Až najdu klíč

Až najdu klíč https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/521045/bmid_az-najdu-klic-jms-521045.jpg 3 341 112

Klíč série

Lars Kepler přichází s napínavou detektivní sérií pod novým pseudonymem! Soukromá vyšetřovatelka Julie Starková přijímá u sebe v kanceláři neohlášenou návštěvu. Per Günter Mott, který je jedním z majitelů úspěšné rodinné firmy, se předchozího dne zúčastnil schůze správní rady firmy a povečeřel na svém panství v severozápadním Švédsku. Ráno pak v mobilu našel fotografii zkrvaveného svázaného muže s pytlem na hlavě. Kvůli výpadkům paměti způsobeným velkým množstvím vypitého alkoholu ale netuší, jak se snímek do jeho telefonu dostal a kdo je na něm zachycený. Ze strachu o svoji pověst si Per Günter chce Julii najmout, aby očistila jeho jméno, než se do případu vloží policie. Julie požádá svého bývalého manžela Sidneyho Mendelsona, který pracuje u městské policie, aby si vzal volno a s vyšetřováním jí pomohl. Stále ještě trochu doufá, že by to mohla být šance získat ho zpět. Julie a Sidney se společně vydají do honosného sídla, kde se postupně seznamují se všemi členy rodiny Pera Güntera. A jak se brzy ukáže, každý z nich má své tajemství.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Host

Jag kommer att hitta nyckeln , 2023

emilieselden
15.01.2024 3 z 5

Stará, dobrá, klasická detektivka, které mě moc bavila.
Na pokračování se těším. 3,5*

dencazrnu
14.01.2024 4 z 5

Já tedy za sebe musím říci, že jsem si čtení strašně moc užila. Nevím, zda je to třeba tím, že jsem nečetla žádnou knihu od Agathy Christie a tak nemám žádné srovnání.. Každopádně mě kniha velmi sedla, je to taková nenáročná detektivka na dvě odpoledne. Je pravda, že by se z toho dalo „vytřískat“ trošku víc, pohrát si s prostředím a trochu víc vtáhnout čtenáře do děje a dýchnout na něj nějaké to tajemno, ale i tak to bylo za mě skvělé počtení. Hlavní vyšetřovatelská dvojice je vskutku zvláštní a různorodá, ale poslední dobou si zvykám na to, že málo který vyšetřovatel má všech pět po hromadě :D Prostě vždycky tady musí být nějaká ta tajemná minulost :-) Každopádně pokud hledáte lehkou detektivku, ve které nejsou litry krve, je pro vás tato kniha úplně ideální.

FejKýý
13.01.2024 3 z 5

S touhle knihou jsem měla trošku problém, občas se mi zdála velice zmatečná. Chvíli jsme byli někde a pak najednou úplně jinde apod. Příběh se mi zdál skvělý i ten námět toho, že vyšetřujete vraždu jen díky jedné fotce v mobilu. Ale pak to šlo trošku z kopce. Samozřejmě kniha byla pěkně čtivá a taky kratší a podle mě to bylo akorát, víc stránek bych tam určitě nepřidávala. Taky se mi líbilo jak se tam pořád něco řešilo. Musím napsat řešilo né dělo, protože ona se tam defacto nic nedělo, ale i tak vás to u knihy udrží a chcete číst dál a zajímá vás, jak to dopadne. Bohužel konec, kdo to udělal mě úplně zas tak nepřekvapil a já byla mírně zklamaná. Pár tajemství které měli postavy jsem odhalila ještě dřív, takže to pro mě taky nebylo překvapivé. Ale linka Julie a Sida mě baví a mě zajímá, jak to bude mezi nimi dále. Takže i když jsem nebyla úplně spokojená, rozhodně tuhle sérii nezatracuji a budu ji číst dále.

VendulaB
12.01.2024 3 z 5

Tak tohle není "nová Agatha Christie" ani náhodou. Možná se zdá snadné napsat podobný typ detektivky, ale tady zkrátka nic nefunguje. Žádná atmosféra, ploché postavy, nesympatičtí vyšetřovatelé (především Julie). Rychlovka na jeden večer - naštěstí. Příliš neurazí, vůbec nenadchne.

SSTknihy
10.01.2024 3 z 5

Zajímavý pokus o návrat do časů Agathy Christie. Osamělý dům, uzavřený okruh podezřelých, prohnilé rodinné vztahy a jeden z nich je vrah...
Jenomže Julii Stárkové chybí pronikavá inteligence malého Belgičana a svým šedým buňkám mozkovým napomáhá praktikami lehce na hranici parapsychologie. I když se autoři snažili, je celkem těžké najít si k ní cestu a vykřesat nějaké sympatie. Nepomáhá tomu ani její oddaný "Watson" Sidney, který je většinu času degradován do role poslušného pejska, co stáhne ocas (řečeno obrazně), kdykoliv ho panička pokárá.
Čte se to dobře a rychle, to zas ano, děj je přehledný, bez záludností a skrytých významů. Jenomže ve srovnání s předchozí sérii je to bohužel nuda. Moc se nevyšetřuje, spíš se popíjí (hodně) a jí (luxusně). Asi v polovině knihy mi začalo být docela jedno kdo že to vlastně vraždil a proč. Závěrečné grandiózní odhalení to vylepšilo jen o kousek.

Dragon
10.01.2024 2 z 5

Nová séria od obľúbeného Larsa Keplera, alias manželov Ahndorilovcov, teraz teda pod pseudonymom Alex Ahndoril. Treba uznať, že to má spád, dobré dialógy, kniha nie je hrubá, číta sa ľahko. Je v duchu Agathy Christie – uzavretý okruh podozrivých, dokonca všetci z jednej rodiny. Aj záverečné rozuzlenie Julie Starkovej v knižnici ich domu je a la Agatha.
Ale žiaľ, na sériu Joona Linna to ani zďaleka nedosahuje. Vnímam to ako takú malú odbočku manželov, malú zábavku, ktorá by mala mať nakoniec tri diely. Taká oddychovka, ktorej chýba viac napätia. Je to vyšetrovanie v pokojných vodách, hoci fotka so zakrvaveným neznámym mŕtvym sľubovala oveľa viac.

Nechytila ma ani Julie Starková, ktorá má za sebou traumatický zážitok, aj rozvod s manželom (ktorého si teraz ako policajta prizvala k prípadu a postranným úmyslom je získať ho nielen do svojej súkromnej detektívnej kancelárie, ale aj späť do svojho života), no nezískala si moje sympatie. Jej správanie ma občas vytáčalo, nesedelo mi, nestotožnil som sa s ňou...a to treba na naozaj dobrých knihách. Lebo už tam nebol nikto iný, žiadna iná postava, ktorá by mi sadla (ani jej manžel policajt, ktorý bol teda na tom lepšie, no na policajta sa správal dosť pasívne, poddajne a niekedy nechápavo).

mats379
09.01.2024 3 z 5

Čekala jsem daleko horší detektivku vzhledem k recenzím ostatních, takže jsem byla docela mile překvapena...samozřejmě na A. Ch. nemá tato dvojice ani náhodou; vyskytuje se tu skoro sto procent nesympatických "sprostých" podezřelých, chybí tu absolutně humor a osobní příběhy jsou hodně ponuré. Ale celkově to zas tak strašné nebylo, Julie mi nebyla tak příšerně nesympatická jako je např. H. Hole. Zkusím i druhou knihu...

TeriLoch
07.01.2024 4 z 5

Dobře a svižně se četlo. Mám ráda, když je určitý okruh lidí a mezi nimi je vrah a postupně se vše odhaluje. Moc napínavé to ale bohužel nebylo, spíš takové klidné proplouvání příběhem a tajemstvími. Konec byl už super, odhalování pravdy a vraha. Až vyjde další díl, ráda si ho přečtu.

jahlina
06.01.2024 3 z 5

2,5*
Chtěla bych napsat, že je to přesně to, co mám ráda, a že to bylo skvělý. Bohužel to bylo jen šedivě průměrné. Záhada fotky v mobilu byl dobrý začátek, ale pak už to tak nějak plulo po povrchu, nebyla jsem patřičně napnutá, a navíc mě nijak neoslovila ani Julie Starková.

Julie se řadí k postavám v roli vyšetřovatele, která má za sebou osobní traumatizující zážitek. Dost mě svým chováním rozčilovala. Dlouho nebylo jasné, co je vlastně příčinnou jejího zvláštního chování, a o to víc mě iritovala.

Nechci, aby celé moje hodnocení vyznělo jako jeden velký propadák. To zase ne. Jen nečekejte bůh ví co. Já osobně nevylučuji, že dám sérii ještě jednu šanci.

axspevak
04.01.2024 3 z 5

Obavam se,ze tady me znama dvojka na dalsi dily nenamotala.Vubec se mi netrefili do vkusu..nuda..nuda

šipek
04.01.2024 3 z 5

Takové rychlé čtení. Dá se říct, že jsem knihu jenom prolétl. Moc mě to nenadchlo.

saez
04.01.2024

Klasická detektivka, žádné potoky krve, žádná velká brutalita, ale stará dobrá metoda naslouchání a skládání střípků mozaiky. Hezky mi to ubíhalo.

janavom
01.01.2024 3 z 5

Tak je to jiné, než série s Joonou Linnou, je to taková klasická detektivka, která mě ale také bavila.

majakmp3
30.12.2023 2 z 5

Má oblíbená autorská dvojice, obvykle tvořící pod pseudonymem Lars Kepler, mě bohužel poprvé zklamala. Kniha Až najdu klíč je variací na Hercula Poirota od Agathy Christie. Reálie se sice v knize změnily, ale schéma zůstává nedotčené a je vidět, že moderní detektivka se po téměř půlstoletí od smrti Christie posunula o pořádný kus dopředu.
Soukromé očko Julie Starková v doprovodu svého ex-manžela se vydává na zámek v severním Švédsku, kde pravděpodobně došlo k vraždě se zadáním vypátrat, co se tam vlastně stalo. Většina knihy je nuda kdy autoři líčí nemotorné pobíhání a výslechy v zámku a jeho okolí. Stejně jako v případech Hercula Poirota, jsou i výslechy, vedené vyšetřovatelkou Starkovou zmatené a vzájemně si protiřečící a čtenář si z nich nemůže nic dovodit. Většina osob je stejně jako v Poirotových případech nesympatická. A pak tu máme velké finále, kdy Hercule Poirot, pardon Julie Starková svolá všechny do velké místnosti a postupně každému vyloží, že měl motiv i příležitost, ale že zločin nespáchal, až se dostane k poslední osobě v sále, kterou je vrah.
Musím říct, že to byla celkem nuda, kterou trochu zachraňovaly střípky z osobního života vyšetřovatelky, ale s klidným svědomím bych knihu nikomu doporučit nemohl.
Hodnotím 50%.

adelkahul
30.12.2023 3 z 5

Knihy Keplerovic dua obvykle zhltnu na jeden nádech. Byla jsem připravená na to, že tahle bude jiná než ty předchozí, ale myslela jsem si, že mě přesto bude bavit - pomalu ale zjišťuju, že mě tyhle klasické detektivky, kde se celou dobu nic moc neděje a potom se dospěje k finále s neuvěřitelně propracovaným rozuzlením (obvykle v knihovně), nějak neberou. Pokud máte takové příběhy naopak rádi, tak se do tohoto v klidu vrhněte, v takovém případě mu asi nic zásadního nechybí. Pokud se však do knihy chcete pustit z lásky k severskému krimi, asi ji s klidem přeskočte.

bartax23
29.12.2023 odpad!

Očekával jsem novinku od oblíbeného autora/autorů pro mne obrovské zklamání další s Julií a Sydney nekoupím ani náhodou pro mně je přečtení této knihy ztracený čas

Riccione
29.12.2023 2 z 5

Do čtení jsem se musela dost nutit. Další knihu zkoušet nebudu.

sodmic
29.12.2023 odpad!

(SPOILER) Oproti předchozímu hrdinovi (Joona Lina) je tato dvojice vyšetřovatelů naprostá katastrofa, hlavní hrdinka se namísto vyšetření vraždy, snaží vrátit k exmanželovi, popis je naprosto nezáživný, snad jen konec, kde se jako přes kopírák Agathy Christie dozvíme "kdo je vrah", se dá číst, zbytek vás unudí k smrti a vůbec nedává smysl (např. cestou k místu vraždy popisovat zvuky/pachy okolí bez jakéhokoliv propojení je absurdní). Snaha knihu dočíst (protože je to přece Kepler) sice zvítězila, ale zpětně mohu s jistotou říct, že to byla špatná volba a raději znovu sáhnout po Joonovi než toto (zdá se neuvěřitelné, že to napsali stejní autoři)...uvidíme, zda se další díl Keplerovci polepší

kahuda01
27.12.2023 2 z 5

Nebavilo, spousta zbytečných pasáží o jídle, pití a konání potřeby. Hlavní dvojice vyšetřovatelů nesympatická, jakýsi pokus o klasickou detektivku. Další díl už číst nebudu.

maryska09
26.12.2023 4 z 5

Oproti Joonu Linovi velká změna, ale kniha bavila, měla spád i nečekaný konec. Detektivka to je dobrá a těším se na další díl.