Kdyby

Kdyby https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/515992/bmid_kdyby-5Sb-515992.jpg 4 135 135

Jedna dívka, jedno rozhodnutí, dva různé příběhy. Unikátní dvojromán Kdyby ve spoluautorství matky a dcery. Kdyby na tu party nešla, mohlo být všechno jinak. Jenže Nela tam šla a teď stojí před zásadním rozhodnutím, jak naložit s tím, co se na večírku přihodilo. Jedno je ale jisté – nic už nebude jako dřív. Je znásilněná. A těhotná. Co kdyby si dítě nechala? Co kdyby se matkou nestala? V každé verzi příběhu se Nela rozhodne jinak, a tím ovlivní nejen svůj život, ale také životy lidí kolem sebe.... celý text

kiraa
26.07.2023 odpad!

Jediný, co vůbec nebylo špatný, byl nápad, sepsat dvě verze příběhu. Jen z citlivosti k tématu (znásilnění studentky medicíny Nely) nebudu kritická tak, jak občas jsem. Ale nemohu si pomoct, že tady se pomíchalo, co šlo (i nešlo). Potkal se nám Covid, Ukrajina, LGBT, dostali jsme se k polárnímu kruhu a taky tam někde běhaly houževnatý polární lišky. Asi jsem měla být paralyzovaná tragédií Nely a ač jsem odpůrcem násilí v jakýkoliv formě, tady to se mnou ani nehlo.
Zlatej Sváťa Kuřátko o jehož osudu v minulým století rozhodoval národ, kterej si zablikal a Sváťa měl jasno. Volba mezi buřtgulášem a svíčkovou mi drásala nervy asi 1000x víc :)

Jane2016
25.07.2023 5 z 5

Kdyby nenápadná knížečka, která mě ale opravdu dokázala překvapit. A víte proč? Protože tohle je za mě jeden z nejlepších českých románů, co jsem za poslední dobu četla! Nebudu lhát, měla jsem trochu obavy z tloušťky knihy, ale nakonec jsem byla opravdu šťastná, že nic z příběhu nebylo zkrácené a mohla jsem si jej vychutnat v celé parádě!

Pokud uvažujete nad zajímavým románem na léto, tak Vám tento doporučuji všema deseti. Příběh byl poutavý, krásný, hlavní postavy mi padly do noty, a i když byl příběh místy smutný, jsem neskutečně ráda, že jsem si jej mohla přečíst! Kdyby byla každá kniha jako tahle, měla bych už mnohem víc dioptrií, než mám doposud!

Ještě teď, při psaní této recenze, jsem z knihy citově rozebraná, ale jedním jsem si jistá. Tedy tím, že od autorek si rozhodně přečtu i další knihy! A přidávám je na seznam mých oblíbených autorů! Nejdříve se asi pustím do knihy s názvem: Chci tě mít ve skříni od Simony Votyové!

Sečteno, podtrženo, tuhle knihu si nesmíte nechat ujít!

wendys93
21.07.2023 5 z 5

Tohle bylo skvělý čtení. Silný, emotivní, oči otvírající, naději mající, velké poselství přinášející. Navíc a přesahem, neskutečně silnou hlavní hrdinkou a příběhem, který nenechá chladným snad nikoho. Simona se Sabinou daly vzniknout hodně jedinečné knize, která plní roli nejen skvělého a čtivého románu, ale taky terapeutické knihy, která má velkou šanci pomoci těm, kterých se tohle téma týká - ať už je to oběť samotná nebo její přátelé, příbuzní, kantoři...
Kdo by se chtěl o knihe dozvědět víc, může si pustit na mém instagramu stream s autorkami. A s Jiřím Dvorským, autorem obálky jsem nedávno vydala rozhovor.

Knihomolovkyně
19.07.2023 5 z 5

Skvělý nápad, dvě verze - co by se stalo kdyby.., plné emocí. Jedna z nejlepších knih, co jsem za poslední dobu četla.

mischa5364
13.07.2023 5 z 5

Plakala jsem. Oba příběhy mě hrozně vzaly a docela dlouho jsem nad knihou přemýšlela. Jak už se dozvíte v anotaci Nela je na párty znásilněna a pak ji čeká životní rozhodnutí. Nechat si dítě ? Nenechat ? Žít s pocitem viny ? Mít střídavolistý péči s nasilníkem?

Oba příběhy byly velmi silné. pocity hlavní hrdinky jsem vnímala a prožívala s ní. Moc se mi líbilo, že jedna čas byla psaná z pohledu hlavní hrdinky a druhá z pohledu všech.

Byla to moje prvotina od autorek a myslím, že ne poslední.

Danago
11.07.2023 5 z 5

Já jsem knihu přečetla jedním dechem. Začala jsem příběhem Simony a udělala jsem dobře. Oba příběhy jsou bolestné, ale mě bavil více tento. Ale je možné, že kdybych začala opačně budu tvrdit totéž. Protože se sice oba příběhy liší, podstata a postavy jsou stejné, proto se možná druhý příběh bude zdát o něco slabší. Aspoň já to tak měla.

zandu
11.07.2023

Tak tady za mě ne. Nedočetla jsem. Od paní Votyové jsem četla Myší díru, Provařenou a Chci tě mít ve skříni. Ty byly skvělé. Na novou knihu jsem se proto moc těšila, leč bohužel přišlo převeliké zklamání. Příběh mě vůbec nebavil, snažila jsem se číst na sílu. Ale nešlo to. Děj me vůbec nedokázal vtáhnout. Druhou stranu od Sabiny Voty jsem se číst ani nepokoušela.

Mojepočteníčko
11.07.2023 4 z 5

KDYBYch se bývala byla rozhodla jinak, tak bychKaždý z vás už si určitě aspoň jednou v životě tuhle větu řekl. Nebo ne?
Přesně takhle teď uvažuje Nela, hlavní hrdinka příběhu, který jsem před dvěma dny dočetla. A hned dvakrát, protože knížka jakožto dvojromán má autorky dvě.

Knížky Simony Votyové vám z fleku můžu doporučit úplně všechny. To, že napsala román společně se svou dcerou Sabinou, už pro mě byla jen třešnička na pomyslným dortu.

A právě polovinou, kterou napsala @sabina_voty jsem začínala. Děj se odvíjí především z pohledu dvou postav - hlavní hrdinky Nely a jejího mladšího bratra Martina. A právě toho jsem si díky autorce moc oblíbila. Bylo to čtivý, svižný, s přesahem a na akční závěr jen tak nezapomenu :)

@simona_votyova vás do příběhu nechá nahlédnou nejen skrze Nelu s Martinem, ale také prostřednictvím jejich rodičů, vnučky, úhlavního nepřítele Richarda a jeho matky Marcely.
Tahle půlka už pro mě byla na prožitky a emoce podstatně náročnější. Užila jsem si každé slovíčko, řádek i kapitolu, ale bolela jako čert.

Bylo to skvělý! Autorky se krásně doplňují, román je komplexní, nikde nic nechybí ani nepřečnívá. Obě poloviny se čtou téměř samy, příběhy jsou ze života a mají přesah.

Pokud nemáte jasně nalajnovaný čtecí plány na léto, román KDYBY vám rozhodně můžu doporučit.

BoženaN
05.07.2023 5 z 5

Skvělý nápad - dvě verze příběhu - kdyby se hrdinka rozhodla nechat si dítě a kdyby ne. A skvělý nápad, že každou verzi napsala jiná autorka a ke všemu matka s dcerou. Velice mě to zaujalo. A musím říct, že obě verze jsou výborné. Neposuzovala bych tu, která je lepší, není to soutěž a podle mně se to úplně říct nedá. Mně se četly dobře obě dvě, jedna je víc plná smutku, ale má to důvod.

Irsaf
29.06.2023 4 z 5

Oba příběhy se četli moc dobře. Začala jsem tím od Simony a jsem ráda. Líbil se mi víc než od Sabiny. I stylem psaní se mi líbil víc.

ElissEm333
28.06.2023 5 z 5

Tohle je super počin. Nápad dvou možných kdyby, kdy každé napsala jiná autorka. Oba příběhy se čtou jedna báseň. Kniha je nacpána hned několika vážnými tématy, ale nechybí zde ani skvělé humorné odlehčení. Postavy jsou sympatické a reálné a hrozně moc jim fandíte, teda až na jednu, té přejete jedině peklo. Paní Votyová se pro mě stala českou autorkou číslo jedna!

Karinkanakari
21.06.2023 5 z 5

U autorky Simony Votyové jsme zvyklí na poměrně depresivní čtení, pořádnou dávku emocí a vztahových sond. Nešetřila nás čtenáře ani nyní, ale občas nás nechala nadechnout a na chvíli se vzpamatovat u humorně laděných scén. Oproti tomu spoluautorka - (dcera Sabina Voty) čtenáře nešetří téměř vůbec a láduje do nás hrdinčino zoufalství. To ale neznamená, že by tato verze byla horší. Naopak, obě verze jsou skvělé, velmi čtivé a k zamyšlení.

eva3992
18.06.2023 4 z 5

Studentka Nela je na večírku znásilněná a otěhotní. Jaký by byl její život, kdyby si dítě nechala? A jak by vypadal, kdyby se rozhodla těhotenství přerušit? A jak jedno rozhodnutí ovlivní lidi kolem ní? Tak na toto nám odpoví dvojromán, kdy každý příběh nám přinese jedno rozhodnutí.

Skvěle propojená autorská spolupráce matky a dcery. Simona a Sabina zde dostávají každá svůj prostor, každá má svou část knihy, každá má jedno kdyby. Je znát, že každý příběh píše jiná spisovatelka, ale oba jsou skvělé. Při čtení jedné části jsem se nemohla dočkat, až si přečtu, jak to bude v té druhé.

Na začátku před čtenářem stojí náročné rozhodnutí kterou stranou začít? Ale ať si vyberete jakoukoliv stranu příběhu, nebo je třeba budete po kapitole střídat, okamžitě Vás pohltí a knihu jen tak neodložíte. Překvapil mě i nečekaný vývoj událostí, a to nejen hlavní hrdinky Nely.

Nečekejte žádný lehký povrchní příběh. Autorky se s námi nemazlí, je to těžký příběh ze života, je to děsivé, syrové, kruté, bolavé. Najde se tu však i prostor pro humor, který to krásně odlehčil. Některé postavy mě neskutečně štvaly, ale dobrá knížka má vyvolat emoce, a to se i díky těmto postavám podařilo.

Jedna polovina se mi líbila o něco více než druhá, ale u obou mi trošku vadil konec. Ale i přes tyto drobné výhrady je to rozhodně zajímavý počin a skvělý příběh, který stojí za to přečíst.

S jakou stranou příběhu byste začali Vy?

werick
09.06.2023 5 z 5

Kdyby, kdyby...těžko říct, který příběh je lepší a který horší.. každopádně, co se má stát se stane a některé věci se prostě ovlivnit nedají. Příběh byl poutavý i když trochu depresivní.

MiňonkaNonka
29.05.2023 5 z 5

Ještě chci dodat, že se mi moc líbily i vedlejší postavy jako třeba bratr nebo matka.

MiňonkaNonka
29.05.2023 5 z 5

Víceméně depresivní příběh, plný emocí, s prvky humoru, ostatně jak už jsme u autorky zvyklí. Skvělý nápad s dvěma verzemi a dvěma autorkami. Obě velmi čtivé a k zamyšlení.

leona9953
19.05.2023 5 z 5

Kdyby si asi řekne každý z nás a tady se mi líbilo, že nám byly ukázány obě cesty, kdyby se Nela rozhodla tak nebo opačně. Téma je dost závažné, obě verze plné emocí. Nechybí ale ani humor, všeho je tak přesně akorát. Matku s dcerou nechci porovnávat, líbilo se mi obojí.

RenataDvorni
17.05.2023 5 z 5

(SPOILER) Na tuto knihu jsem narazila náhodou na Světě knihy a zaujal mě nápad dvou verzí příběhu a také fakt, že ji napsala dcera s matkou. Přečetla jsem ji během tří večerů, protože jsem se od ní nemohla odtrhnout. Nedokážu říct, která verze byla silnější. Tahání se o dceru s člověkem, který defacto zničil hrdince život a nebo neustálé sebetrýznění hrdinky, co se rozhodla dítě si nenechat a toto rozhodnutí ji léta mučí? Obojí bylo neskutečně silné. Líbilo se mi také zpracování dalších postav, především pak bratra. Zajímavé bylo i to, že jedna verze byla psaná pouze očima hrdinky, oproti tomu druhá očima všech zúčastněných. Pro mě je toto setkání s autorkami prvotní, ale od teď si od nich přečtu vše ostatní. Velice mě nadchly.

myskula
13.05.2023 5 z 5

Kniha i příběh pecka.Otevřete a začnete ....a už Vás nepustí.
Dvě možná rozhodnutí z jedné události,originální téma,aktuální téma,prostě bezvadná knížka.
Spisovatelku mám moc ráda,píše svižně a neotřele a tato kniha mně přitahovala i z důvodu, že ji napsala se svojí dcerou.

Autoři knihy

Simona Votyová