Když vzlétne děs a nevíra

Když vzlétne děs a nevíra obálka knihy
Mé hodnocení:

Titul prvního svazku série 77 kriminálních případů z historie České republiky vychází z úryvku básně Viktora Huga: Když dotkneš se mých víček lehce dlaní, vzlétne zpod nich děs a nevíra. Bohatě tento příměr naplňují případy sériových vrahů – Mrázka (kapitola Smrťák bloudí krajinou), Štěpánka (Dům hrůzy) i Hojera (Holky pod kytky). Ozvěna jejich děsivých skutků ožívá v autentických vzpomínkách těch, kteří přežili či byli vtaženi, často proti své vůli, do čím dál zhoubnějšího víru krutých událostí. Společně s autorem se staneme detektivy, prosívajícími staré spisy kriminalistických „pomníků“, skutečných nebo jen zdánlivých (Kdo vraždil nočňátka? či Zaváté stopy). Staneme se svědky niterných zpovědí nebo umných lží, rozehrávajících drama snahy uniknout popravčí šibenici (Srdce z kamene). Pronikneme do ponurého ticha vazebních cel, do zvláštního světa psychiatrických pokojíků (Tajemství kříže). Některé případy, jejich děsivé okolnosti a obludné markanty čekaly dlouhé desítky let v archivech na své zveřejnění. Společně s komentáři zkušených kriminalistů plk. Markoviče a plk. Valeriána tak na čtenáře čeká senzačně, přesto profesionálně poctivě zpracovaná historie tuzemské sexuální vraždy. Panoptikum sexuálních vražd Sexuální vražda! Strohý fakt z černé kroniky, že někdo úmyslně připravil svého bližního o život kvůli mamonu, z nenávisti nebo ze žárlivosti, je odsouzeníhodný, ale ve své pokřivené logice jaksi pochopitelný. Ovšem motivace sexuálního zločinu nám přináší kruté zjištění, čeho je schopna zvrácená mysl mnohdy na první pohled nenápadných až tuctových jedinců. Úspěšný scénárista televizních detektivních filmů Viktorín Šulc, ale také autor literatury faktu z oblasti kriminálních případů, se dlouhou řadu let s badatelskou vytrvalostí věnoval tématu tuzemské sexuální vraždy. Nyní vypravuje případy, nahromaděné v časovém oblouku zhruba jednoho století, od první republiky do současnosti. Snaží se vždy o originální analytický průnik, nicméně jakoby na půdorysu napínavé detektivky či krimi. A – pravda – taky hororu, vždyť lepkavé nožičky hrůzy přeběhnou čas od času po zádech i tomu nejkurážnějšímu čtenáři. Šulc prokázal údernost stejně jako citlivost svého vypravěčství i v předchozích titulech profesních memoárů dvou špičkových kriminalistů LOVEC PŘÍZRAKŮ (společně s plk. Jiřím Markovičem) a BRATRSTVO TAJNÝCH HROBŮ (společně s plk. JUDr. Lubošem Valeriánem)....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/175992/kdyz-vzletne-des-a-nevira-nuA-175992.jpg 4.786

Panoptikum sexuálních vražd 1.

Detektivky, krimi, Literatura faktu, Literatura česká
Vydáno, Epocha (ČR)

Kniha Když vzlétne děs a nevíra

pupopony

Pěkná kniha, plná skvělých faktů. Ovšem u faktografické knihy očekávám, že autor nebude do knihy vkládat svoje politické dojmy. To mi dost vadilo. Jinak bych musel dát 95% - takto pouze 75%

Bibisp

Jestli se chcete bát u krimi knížek,opravdu doporučuji tuto od Šulce. Reálné případy které se staly v ČSR vás přesvědčí,že se dějí hrůzné věci i u nás a ne jen v zahraničí. Už se těším až se pustím do dvojky.Fotky z činů tuto knihu krásně doplňují. Děkuji za hrůzný zážitek který se mi dal z přečtení této knihy.

katy238

První díl avizované pentalogie autora Viktorína Šulce, pojednávající o sexuálně motivovaných vraždách, poeticky pojmenovaný „Když vzlétne děs a nevíra“, mapuje větší část 20. století. Nalezneme zde kauzy známé (Otýlie Vranská a její cesta vlakem ve dvou kufrech; Ladislav Hojer, také český kanibal), kauzy, o kterých má zasvěcený čtenář povědomí (Václav Mrázek a jeho putování na jízdním kole krajinou; Jaroslav Papež a pedofilní vražda malého chlapce) po ty všeobecně neznámé (František Hrnčiřík, gerontofil a kleptoman) a k tomu mnoho dalšího.

Autor se zabývá detailním popisem každé kauzy, od nálezu těla po ztotožnění pachatele, psychologický profil a následný trest, po každé kapitole následuje dovětek dvou velkých osobností české kriminalistiky, Jiřího Markoviče a Luboše Valeriána. Zhruba uprostřed knihy lze nalézt fotografickou přílohu, která je pro ilustraci každého případu velmi užitečnou pomůckou. Knihu však doporučuji opravdu pouze zájemcům o tento typ literatury faktu, kteří nepadnou na zem z každé zmínky o krvi, protože principiálně je právě na tomto dílo postaveno. Byť jsou černobílé fotografie celkem shovívavé, je vždy dost jasné, co je na nich zobrazeno a není důvodu nic začerňovat. Pro vážného zájemce je to obrovský bonus, protipólům doporučuji zvolit jiné čtení. Jedná se však opravdu o jednu z nejkvalitněji zpracovaných publikací na toto téma, odkládá se jen těžko a rozhodně není na jedno přečtení. Naopak. Každým čtením lze nalézt další detail ke zkoumání.

Nicole_picole

O tom, že mezi námi jsou odporní lidi...dost ostře popsané až člověka mrazí. Hnus, že je to pravda.

Tesla
31.10.2020

Poprvé nedočtená kniha, velmi silné příběhy vrahů a jejich obětí. Klobouk dolů.

GrasselováL
05.10.2020

Parádní jízda...:) Těším se na další

ArwenAragorn
04.10.2020

Bomba! Dokonale podrobně zpracovaná kniha. V tomto prvním díle jsou vraždy v rozmezí 20. let 19. století až po 80. léta 19. století u nás. Některé jsou hodně známé, některé jsem neznala. Doplněno o obrazový materiál. Musela jsem číst po částech a strašně jsem se bála, protože tohle se skutečně stalo!

Honzíkovacesta
21.07.2020

Kniha, plná faktů, se dobře četla.