Kinští

Kinští https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/400903/bmid_kinsti-FwA-400903.jpg 5 12 4

Bůh, čest, vlast. Kinští patří mezi nejvýznamnější šlechtické rody Království českého a habsburské monarchie. Jejich kořeny sahají až do 13. století. V roce 1628 byli povýšeni do hraběcího stavu, v roce 1720 vznikla větev knížecí, ze které se oddělila hraběcí větev kostelecká. Zámky Kinských v Chlumci nad Cidlinou, Kostelci nad Orlicí a Žďáru nad Sázavou patří mezi časté cíle milovníků historie a turistiky. Výrazné stopy Kinských nalezneme i na dalších místech, jako jsou Praha, Heřmanův Městec, Chroustovice, Sloup, Nový Bor nebo Budenice. Z dlouhé řady významných osobností rodu připomeňme např. hraběte Viléma nebo Oktaviána, či knížata Štěpána a Rudolfa Kinské a polního zbrojmistra Františka Josefa Kinského. Zapomenout nesmíme na nositelku Nobelovy ceny míru baronku Bertu von Suttner nebo jedinou vítězku Velké pardubické Latu Brandisovou. Kniha „Kinští, Bůh, čest, vlast“ přináší celkový pohled na historii a odkaz rodu Kinských, informace o jeho nejvýznamnějších osobnostech, přehledné rodokmeny hlavních rodových větví a popisy erbů. Na tři sta fotografií zachycuje portréty členů rodu a jeho nejvýznamnější sídla.... celý text

maryzka
03.12.2023 3 z 5

Tak je to opět zajímavý i fotografie i když se musím dívat do rodokmenu pro orientaci. Ještě pro zajímavost - dozvěděla jsem se něco o Evženu Kinském jehož sňatek pod úroveň s jistou pradlenkou způsobil v tehdejší době skandál tak mě mrzelo, že tato větev zanikla, kníže Mounteovo- taky zajímavý případ z nerovného sňatku a má problémy s Ferdinandem z Este. Mimochodem nějak mi nesedí jeden odstaveček o zámku v Rakousku. Prodal se v roce 1938 nebo ne? Přeci tam někdo z rodiny Kinských bydlel po roce 1945, kdy byli odsunuti.

donaldina
26.12.2019

Vzhledem k tomu, že můj strýc spolupracoval se Zdeňkem Radslavem Kinským z Chlumce nad Cidlinou, vím, že měl hrabě nejen 2 syny, ale i dceru. Oba synové jsou v rodokmenu uvedeni, ale hraběnka Genilda nikoliv. Emigrovala do Itálie, nyní žije v Bonnu. Nepíšu to jako výtku autorovi, ale jen pro doplnění informací.

mira.l
24.08.2019 5 z 5

Vzhledem k rozvětvenosti rodu Kinských tu asi autor podal jeho maximálně přehlednou historii, od jeho počátků až k dodnes žijícím potomkům, která je poměrně srozumitelná i čtenáři, který předtím o Kinských nic moc nastudováno neměl. To je nápní první části knihy, druhá pak tvoří přehled a popis nevýznamnějších sídel, která Kinští obývali či dodnes obývají.

matab
23.04.2019 4 z 5

Pěkně pojatá práce s tradičním pojetím historie rodiny, osob a budov. Publikaci kazí špatná kvalita některých fotografií (někdy dokonce rozmazané) a nedostatečné zařazení do dobového kontextu, ostatních rodů apod. To se však dá pochopit, když autor není školeným historikem.