Kirke

Kirke https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/418101/bmid_kirke-zk2-418101.jpg 4 429 107

V paláci boha slunce Helia, nejmocnějšího z Titánů, se narodí dcera. Malou Kirku všichni považují za nedochůdče - nevládne na první pohled zřejmou mocí jako její otec ani zlomyslnou krásou jako její matka. Teprve když se pokusí zahnat samotu mezi smrtelníky, zjistí, že přece jen dostala do vínku jisté nadání - čarodějnou moc, jež jí dovoluje měnit sokyně v příšery a postavit se samotným bohům. Román Kirke se svými plnokrevnými postavami, podmanivým jazykem a stránkami plnými napětí nabízí mistrovsky zpracovaný příběh o rivalitě mezi příbuznými, palácových intrikách, lásce a ztrátě a přináší svědectví o nezdolné ženské síle ve světě ovládaném muži.... celý text

Literatura světová Fantasy Mytologie
Vydáno: , Slovart (ČR)

Circe , 2018

tomas9591
01.04.2021 4 z 5

Kniha mi leží doma už od minulých Vánoc a teď na ni přišel správný čas, za mě ten úplně nejlepší. Anotaci jsem si přečetl jen letmo, jelikož jsem se nechtěl dozvědět moc z děje. Po přečtení jsem se na obsah podíval zpětně a zjistil jsem, že jsem dobře udělal, jelikož je prozrazeno až moc.
Grafické zpracování je na jedničku, obálka i s přebalem je nádherná, i mapa se mi líbí. Velké plus má autorka za to, že dala na konec knihy seznam postav a ostatních pojmů, v knize se jich objevovalo poměrně dost.
Určitě to není kniha pro každého, kniha je zaměřená na řecké božstvo, já osobně mytologii, ať už severskou, slovanskou, či právě řeckou, mám moc rád. Kdo v mytologii nemá úplně v lásce, by si knihu určitě neužil, jelikož si nemyslím, že kniha určitě není na nějaké neutrální vlně. Příběh, celá kniha, je prostě svá. Ať už to byl autorčin záměr, nebo ne, celé to na mě působí tak, že autorka chtěla čistě dát světu vědět příběh Kirke, aby se o ní lidé dozvěděli, aby jim příběh něco dal, aby jim dal něco JEJÍ příběh. Kapitoly byly delší, ale mně to vůbec nevadilo, kniha se četla poměrně dobře, i když je dle mého na četbu docela náročná.
Kirke, jakožto bohyně, žije tisíce generací, my jsme s ní v knize dá se říct od prvního okamžiku, tudíž se je dějem protkaných spoustu informací, spousta postav přijde a odejde. Padne spousta jmen a názvů, takže ještě jednou plus za vysvětlivky. Dozvídáme se sáhodlouhé příběhy bohů a bohyň, ale také smrtelníků a smrtelnic. Kolikrát postavy sedí a prostě... si povídají příběhy, legendy, které tvořily svět a bylo to moc hezké. Našly se i citáty a myšlenky, který jsem si zatrhnul.
Jazyk je strašně květnatý, působí to tak, že každé slovo je pečlivé volené a padne do příběhu jako ulité. Místa, postavy a scény byly perfektně vykreslené, se špetkou... takového kouzla.
Postava Kirke byla úžasná, vyvíjela se, měnila se, formovala před očima. Nebyla to postava bez chyb, kterou by člověk mohl brát jako stoprocentní vzor, ona dělala své chyby, ty ji pak ale posunuly dál a v mnohých situacích jí pomohly. To, jak fungovala její schopnosti, se mi moc líbilo. Co všechno dokázala, jak rozmanité její síla byla.
V knize se také objevily témata, jako je například znásilnění a LGBT.
Postavy jako kdyby byly z masa a kostí, a to dalo opravdu zabrat i díky tomu velkému počtu, který autorka musela zvládnout.
V knize je moc myšlenek, po dočtení jsem úplně pocítil, jak jsem obohacený a...jiný? Nejspíš je to to správné slovo. Celkově je to opředené o výraznou ikonickou atmosféru, která na mě sálá.
Kniha byla silná a budu si moc dobře pamatovat.

Fortuna7
17.03.2021 3 z 5

Začátek knihy mě zaujal. Ale pak se děj hodně táhne a stránky strašně pomalu ubihají. Moc se mi ale líbilo, že v knize uběhne celý život Kirké.

Phoe-be
17.03.2021 4 z 5

Davam 4 hvezdicky z 5, coz tolik nesvedci o tom, ze by knize neco zasadniho chybelo, jako spis o skutecnosti, ze kolem ni vznikl "hype", kteremu proste nemohla dostat. Nicmene! Neni to akcni, neni to fantasy - to by ctenar hledal marne. Kirke je nam predstavena jako carodejka limitovanych moznosti, ale hlavne ji poznavame jako zenu, milenku a matku, ktera NAVZDORY a nebo casto KVULI svym schopnostem trpi stejne jako zeny bez kouzelnych schopnosti. Prave fakt, ze ta magie je v predkladana s urcitou rezervou, a neni vpodstate jadrem pribehu, se mi na knize libi.

Dee69
12.03.2021 4 z 5

Pre túto knihu som sa rozhodla z dvoch dôvodov. Za prvé milujem grécku mytológiu a za druhé mala výborne hodnotenia.

Priznávam, že začiatok knihy bol pre mňa trochu nezaujímavý, nevedela som sa do deja poriadne začínať, ale nevzdávala som to a dobre som urobila :)

Zlom vnímam najmä od doby ako bola Kirke vyhostená na ostrov. Od toho okamihu som sa od knihy nevedela odtrhnúť.
Krásny príbeh, dej, opis krajiny pre mňa úžasný :) rozhodne stojí za prečítanie.

MayaBu
21.02.2021 5 z 5

Proč mi proboha trvalo tak dlouho vzít ji do ruky? (Na Achilleovu píseň nedám dopustit a Kirke jsem měla v plánu v aj, dokud se neukázalo, že se dočkáme překladu.) Bylo to úžasné čtení a mým vysokým očekáváním dostálo. (Myslím, že Madeline Miller se právě stala mou autobuy autorkou)

Moje znalosti řecké mytologie jsou získané čistě z bájí, které mi rodiče četli jako malé (Percy Jackson mě bohužel minul), ale způsob, jakým je autorka podává a propojuje, je fascinující. Svět, kde všechno řídí osud; bohové neznají míru krutosti; všude číhá nebezpečí a intriky, ale zároveň v něm najdete spoustu lásky. Ach bože, Kirke osobně i Telemachos, Telegonos a Daidalos mi přirostli k srdci.

veriszv
22.12.2020 4 z 5

Kniha je pomalým vyprávěním, které je psané krásným jazykem a plné řecké mytologie.
Líbilo se mi, jak má čtenář možnost si propojit různé mýty v jeden celek a nějak si to všechno porovnat. Taky tu jde pozorovat obrovský vývoj hlavní postavy, koneckonců ještě aby nebyl, když na to měla Kirké celou svou nesmrtelnost. Ta kniha má super atmosféru a pokud jste fanoušci řecké mytologie a nevadí vám pomalejší příběhy, určitě se vám bude líbit. Mě se potom, co jsem si zvykla na to tempo příběhu, líbila moc.

strana1-100
08.12.2020 4 z 5

Velmi pěkně napsaná kniha. Z řecké mytologie znám jen základní osnovu a nejznámější příběhy, takže jsem prostor pro nudu neměla. A nadto - podle mě je to především příběh ženy, i když bohyně, životních zkušeností, jež získává, síly, již musí objevit a vynaložit, aby čelila mocnostem a událostem silnějším než ona. Je to příběh napsaný ženou, příběh napsaný o ženě, a myslím, že právě ženy by ho mohly ocenit. Obzvlášť konec. Ačkoli jak to vlastně dopadlo, je stejně nejisté jako podoba ostrova Aiaia opředeného kouzlem iluze.

za_ne_ta
01.12.2020 5 z 5

Kirké bych doporučila pro mladistvé. Naopak nedoporučila bych je pro ty co dobře znají Řecké báje a pověsti. Kirké v knize zažívá mnoho dobrodružství převzatých z Řeckých mýtů. Takže ti co je znají dobře se budou trochu nudit.

Marcel7
27.11.2020 1 z 5

Ach. Už dlouho jsem nečetla tak nudnou a rozvláčnou knihu. Jedná se o re-telling řeckých pověstí a těšila jsem se na nový úhel, vyprávěný pohledem ženským. To, co se zdálo jako slibný materiál bylo bohužel pouhé převyprávění pověstí na pár stránkách, prokládaný zdlouhavými popisy a nicneděláním. Jakmile došlo k nějaké možnosti pozvednout atraktivitu příběhu a linka začínala lehce nabírat na obrátkách a moje znuděné oči konečně horečně hledat další věty, stoupající křivka hned poklesla, mnohdy na bod mrazu. Za mě strašná škoda, že tento námět nebyl lépe využit. Možná to kazil i překlad, netuším. Nicméně. Pro mladé je to dobré seznámení s řeckými bájemi a ošahání si této části historie, ale jako člověk, který je alespoň trochu obeznámen, to byla prvotřídní nuda. Za mě velké zklamání.

salamandrina
28.10.2020 5 z 5

I když jsem si knihu půjčila na základě dobrých recenzí, nějak se mi do ní nechtělo. Spíš než řecká mytologie mě zajímá severská, ale nakonec jsem potřebovala nějakou fajn "pohádku" a tohle sedlo. Až jsem byla překvapená, jak dobře se to čte. Úplně bych to nenazvala fantazy literaturou, i když mytologie je tam poměrně změněna, ale to je už jen drobnost. Je to fajn ne blbě napsaná oddechovka, skvělý základ pro nějaký Netflix seriál. Mě to bavilo.

LenkaPet
23.10.2020 5 z 5

Moc se mi líbila.

v.july
13.10.2020 3 z 5

Asi budu patrit k mensine, ale zas tak velke nadseni ve me Kirke nevyvolala. Obalka je nadherna, jako papirovy prebal, tak i samotna kniha. Ale dej byl podle me nemastny, neslany a dost pomaly. Dost dobre nechapu, proc se to radi do fantasy, podle me jde ciste o mytologii, ktera je teda krasne popsana, ale to ze tam umi par kouzel, jeste neznamena, ze je to fantasy...

verculka
13.10.2020 5 z 5

Knižku jsme četla na doporučení a čekala jsme něco úplně jiného. Prvníma stránkami jsem se překousavala, ale pak...pak mě to tak chytlo. Knížka je psaná velice čtivě a poutavě. Hlavně se mi líbila myšlenka, že nikdo není dokonalý a každý dělá chyby, i bohové :)

adelinka
22.09.2020 4 z 5

Ja nejako až tak dobrovoľne po takejto literatúre nesiaham, knihu som čítala v rámci hry, ale dala sa prečítať, čítala sa rýchlo, skoro ako rozprávka. (no samozrejme, keď si odmyslíme obcovanie s býkom :-) :-) ) Na konci knihy som mala skôr problém so synmi Odysea. Pri skloňovaní mien som sa občas strácala.....

Katie*
22.08.2020 4 z 5

V případě Kirke jsem se nechala zlákat řeckými bájemi a své udělala i ta krásná obálka. Ačkoliv hodnotím knížku čtyřmi hvězdičkami, protože byla dobře napsaná, už se k ní asi nevrátím. Řecké báje jsou tu víceméně jen převyprávěné, kniha neobsahuje nějaké větší dobrodružství, a, až na pár výjimek, mi děj přišel takový monotónní. Musím říct, že jsem čekala něco trochu jiného a hlavně zábavnějšího.

RoseDadas
10.08.2020 5 z 5

Dílo nadchne jak děti, tak i dospělé, příběh je psaný krásným jazykem, je dobrodružný a také v některých ohledech poučný. Je zde láska a nenávist, intriky, magie, krutost i laskavost, chytrost a lstivost. Známé příběhy jsou podávány velice čtivě, okamžitě vás vtáhnou do dění. Veškeré události jsou nám předávány z perspektivy Kirky, takže můžeme nahlížet na její psychologické pochody, znát její pohnutky, radovat se s ní, ale i nesmírně trpět. Postava Kirke je velmi osobitá a díky tomuto příběhu má čtenář možnost poznat mocnou čarodějku zas o něco jinak.

Roscata
06.08.2020 5 z 5

Už několikrát jsem se zmínila, že jsem milovníkem mytologie. Především té severské, ale ani ta řecká mi není úplně cizí, takže když jsem objevila Kirke, s touhle nádhernou obálkou, bylo jasné že jí musím mít.
Prvně jsem čekala trochu naivnější příběh pro náctileté dívky, ale překvapivě jsem četla propracovaný, místy i trochu krutý, příběh. Hlavní hrdinka je chvílemi děsivá a božská, ale většinu času sympatická a lidská. Obdivovala jsem jak se dokázala poprat s nepřízní osudu a najít si ve světě své místo i když to neměla lehké. Občas mi sice přišlo že se až moc lituje, ale zároveň jsem jí chápala. S Kirke si projdete všemi její mi fázemi života, od malého děvčátka toužícího po uznání rodičů, přes mladou dívku toužící po lásce, až po matku a ženu která touží po bezpečí svých milovaných. Ve všech těchto fázích pocítíte její zoufalost, strach ale i radost a lásku. Tahle kniha mě prostě vtáhla a nepustila až do konce.

IG: zrzi_cte

elyonka9643
29.07.2020 5 z 5

Perfektní jednohubka , která přišla ve správnou chvíli. Uchvátila mě hlavně obálka. Příběh je moc pěkný a poutavý. Bavil mě od začátu až do konce. Hlavní hrdinka byla moc sympatická. Určitě se k ní ráda někdy vrátím. Každopádně mě to hezky navnadilo na to, si znovu přečíst řecké báje a pověsti, protože jsem zjistila, že si z nich pamatuju strašně málo.

bbara155
16.07.2020 5 z 5

Krásně napsaný příběh, který mě bavil. Staré antické legendy jsem dobře znala díky Eduardu Petiškovi a Rudolfu Mertlíkovi, tím to pro mě bylo zajímavější. Úžasná empatie a vhled do mysli a uvažování "nejnižší" bohyně, ženy a matky.

lusila
01.07.2020 3 z 5

Milý príbeh. Také rozprávkové podanie Kirké, ktoré bola v tomto prípade detinská od začiatku do konca. Osobne mám radšej klasické mytologické príbehy.