Kladivo na čarodějnice

Kladivo na čarodějnice
https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/1209/bmid_kladivo-na-carodejnice-65abbc5d2f735.png 5 2731 2731

Smutný příběh začíná roku 1680. Vernířovická žebračka Maryna Schuchová je obviněna farářem Schmidtem z čarodějnictví poté, co byla odhalena, že si v kostele schovala posvěcenou hostii do šátku. Slíbila ji Dorotě Groerové pro její krávu, která nedojila. To jí poradila podle staré pověry "stará Davidka". Všechny tři ženy byly nakonec převezeny na zámek Velké Losiny, kde byly uvězněny a souzeny inkvizitorem Bobligem z Edelstadtu. Ženy samozřejmě nebyly žádné čarodějnice, ale po výsleších, ve kterých je Boblig nařkl z toho, že létaly na Petrovy kameny (hora v okolí), "obcovaly tam s galány" a mnoha dalších věcí, a také po tortuře (mučení), se ke všemu doznaly a byly upáleny. Tohle byl teprve začátek. Postupně začal Boblig se svým hrbatým pomocníkem Ignácem obviňovat další a další občany Velkých Losin a později i Šumperka. Zálusk měl hlavně na bohaté, protože získal vždy část jejich majetku. Procesy probíhaly vždy velice pomalu, aby z toho měl co nejvíc peněz. Po mučení se přiznal i ten nejsilnější a nejodvážnější člověk k čemukoli. Boblig chtěl také odsoudit děkana Lautnera, který už od počátku odhalil jeho zájmy a ostře proti němu vystupoval. Nejdřív Boblig obvinil a následně i odsoudil k smrti mladou kuchařku Lautnera i jeho nejlepší přátele. Všichni pod tlakem mučení potvrdili Bobligova obvinění proti Lautnerovi. A tak nakonec, i před návštěvu děkana u biskupa olomouckěho, kde mu řekl o všem co Boblig provádí, byl i Lautner zatčen. Dlouho vzdoroval, ale po těžkém mučení na skřipci se i on přiznal k hrůzným činům, které nikdy neudělal, a byl upálen. Až po 8 letech končí Bobligovy inkviziční procesy a na hranici umírá poslední nevinný člověk. Mezitím zabil asi 100 dalších lidí.... celý text

Bolomsson
20.07.2018 3 z 5

Tak tady půjdu trochu proti proudu. Více než na tři hvězdy to u mě není. Sepsáno je to brilantně a jazykem vytříbeným, to smekám, ale zhruba od poloviny už mě to nepřeberné množství odsouzení, procesů, mučení a nuceného doznáváni se začalo tak trochu nudit. Je to děsivé a člověk dnešní doby při čtení jen nevěřícně kroutí hlavou, v mém případě to bylo při poslechu(audiokniha), jak nespravedlivé ty procesy byly.
Jsem rád, že jsem si tuto známou knihu Kaplického přečetl-poslechl, ale zase až tak moc mě neuchvátila. Podruhé už bych to asi nedal. Mé hodnocení 70%.

MinaHawke
16.07.2018 4 z 5

Když si to člověk představí, tak brrrr, úplně mi přeběhne mráz po zádech. Je vidět, že nezáleží v jaké člověk žije době, vždycky se najdou zlí lidé.

haki34
16.07.2018 5 z 5

uff..ta bezmoc...dočteno se slzami v očích...mašinérie, kterou (ne)lze zastavit...nevinní lidi umírající krutou smrtí...a to zklamání...největší asi u Kryštofa Lautnera, zrazeného všemi...přátelé obracející se přátelům zády, aby zjistili, že ani tak si život neuchrání...

memento pro všechny... a je jedno, za co se hamižnost a zloba převleče..jestli za náboženství, nebo za něco jiného...

BlackBlade
12.07.2018 5 z 5

Je mi úplně úzko, když si vzpomenu na tento příběh, který je založen na reálných a historicky zdokumentovaných událostech, které se staly v okolí Šumperku. Skvělá kniha a skvělý film, to se musí nechat. Doporučuji, za mě rozhodně 5/5

Mirka2778
11.07.2018 4 z 5

Inkvizice pořádá hon na čarodějnice. Jsou mučeni a zabíjeni nevinní lidé, kteří mají odvahu se postavit nespravedlnosti, nebo alespoň mají majetek k zabavení.
Opakuji se, ale žijeme v nádherné, pohodlné době a málo si toho vážíme.

mazlak
29.06.2018 5 z 5

Tento příběh jsem vyděl snad již desetkrát ve filmové podobě, ale do samotného děje jsem se snad vcítil až při čtení této knihy. Jaká to musela být hrozná doba, kdy se člověk děsil čehokoli? Jak hrozně jednoduché bylo na sebe upoutat pozornost a jak kruté následky to pak přinášelo.

Zuziiik
19.06.2018 4 z 5

Chtěla jsem napsat něco duchaplneho, ale stale se zmůžu jen na sousloví "hustodemonskykrutoprisnej mazec"......

jarin58
04.06.2018 5 z 5

V této knize máme čarodějnické procesy jak na dlani.Při čtení není možné neprojevit soucit s tolika nevinnými oběťmi.Tahle kniha je dokonalé dílo.

gigi77
27.05.2018 5 z 5

Kniha je skvěle podaným svědectvím mentální negramotnosti, privitimismu a prospěchářské zhýralosti té doby. Ke knize je třeba přistupovat s dávkou trpělivosti a chutí pochopit myšlenkové pochody, které jsou pro dílo stěžejní. Nečekejte strhující děj, ale zlehka popsané kruté reálie.

Pistácie
24.05.2018 5 z 5

Tohle je neskutečně silné téma. O to hůř a emotivně se to čte, když si člověk uvědomí, že takové procesy a upalování "čarodějnic" existovalo. U mě to bylo o to emotivnější, protože jsem kraj Jeseníků a Petrových kamenů navštívila. V Jeseníku jsem dokonce navštívila expozici čarodějnických procesů, ze kterých šel docela mráz po zádech. A do toho, když si člověk přečte tuhle téměř autentickou knihu, tak je to opravdu zajímavé. Na film jsem zatím neměla nervy, ale věřím, že to zvládne málokdo. Mě už kolikrát stály vlasy hrůzou jen při čtení. Ale rozhodně je to těžké téma, které stojí za studování a přemýšlení.

JmenujiSeZuzla
20.05.2018 2 z 5

Této knihy jsem se dost obávala, už z důvodu, že na film jsem se nikdy ani neodvážila podívat. Bohužel mi ale i mnohokrát odstartovala čtecí krizi a často jsem chtěla knihu zavřít a už nedočíst. Byli části, které mne naprosto uchvátily, začetla jsem se, byly krásně zpracované a stránky mi ubíhaly rychlostí blesku. Avšak byly i části, které mě vůbec nebavily, plné zdlouhavých popisů a dějově nezajímavé. Chvílemi se mi i ztrácel smysl děje, protože jeden člověk hází vinu na druhého a tak dále a tak dále a nic se nemění. Když se však zamyslím, že takovéto tvrdé inkviziční procesy probíhaly a byli upalování nevinní lidé, zabaven jejich majetek a mučení které tomuto předcházelo - to je neskutečná podlost ze strany vrchnosti, která bohužel tyto procesy podporovala. Vžijme se ale opravdu do kůže těch lidí. Ten strach musel být úděsný. K Boblingovi jsem si utvořila takovou šílenou nenávist, jakou snad už dlouho u žádné postavy. Nechápu, že takovíto lidé opravdu měli i takovouto moc. Úděsné však je, že lidí jeho druhu tady jsou, budou a byli.Je potřeba proti nic bojovat, protože jak víme dokud nejde o život, jde o nic. V tomto případě však o život šlo. Konec mě naprosto dojal. Moc milé zakončení. S ohledem na vývoj celé knihy musím ale říct, že knihu si už pravděpodobně nikdy nepřečtu znovu. Byla to zajímavá zkušenost, dostat se více pod kůži situaci ze 17.století, ale mrazí mě už z toho názvu. I když musím uznat nadčasovost knihy, což je zrovna vlastnost, která mě moc potěšila.

Enthu
10.05.2018 4 z 5

Kniha, do které jsem se tak začetla, že mi čas velmi rychle utíkal, aniž bych si toho byla vědoma. Hrozné na ní je, že je podle skutečnosti. Ta má vzniklá nechuť s inkvizičními procesy, nenávist k vrchnosti. Ale chování tehdejších lidí lze na jednu stranu pochopit. Strach, že zrovna já jsem spolčen s černou magií, nedělat nic divného, nezprotivit se Bobligovi…

Rawen616
04.05.2018 5 z 5

Hodně silná kniha o naprosté bezmoci obyčejných lidí a neochotě mocných zastavit zlo, dokud je čas. Mučení, teror, vynucená přiznání, likvidace přednostně vlivných a bohatých...Zlo přichází vždy stejně. Nejdříve se vznešenou myšlenkou o ochraně, očistě a bezpečnějším světě a končí to hromadou mrtvol. A je jen na nás jestli to dopustíme, viz citace z knihy:
"Tyranům a lotrům se vždycky dobře žije mezi hlupáky"

Melic
20.04.2018 5 z 5

Neviděl jsem film a tak jsem se pustil do čtení bez větších znalostí děje. Věděl jsem, že to bude temné, tušil jsem, co se bude asi odehrávat, ale to nijak neubralo na intenzitě dojmu. Opravdu silné kafe, celou dobu jsem pociťoval tu nemohoucnost v tváří tvář člověku, co se neštítí ničeho a ať už pohodlní, nevzdělaní nebo vyděšení lidé jen přihlížejí.
Ještě dodám, že ač nevěřící, zcela bych to neházel na náboženství. Bobligové se hladově derou tam, kde se dá uchopit moc a získat majetek. Dnes by možná byl úspěšným politikem. Pro mě zatím nejnenáviděnější postava, na kterou jsem narazil, kniha ovšem výborná.

adelajonakova
18.04.2018 5 z 5

Nikdy v životě bych nepomyslela, že se objeví nějaká literární postava, kterou budu nenávidět ještě víc, než Joffreyho z Game of thrones, ale pan Boblig ho naprosto převýšil. Odpor s jakým jsem četla řádky o něm byl neskutečný.
Velice rychle jsem si ovšem zamilovala zbytek vesnice a trávila s nimi čas od uběhlé neděle (Rychleji jsem snad žádnou knihu nepřečetla, nemohla jsem se odtrhnout!). Ani na chvilku jsem nepřestávala věřit, že přijde vysvobození pro všechny ty nešťastníky a prožívala jsem s nimi každou minutu, kterou strávili v arestě.
Snad každý by si měl knížku přečíst a zamyslet se, zda se historie neustále neopakuje...

zuzka894
15.04.2018 2 z 5

Moc mě to nenadchlo. Čekala jsem pořádný drama a ono nic. Čtení se táhlo neskutečně dlouho. Přišlo mi že kniha je jen o tom jak jedna žena obviňuje druhou, nic jinýho.

druzickaster
03.04.2018 5 z 5

Strašná doba, nějak se toho nemůžu zbavit. Ač jsme věděl o čem kniha je, ač jsem tušil jak skončí, stejně mě příběh rozbořil jako domek z karet. I když se mnou nemusí někdo souhlasit, o církvi jsme měl své mínění už celkem dlouho a kniha mi to jen potvrdila.
Absolutně děsivé je jak nenápadně se může spirála smrti roztočit a než se člověk rozkouká už ho to semele.
Po přečtení mě napadlo, že by to byl celkem dobrý distopický příběh, ovšem ona to byla krutá realita. Člověku se až nechce věřit jakou tradici u nás mají zinscenované "monstrprocesy" a s jakou lehkostí stačí jen zaměnit ideu a vše může fungovat opět a znovu. Musíme zůstat ve střehu a nedat se tak snadno.

Aniday
01.04.2018 5 z 5

„Nikde není nic zbytečného, všechno má svůj účel a smysl. Jen lidé jako by se z toho pořádku vymykali, jako by se na ně nevztahovaly zákony, které ovládají přírodu... "

MMM3
29.03.2018 5 z 5

Ačkoli jsem od téhle knihy nic moc nečekala. Po začteni se nedalo odtrhnout. Téměř dokonce jsem si myslela, ze alespoň děkan Lautner vyvazne. Ještě když ho vedli k hranici jsem doufala, ze ačkoli obviněn alespoň uteče. Dobro však vyhrává jen v pohádkách. Spoustě lidí nejvíc může vadit postava Bobliga, který je zlý, a myslím ze netřeba vypisovat všechny zrudne přívlastky, které by se k němu hodily. Me ovšem nejvíc vadil děkan Winkler. Není větší odbornosti, než podla zrada přítele. Ikdyž víckrát to číst asi nebudu. Za jedno přečtení tahle kniha rozhodně stojí!

Huvra
26.03.2018 5 z 5

Tahle knížka by neměla rozdělovat lidi věřící a nevěřící. To není jejím účelem. Každý ať si věří v co chce, náboženství je velmi osobní věc, jen některá jsou zažitá víc a jiná nikoli, další - v tomhle případě čarodějnictví - byla odporným způsobem potlačována za účelem úplného vymazání jakékoli jiné víry než je víra pouze v jednoho křesťanského boha. Ať už se zajímáte o náboženství nebo ne, musí vám být jasné, že lidem, kteří páchali takové ohavnosti, nešlo o nic jiného než o vlastní blaho nebo o peníze. “Čarodějnictví” je staré jako lidstvo samo. Jde tu zejména o víru v přírodu a její sílu.
Kaplický zachytil dobu, kdy lidi ovládal strach a beznaděj. Dobu, kdy se lidé báli vypovědět pravdu, aby nezažili jestě větší bolest. A dobu fanatismu samozřejmě.
Rozhodně to není tak, že by tato knížka byla určena těm, kteří jsou fanatickými věřícími nebo lidem, kteří milují hnusné chování.
Jednak je to česká klasika a jednak je fajn vědět o tom.