Když jsme ještě věřily na mořské víly

Když jsme ještě věřily na mořské víly https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/474394/bmid_kdyz-jsme-jeste-verily-na-morske-vi-mF4-474394.png 4 117 45

Kit a Jossie byly nerozlučné sestry. Vyrůstaly v prosluněné Kalifornii, jejich hřištěm byl oceán. Ale je to už patnáct let, co Josie Bianciová zahynula ve vlaku během teroristického útoku. To si alespoň myslí její sestra, nyní lékařka na pohotovosti v Santa Cruz. Stačí však jen několik vteřin večerního zpravodajství, které převrátí Kitin život úplně naruby. Záběry z požáru v Aucklandu zachytí ženu, která je do detailu, včetně jizvy v obočí, podobná údajně mrtvé Josie. Nemůže být pochyb. Kit zavalí vlna emocí – zármutku, pocitu ztráty a hněvu. Ale také se jí nabízí šance konečně se vyrovnat s minulostí – pokud se jí povede nalézt svou dlouho ztracenou sestru.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: ekniha , Metafora

When We Believed in Mermaids , 2019

VasnivaCtenarka
16.08.2021 4 z 5

Barbara O’Nealová pro nás napsala velmi citlivý příběh, který se vám bude číst jedna báseň. Oči plynou po písmenkách, cítíte z nich klid a harmonii a jedna stránka střídá druhou. Ano, musím přiznat, že zpočátku jsem měla trošku problém se začíst a měla jsem dojem, že se v třetině knize autorka trošku ztratila, že se stále plácá dokola a jako by ji na chvíli utekla pointa příběhu, ale následně tuto pointu zase našla, a pak se už příběh začal odvíjet tak, jak jsem si přála a jak jsem si představovala. Najednou mne kniha pohltila a já chtěla vědět, co stojí za tím vším. Čím vším si musela děvčata projít a co všechno jim formovalo jejich osobnost. A čím více čtenářům autorka odkrývala minulost, tím více mne příběh pohlcoval. Je to tak jemné, postupné a laskavé pohlcovaní, kdy si zkrátka obě hrdinky musíte zamilovat.

Barbaře se povedlo krásně podchytit pocity a zážitky obou sester. Popis jejich životní dráhy byl obdivuhodný, a tak krásně uvěřitelný a pochopitelný! Obě sestry si vás omotají kolem prstu – ať chcete nebo ne. Ať se vám na začátku příběhu zdají jakékoliv, časem je pochopíte. A to je právě ono kouzlo této knihy. To, že časem vše pochopíte. Proto mi nezbývá než napsat, že popis hlavních postav spolu s popisem prostředí samotného bylo brilantní.

Musím se také zastavit u tempa knihy. To se mi zdálo spíše línější. Alespoň co se společného osudu obou sester týče. Dějová linka Kity mi přišla barvitější než ta od Josie. Zatímco u Kity můžeme být svědky jejího prohlubování přátelství s Javierem, u Josie mi přišlo, alespoň zpočátku, tempo trošku zaseknuté a děj mírně ztracený. Naštěstí to byla jen krátká doba a pak se vše zase hezky “rozjelo”.

Kapitoly v knize byly poměrně krátké a každá byla vyprávěna z pohledu jedné ze sester. Vše na sebe krásně navazovalo a vy jste tak právě díky tomu mohli pozvolna pronikat k samotnému jádru příběhu. Pro někoho je tento způsob vyprávění příjemný, na někoho to právě může působit línějším dojmem.

Když pominu to krátké hluché místo, které jsem v knize na pár okamžiků pociťovala, mohu s klidným svědomím říci, že je to milý příběh, který se moc hezky čte a při kterém mohou citlivější čtenáři mít slzy v očích. Alespoň na már momentů ke konci knihy.

Knihu mohu jednoznačně doporučit.

Mandlevest
01.08.2021 5 z 5

Ještě dlouho před vydáním jsem si knihu dala do svého početného seznamu, kde si eviduji knihy, které mě zaujmou a chtěla bych si je někdy přečíst. Kniha tehdy ještě neměla ani anotaci, autorku jsem neznala, ale ten kouzelný název mě hned upoutal. A potom se vyloupla překrásná obálka přesně ve stylu názvu, spolu s anotací a já věděla, že si ji musím okamžitě opatřit, byť romány pro ženy nepatří primárně k mému nejoblíbenějšímu žánru. Tato kniha je však opravdu krásná a intuice mě nezklamala. Ve vyprávění se, v jednotlivých kapitolách, střídají sestry Kit a Josie a důležitá dějová linka z minulosti, z období, kdy sestry ještě věřily na mořské víly, je jejich přirozenou součástí. Zápletka knihy není nijak objevná, ale je vyprávěna opravdu neotřele, lyricky, krásně. A tak si tento příběh o tajemství, ztrátě, odpuštění a naději určitě nenechte ujít. Byla by to velká škoda. A já se nemohu dočkat novinky této talentované autorky, která vyjde zanedlouho a já už ji mám opět v mém seznamu :-).

Mermaida
01.08.2021 5 z 5

Nádherná kniha, která mne pohladila po duši, ale také pěkně zamávala emocemi. Místy byla hodně smutná, ale byla napsaná takovým velmi laskavým stylem, že se četla "jedna-báseň". (Což se asi podle délky mého čtení neslučuje - ale to nebylo dáno čtivostí, ale časem na čtení... A také tím, že jsem "zoufale" nechtěla knihu dočíst, protože jsem nechtěla mít ten "skvost" za sebou.)
Byl to opravdu nádherný příběh - o hledání, a to nejen druhého, ale také sama sebe. Jediné co mě osobně trochu nesedlo byly některé dosti dlouhé kapitoly, ale nijak to neovlivňuje mé hodnocení. Jak už jsem psala - příběh to byl opravdu čtivý a dech-beroucí. I slza ukápla, jak mě kniha chytla za srdce. Domnívám se, že tahle kráska bude ve mně ještě dlouho rezonovat.

Danago
17.07.2021 5 z 5

Za mě úžasná knížka, která se dotkla mého srdce i duše a nenechala mě klidnou. Autorka vystavěla velice zajímavý příběh dvou ztracených sester. Ve kterém čtenář postupně odhaluje minulost, která vedla k neočekávaným činům.
Kit je přesvědčená , že její starší, krásnější, ale problémovější sestra Josie před lety zahynula při teroristickém útoku ve Francii, to se však změní, když svou sestru zahlédne v televizi. Na naléhání matky se vydá na Nový Zéland, svou sestru hledat.
Kniha je vyprávěna v současnosti z pohledu obou sester. V jejich současném životě se jim oběma stále vrací vzpomínky na minulost, dětství a mládí v idylickém prostředí prosluněné kalifornské pláže. Autorka nám, ale tyto vzpomínky nijak neodděluje od děje, takže čtenář musí poctivě číst každou kapitolu , aby postupně ve vzpomínkách odhalil, co se v minulosti odehrávalo, proč se Jossie na dlouhé roky vydává za někoho jiného.

Renike
18.06.2021 4 z 5

Zajímavý příběh, hodně smutný a depresivní, třeba se to stát může, pro mě ale moc nepravděpodobné, proto 4*