Kmeny 90

Kmeny 90
https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/322013/bmid_kmeny-90-5vV-322013.jpg 5 44 44

Kmeny série

Po úspěšných knihách KMENY a KMENY 0 přichází Vladimir 518 v roli editora s poslední částí této výpravné trilogie. Publikace KMENY 90 mapuje unikátní období devadesátých let pomocí vhledu do prostředí městských subkultur a okrajových kulturních společenství. V celkem 25 kapitolách kniha sleduje důsledky dramatických proměn, které nastartovala revoluce v listopadu 1989. Kniha vychází již tradičně v grafické úpravě Jana Havla. Politický převrat v listopadu roku 1989 zcela změnil charakter městské nonkonformní mládeže. Ta okamžitě po politickém uvolnění začala absorbovat nové impulzy ze zahraničí, které ovšem mnohdy přetavovala v naprosto originální kulturní novotvar, stojící někde na pomezí východu a západu, undergroundu i popkultury. Tato situace potvrzuje i dnes již trochu otřepanou frázi, že devadesátá léta jsou vlastně druhé „šedesátky“. Toto srovnání ovšem zcela přesně pramení z totožného kulturního rozkvětu, který probíhal jak v hlavním společenském proudu, tak na jeho okraji. Tam se již před rokem 1989 připravovalo mnoho (do té doby ne příliš viditelných) společenství, které díky politickému převratu zažilo několik let nevídané pozornosti. Punkové, metalové i třeba novovlné skupiny prodávaly své desky v desetitisícových nákladech a nově vznikající kluby nezvládaly nápor fanoušků při jejich koncertech. K těmto v základu již existujícím subkulturám se ovšem začalo přidávat velké množství těch nově vznikajících a právě ony vnesly do nově vznikající demokracie ještě další, zcela svěží a do té doby nevídaný vítr. Díky nevyjasněné majetkoprávní situaci se dokonce i v centru měst usazují squateři. Rock’n’roll devadesátých let většina lidí vnímá především prizmatem fenoménu retrofilmu Šakalí léta, ovšem někde hluboko za ním už v tu chvíli bobtná mnohem reálnější a magičtější rockabilly scéna. Do Prahy a následně do celých Čech se naplno dostávají fenomény jako graffiti, rap a breakdance. Vedle celorepublikové exploze rockových klubů, se začíná rozvíjet i silná elektronická scéna, ve které je samozřejmě možné sledovat mnoho různě specializovaných proudů. Od travelerské free techno komunity, přes undergroundové jungle a drum and bass kluby, až po velké haly a festivaly zasvěcené house music. Vedle už existující a dále se rozvíjející skateové scény se etabluje ta bruslařská, podobně jako vedle punkové ta skinheadská. Ze scifi komunity se vyděluje proud hráčů deskových her a zavírá se na dlouhé roky do přítmí svých specializovaných heren. Scény, do té doby označované jako alternativa a underground, procházejí velkou transformací a mnohde nezůstává kámen na kameni. Objevují se skuteční vontové, po pár solitérních pokusech se ustaluje reggae scéna a společně s tím se paralelně v jiné části společnosti z mnoha depešáků stávají ortodoxní fans skupiny Oceán.... celý text

Přidat komentář

JancaMia
02.11.2022 5 z 5

Super generační výpoveď , na spoustu věcí se pamatuju a spoustu lidí (vyfocených, zmíněných) jsem obdivovala.

megizze
07.07.2021 5 z 5

A zase Devadesátky, se kterými se poslední roky roztrhl pytel! I v tomto případě ovšem super! A ta obálka? Nemá chybu :-).


NoraHudecová
21.12.2020 4 z 5

Metal, skate, squatting rap, punk, Dračí doupě, techno, sci-fi, či divadlo. 90-te roky boli plodným obdobím pre rozvoj kmeňov, najmä vďaka novinkám, ktoré k nám začali prúdiť zo zahraničia. Aký vplyv mala revolúcia v 89-tom na vývoj subkultúr? Čo je typické pre jednotlivé subkultúry? Ak vás zaujíma sociológia alebo si len chcete zaspomínať odporúčam pustiť sa do tejto 816-stranovej publikácie doplnenej fotografiami. Nenechajte sa odradiť počtom strán, pomerne veľkú časť tvoria práve spomínané fotografie. Jediná škoda, že predchádzajúce dva diely sú vypredané.

ZuzaP
12.05.2020

Nevím proč, ale zbývající dva díly si pamatuju nějak zábavnější. Ale aspoň díky tomuhle dílu mám teď strašnou chuť si znovu přečíst Rychlý šípy.

blackoutzuzi
12.05.2020 5 z 5

Čtení jsem si naprosto užívala, dozvěděla jsem se mnoho nového a navíc jsem si i u subkultur, ke kterým jsem často skeptická, udělala obrázek o jejich motivaci, stylu života, apod - na konci každé kapitoly jsou rozhovory s insidery, které přesně na tohle všechno čtenáři umožní nahlédnout. Informační linii dodávají tu správnou atmosféru dobové fotky, kterých tam najdete požehnaně a všechny jsou naprosto boží! :)

kitja
29.12.2018 2 z 5

Četl jsem to průběžně celej rok a zase zklamání. Sice je tu spousta zajímavých jednotlivostí, nějterá témata zpracovaná výborně (Vontové) ale většinou jde o texty s ambicí maximálně na publicistický článek do časopisu a často hodně špatný rozhovory. Škoda. Promarněná šance. Ploché a bez přesahu kamkoliv.

kiskuska
27.08.2018 5 z 5

První z Kmenů, kterou jsem četla a rozhodně se pokusím sehnat i zbylé díly. Díky fotografiím jsem si připomněla dětství. Moc díky!! Velice zajímavé bylo uvědomění si, jak během života vznikají a zanikají různé kmeny kolem nás, aniž bychom si to tak uvědomovali...

boticelli
14.01.2018 5 z 5

Obrazova dokumentace sveta kolem me jako nactileteho. Obsah&grafika&design...proste parada! Diky!

MildeZ
21.11.2017 5 z 5

Dovršení trilogie a nemůžu jinak, než zase za plný počet. Ke knize jsem opět tradičně přistupoval až s obřadným chováním, kdy jsem si jednotlivé kapitoly postupně ordinoval v dávkách a nechával vnitřně uzrát. Parádní záležitost!

blackholesun32
30.04.2017 5 z 5

Výborna kniha - spoustu věci - ač vcelku malý kluk v té době, jsem zažil, především zprostředkováno skrzeva staršího bráchu: takže jsem se doma potkávali se shalomakem, reperem, hipísákem, dencařem, skejťákem, etc. Byla to bžunda a kniha mi to nostalgicky zprostředkovala.

Štítky knihy

subkultury

Autorovy další knížky

Vladimír Brož
česká, 1978
2011  87%Kmeny
2013  90%Kmeny 0
2016  90%Kmeny 90
2015  95%Obsese
2012  94%Město = Médium