Klíč k minulosti

Klíč k minulosti https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34304/bmid_klic-k-minulosti-L0t-34304.jpg 5 418 150

Paříž, červenec 1942: do bytu, v němž bydlí desetiletá Sára společně s bratříčkem a rodiči, vtrhne francouzská policie. Malý Michel odmítne s muži odejít a schová se do skříně, jejíž intimitu se sestrou často sdílejí. Sára Michela ve skříni zamkne v domnění, že se za pár hodin zase vrátí. Netuší, že slib, který mu na odchodu dala, nikdy nesplní. Francouzská policie Sáru i její rodiče dopraví do prostorů Vélodrome d'Hiver, nedaleko Eiffelovy věže, kde se v průběhu jednoho dne shromáždí na třináct tisíc Židů. Po týdnu, který masa lidí stráví v nelidských podmínkách, policie Židy odešle do tábora v Beaune-la-Rolande a později do Osvětimi. Sáře se ale z Beaune-la-Rolande podaří utéct, v kapse stále uchovává klíč od skříně... Paříž, květen 2002: americká novinářka Julia Jarmondová, která léta žije v Paříži, píše článek o událostech, které se tu před šedesáti roky odehrály. Během shromažďování informací si uvědomí, že o tom, co se ve Francii za války dělo, vlastně nic neví, a zarazí ji podivná neochota Francouzů o Vélodrome d'Hiver mluvit. Julia objeví příběh malé Sarah, a aby se zbavila myšlenek na rozpadající se manželství, vydává se po stopách Sáry v naději, že zjistí, co se s ní stalo. Vélodrome d'Hiver je nejznámějším aktem francouzské kolaborace s nacisty. Tatiana de Rosnay sestavila citlivý a přitom nemilosrdně upřímný portrét Francie za okupace a porušila tak tabu mlčení, které tuto bolestnou událost až dosud zahalovalo.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Ikar (ČR)

Elle s'appelait Sarah , 2006

broskev28
04.09.2018 3 z 5

Komentář od čtenáře jménem Rade mi mluví z duše. Ať už jde o zcela nelogicky ponechaná francouzská slovíčka, změnu názvu knihy nebo novodobou dějovou linku. Souhlasím a podepisuju. To ovšem neznamená, že kniha nestojí za přečtení, právě naopak!

MichelleKing
22.08.2018 5 z 5

Ufffff.... tak to bylo něco. Tuhle knížku si po přečtení musí každý okomentovat sám 'v hlavě' . Sarah zůstane ještě dlouho v mysli! Strhující!!!

7458
14.07.2018

Tato knížka se mi moc moc moc líbila. Pro nadšence četby s tématem druhé světové války jako dělané, nicméně si myslím, že i lidi, kteří o druhé světové rádi nečtou, by si to mohli přečíst. Je to velice čtivé, nejde se odtrhnout od knížky :).
Během odpoledne přečtené. Úžasně silná knížka s dokonalým dějem.

jarin58
05.03.2018 5 z 5

Těžko říci jestli je to krásná kniha.Určitě strašně smutná,už když Sára zamkla brášku ve skříni s tím že se pro něho vrátí jsem tušil ohromný průšvih.Vlastně jsem přemýšlel jestli mám žaludek na to pokračovat.Dočetl jsem,ale ještě se nevzpamatoval.Všem doporučuji.

1v8na
04.03.2018 5 z 5

Příběh byl vynikající - dobře propracovaný a plný rozporuplných pocitů - velmi silný a bohatý na city. Při čtení se mi střídaly dost emoce - zlost, vztek, smutek, lítost, bezmocnost - jak na kolotoči.
Velmi oceňuji prolínání minulosti - období II. světové války a současnosti rok 2002. Velódrome d´Hiver je nejznámějším aktem francouzské kolaborace s nacisty. Z knihy je cítit skutečnosti situace.
Kniha je velmi emotivní a hodně rychle se mi četla a to díky krátkým kapitolám a zároveň nutnosti pokračovat dál.
Julia mi byla velmi sympatická a byla silná osobnosti a velmi jsem si ji oblíbila. Za to Bertrand - ten si zaslouží přiškrtit a zatřepat - aby se mi rozsvítilo.

Rade
14.02.2018 3 z 5

Nesmírně emotivní příběh, navíc záměrně hodně emotivně podaný… Knihu chápu jako snahu o hodně působivé připomenutí něčeho, na co by se nemělo nikdy zapomenout. A jako fakt beru i tu v knize popsanou skutečnost, že Francouzi si pronásledování židů ve Francii, a dokonce za velmi aktivní pomoci vlastní policie, po válce neradi připomínali, asi i proto byla kniha napsána.
U nás si nedovedu představit, že by lidem neříkalo nic slovo Terezín nebo taky Lidice, na druhou stranu jsem nedávno shlédla reportáž o tom, jak někteří středoškoláci u nás nevědí, co se stalo v roce 1918, 1938, 1948… To mě dost zarazilo, pak jsou takové trochu výchovné a smutnými emocemi nabité knihy na místě. Když si nebudeme takové věci připomínat, není pak nebezpečí, že se něco obdobného může vrátit? Vždyť Hitlera v Německu podporovala většina národa, a to nelze jen tak odmávnout, že to bylo po válce, že byla chudoba a že byli zblblí…
Přiznám se, že linka ze současnosti mi už prostě nesedla. Střídání dob v prvé části knihy mi nevadilo, naopak přispělo ještě k silnějšímu napětí a prožívání; v druhé části knihy, kdy už se pohybujeme jen v současnosti, mi už to tlačení na pilu vadilo, podrobné líčení Juliiných osobních trampot se mi zdálo nadbytečné a katarze na konci knihy už mě tolik nedojala.

A mám výhrady i k překladu, i co se týče názvu knihy, nebyl by přeci jen lepší ten originální? Proč se tak často mění názvy knih, vždyť i názvem chce autor jistě něco říct… Z hlediska původního názvu knihy mělo důležitý význam, že se jméno dívenky objevilo až téměř v polovině knihy, při změně českého názvu knihy na tom pak vlastně vůbec nezáleželo.
Ponechání spousty francouzských slov v textu asi vycházelo z anglického originálu (métro, concierge, arrondissement), pak ale nechápu doslovný překlad známého pařížského nádraží Gare d´Austerlitz jako Slavkovské nádraží…
Pro mě tři plus. Bez ohledu na to, že takovéto knihy jsou hodně potřeba.

mlsna
10.12.2017 5 z 5

Moc hezká knížka,je psaná s citem,který Vás dokáže vtáhnout do děje doby.Úplně se mi svíralo srdce,jak autorka mistrně zachycovala mysl dívky v těžkých podmínkách války.Knihu všem doporučuji,mimo jiné i dnešní generaci,aby si uvědomila hrůznou minulost,která zasáhla ohromné množství lidí.

Radka31
27.10.2017 5 z 5

Uzasna knizka.Ma silny a velice dojemny pribeh, ktery me zasahl a urcite me jen tak neopusti. Velice pekne napsane. Vsem vrele doporucuji.Na film kouknu take.

krtek1971
01.09.2017 5 z 5

Tato kniha snad ani komentář nepotřebuje ... já dávám 100% a každý ať si udělá vlastní názor.

Babo
21.07.2017 4 z 5

Knihu jsem dočetla a i když jsem ze začátku,tak jako v poslední době často kroutila hlavou,proč zase dvě různé časové linie? To si autorka hledá alibi nebo širší čtenářskou základnu , že když má někdo rád knihy z 2. světové války,tak to je pro něho a kdo má rád současnost,tak to je přesně pro něho , tak v tomto případě to mělo hluboký smysl a v duchu se omlouvám.
Sice si umím představit román zachycující tu strašnou dobu roku 1942 , jako samostatnou knihu ,ale přechod až do roku 2002 byl také zdařilý .
Prostě knihu doporučuju, ať už milovníkům příběhů světové války, tak i těm druhým.

Damato
06.07.2017 5 z 5

Knihu jsem dnes musela vrátit jejímu majiteli a dost vážně přemýšlím, že zmáčknu tlačítku BAZAR, přesto, že jsme si to doma vzájemně zakázali , protože od té doby , co jsme objevili tuhle DK tak se nám doma objevilo spoustu knih, bez kterých prostě fakt nelze žít. Tohle však byla veliká emocionální smršť, bohužel asi pravdivá a já nejednu noc probrečela nad jejím obsahem. Uvědomujeme si vůbec, jakou máme kliku, že žijeme v téhle době? Nadáváme na politiky, na zdravotnictví,na naše slavné zákonodárce, kteří občas staví zákony , že to normální člověk nepobere, ale tohle všechno děláme v bezpečí našich domovů, kdy v klidu u vínka s kamarády nadáváme na komunální politiku a pak jsem do voňavých peřin odpočívat. Čím dál víc my nedá spát ta myšlenka, jak to ti lidé byli schopni ustát, ač nepřežili, vydrželi nepopsatelnou hrůzu, kdy nevěděli, co se děje s dětmi, s partnery , s rodiči. Je víra člověka opravdu až tak obrovská, že dokáže překonat i takovéhle strasti? Nevím. Mě dokáže totiž totálně rozhodit i to, když mi děti nevezmou v domluvený čas telefon, hned mám strach, že se něco stalo, nebo pokud přijede přítel o pár minut později, než jsme domluvení, hned žhavím telefon, jestli je v pořádku, rodiče mám na drátě denně a pokud mi neberou telefon, jsem schopná jet 50 km a přesvědčit se, jestli jsou OK. Dobře, připouštím, že jsem asi úzkostlivá, ale to přeci není nic neobvyklého, to ti lidé před 80 lety byli taky. Tak jak to proboha zvládli, že fungovali, starali se o to, aby v těch strašných podmínkách byli pořád lidmi se zájmy o život? Nechápu, jedním slovem nechápu, jak může být člověk tak moc silný. Rozhodně se k této knize ještě určitě vrátím, protože tohle čtení mám hluboko pod kůží.

Akťavs
27.03.2017 5 z 5

Je to kniha, na kterou se nedá zapomenout. Propojení dvou časových rovin je zajímavé, líbilo se mi, jak se nakonec plynně propojily a příběh pokračoval dál. Také jsem netušila , co se v Paříži pod dohledem pařížské policie za války stalo, bylo to nelidské, těžko si to člověk může jen představit, ale ti lidé to prožili. Pro Pařížany to jistě není téma k vzpomínání, zapomínat by se však nemělo. Konec knihy byl zajímavě dotažený, i když s nádechem " amerického happyendu".

Leniiis
06.02.2017 4 z 5

Kniha pěkná, i když dosti smutná. Chvilkama mi nicméně příběh přišel až neskutečnej a Julie mi lezla chvilkama na nervy, především na konci. Nic to ale nemění na tom, že ve mě kniha přece jen něco zanechala.

Toffee
30.12.2016 4 z 5

Úžasná knížka, od které se dá jen těžko odtrhnout. Silný, dojemný příběh, navíc pro mne s novou informací o protižidovské akci v Paříži. I film podle knížky byl dobrý.

26Mirka
03.12.2016 5 z 5

Úžasná knížka, četla jsem jedním dechem mohu jen a jen doporučit škoda že nejde dác víc než 5 hvězd :-).

KLADIK
24.11.2016 5 z 5

Uau!!! Vynikající!!! Dlouho se mi nestalo, že jsem knihu přečetl jedním dechem za jeden den!

JaneSnapeová
15.08.2016 5 z 5

Vynikající kniha, při které každé její stránce s mi tajil dech... Silný příběh o nehezké době. Rozhodně doporučuji si knížku přečíst.

boza7
08.08.2016 5 z 5

„Jmenuje se Sarah“ - Na tuhle větu jsem čekal, a doufal, že se objeví, až do konce. Po dočtení tohoto románu jsem příjemně dojat a nadšen, což jsem zprvu vskutku nečekal...

martasl
22.07.2016 5 z 5

Nádherná kniha,silný příběh.Nemohla jsem se od ní odtrhnout i slza ukápla....Knihu četly i mé kamarádky a všechny z ní byly nadšené.Viděla jsem i filmové zpracování,ale jak je nepsané pravidlo,kniha je kniha.bude mít čestné místo v mé knihovně i srdci ....

Mirunice
26.06.2016 5 z 5

Právě jsem dočetla. Je to krásná, smutná kniha. Úplně mě rozsekala. Ještě dlouho mi bude ležet v hlavě. Doporučuju k přečtení.