho první knihu...

Arsi
16.07.2019 5 z 5

Nádherná kniha. Rodinná sága plná lásky, přátelství, ale i zrady a tragédií. Byl to silný příběh, který mě zasáhl. Nechtěla jsem, aby kniha skončila. Ale končí vše a tak jsem sáhla po druhé knize tohoto autora. Knihu jsem si vybrala na základě výzvy a jsem za to moc ráda.

Bramborak81
05.07.2019 5 z 5

Skvěle napsaná knížka, u které nechcete, aby skončila. Nic v ní nechybělo, nic nepřebývalo. Rodinná sága se silným příběhem, přátelství, láska a drama, které čtenáře udržuje celou dobu v napětí. Jsem ráda, že jsem díky výzvě tohoto autora objevila.

LooneyCZ
25.06.2019 4 z 5

Ze začátku mi trochu vadilo pomalejší tempo a hlavně opakované zmiňování "Dramatu". Člověka to vrhne do neustálého očekávání okamžiku, kdy se konečně odhalí, co se vlastně stalo. Trochu jsem se bála, aby se z toho nevyklubala nějaká blbost. Naštěstí to tak nebylo. Ze začátku vyznívá knížka skoro až idylicky, parta kluků prožívá úžasné dětství a pomalu dospívá. Občas se vyskytnou potíže, ale všechno pořád vypadá vcelku bezstarostně. Postupně se ale dozvídáme, že za vší tou idylkou se skrývá řada problémů (což se dalo čekat). Posledních sto stran, které jsem doslova zhltla, je plné zvratů, vcelku nečekaných souvislostí, odpouštění i pochopení. Napravení a smazání. Všechno do sebe zapadne, všechno se vysvětlí a nakonec to vlastně i dobře dopadne. A vlastně proč ne, občas to chce nějaký ten happyend.

Nisus
17.06.2019 5 z 5

Krásna knižka, výborne som sa bavila. Autor vytvoril veľmi sympatických hrdinov, hlavne teda Marcusa a nemenej Woodyho som si veľmi obľúbila. Je to vlastne taká jednohubka na pár pekných večerov. Hneď som si aj zohnala Prípad Harryho a som nadšená. Budem sa tešiť na každý ďalší počin. Veľký rešpekt pred tak mladým nadaným spisovateľom. Odporúčam.

Imor
08.06.2019 5 z 5

Prožila jsem krásný příběh a přála bych si takových knih více.

harena
20.05.2019 5 z 5

Jsou příběhy, které se vám dostanou pod kůži už po přečtení prvních stran a po celou dobu neradi vidíte, že se blíží konec. Nevěřila jsem, že dnes knihu dočtu, ale nešla odložit. Dickerovi se podařilo výborně vykreslit hlavní postavy a já na Hillera, Alexandru, Woodyho a Marcuse dlouho nezapomenu. Jejich veliké přátelství z dětství prošlo hodně zkouškami a jejich sliby věčné věrnosti se často hroutily, protože se nesnesly s dospělými, kteří se z nich stávali.

"Kdysi hájili slabší, vybudovali zahradnickou firmu, snili o fotbale a o věčném přátelství. Právě to pojilo Goldmanovic partu: byli jsme snílci první kategorie. To tím jsme byli tak jedineční. Teď už ale z nás tří hnal sen kupředu jen mne. Ten můj dávný a původní sen. Proč jsem se chtěl stát slavným spisovatelem, a ne prostě jen spisovatelem? Kvůli Baltimorským. Byli to moje vzory a stali se z nich moji rivalové. Toužil jsem je předstihnout."

Rodinná sága o velikém přátelství, žárlivosti na úspěch, o lásce, nesobeckosti, dospívání, o vyrovnávání se s velikou ztrátou a o osudových náhodách se mně zapsala do srdce. Určitě si ji přečtu ještě jednou, abych si ji náležitě vychutnala. Doporučuji.

Drea
19.03.2019 4 z 5

Příběh kluků Goldmanovic mě rozdrtil. Už teď, pár hodin po dočtení, mi Hillel, Woody a Marcus chybí. Mám pocit, jako by to byla moje rodina. To zachycení nádherných dětských let, kdy máme životy před sebou a sníme o velkých věcech, abychom na prahu dospělosti zjistili, že ne všechny se nám splní, bylo dokonalé. Stejně tak fantazijní představy, které si mnohdy vytváříme, nejen, o našich blízkých.

"Proč píšu? Protože knihy jsou silnější než život. Jsou tou nejkrásnější odplatou. Jsou to strážci nepřekonatelných hradeb našeho ducha, nedobytné pevnosti naší paměti."

ladyka
09.03.2019 5 z 5

S knížkou jsem strávila pár příjemných večerů, příběh se četl skoro sám a ač mě běžně pasáže o dětství/dospívání hrdinů příliš nebaví,tady jsem četla se zaujetím. Autor zdárně střídal současnost s minulostí a zdařile udržoval mou pozornost, příběh napsal tak plasticky,až se mi odehrával před očima. Přímo volá po filmovém zpracování. Ono tajemné Drama mě dostalo...jedinou výhradu mám k obálce, slečna na ní příliš neodpovídá popisu Goldmanovic femme fatale. Každopádně autor mě zaujal a určitě si ráda přečtu jeho další knihy.

Simi
16.02.2019 5 z 5

Díky výzvě jsem našla tuto knihu. Úžasný příběh rodiny Goldmanových. Vzestupy, pády, láska, žárlivost, nenávist, bolest .... a spousta dalšího. Ať se u Goldmanových stalo cokoliv, zaujmou hluboké city, které k sobě chovají. Na konci knihy poslední žijící Goldman rod opět spojil, vše bylo odpuštěno a napraveno. Rozhodně doporučuji, nemohla jsem se odtrhnout.